Русия навлиза в 2024 г. с насмешка на западните петролни санкции
Позицията на Русия на световния петролен пазар остава до голяма степен непроменена към 2024 г. въпреки западните санкции и тавана на цената от 60 долара за барел, с малко помощ от Китай и Индия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- След инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. западните държави, водени от САЩ, наложиха санкции, както и ценови таван от 60 долара за барел върху продажбата на Москва на суров петрол. Въпреки това, последните данни и звукови фрагменти, предложени от официални лица, показват, че този ход не оказал сериозен натиск над Русия.
- Контратактиката на Кремъл за отклоняване на петролни товари от Европа към това, което той описва като приятелски страни в Азия, беше изключително успешна. Той помогна да се запази пазарната позиция на Русия като третият по големина производител на петрол в света (след САЩ и Саудитска Арабия) и вторият по големина износител.
- В интервю за Россия-24, цитирано от Ройтерс, руският вицепремиер Александър Новак каза в сряда (27 декември 2023 г.), че тактиката е проработила много добре.
- „Основните партньори в настоящата ситуация са Китай, чийто дял (от нашия износ) е нараснал до приблизително 45-50%, и, разбира се, Индия. По-рано почти нямаше доставки за Индия. След две години общият дял на доставките за Индия достигна 40%“, отбеляза той.
- Новак добави, че делът на Европа в износа на руски суров петрол е спаднал до едва около 4-5% от около 40-45%. Агрегаторите на данни също посочват, че няма спиране на руското производство, с изключение на временните неуспехи непосредствено след налагането на западните санкции през първото и второто тримесечие на 2022 г.
- В момента страната изпомпва около 10.6 милиона барела на ден (bpd) – число, което включва ограничение от около 500 000 bpd като част от съкращенията на производството OPEC+. Това е малко по-високо от нивото на производство през януари 2022 г., преди нахлуването в Украйна.
НЕРАБОТЕЩ МЕХАНИЗЪМ
Средно около половината от произвеждания от Русия нефт е бил изнесен през по-голямата част от 2023 г. – темп, който се поддържа благодарение на Пекин и Делхи. Месец август се оказа единственото забележително изключение за годината, според S&P Global Commodity Insights. Това също се дължи на прекъсване на инфраструктурата.
Таванът на цената на Запада от 60 долара за барел също изглежда абсурден, тъй като както индийските, така и китайските купувачи плащат значително над това число. Средно платените цени на руския суров петрол Urals напоследък варират между 4-6 долара за барел отстъпки спрямо цените на Брент, които в момента са около 80 долара.
Всъщност източници в индийските търговски кръгове предполагат, че в моменти на напрежение в доставките през 2023 г. отстъпката дори е паднала до 3 долара за барел от нива от 19 долара в началото на годината.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Съгласно тавана на цените, на западните танкерни оператори и застрахователи е забранено да предлагат услуги за кораби, превозващи руски петрол, който се търгува с премия до 60 долара. Въпреки това Русия доказа, че е ловка в достъпа до голям флот от незастраховани танкери в сянка извън Г-7 или Европейския съюз.
Малко вероятно е да има загуба на апетит за руски суров петрол от Китай и Индия в близък до средносрочен план. Бегъл поглед върху това беше наскоро предложен от служители от Министерството на петрола на Индия.
В показания пред парламента на страната те отбелязват, че понякога Русия е покривала до 40% от търсенето на страната. Това е 1.95 милиона барела на ден от общия внос на Индия от около 5 милиона барела на ден, според доклад в Indian Express.
Страната твърди, че решението й да купува руски суров петрол гарантира както стабилността на пазара, основана на „усвояването“ на петрола, който Европа избягва, така и постигането на добра сделка за индийските потребители. „Дипломатически ние сме суверенна държава и можем да кажем, че правим това, което е добро както за страната, така и за света“, каза индийски служител.
Следователно, освен съществената промяна на глобалната динамика на петролния пазар, 2024 г. едва ли ще бъде по-различна от 2023 г. за хазната на Москва.