Средата прави правилните нещата очевидни
В тази поредица от статии баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да са успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и от четири месеца учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.
Били ли сте във върхова форма и да усещате, че нищо не може да ви спре? Правите правилните неща, мотивирани сте, нямате търпение да продължите със следващото действие по пътя на успеха. Със сигурност в този случай средата ви е помогнала много, и то вероятно повече, отколкото мотивацията.
Няма такова нещо като “мотивация по принцип” – тя винаги е за нещо конкретно. И се изразява в действие – в правилното действие за вас. Средата за разлика от мотивацията е обективна. Както съм описал в статията „Как да сме мотивирани по правилния начин“ в блога ми machev.net – правилната мотивация е обективна:
- знам ли какво е да съм успешен (идентичност)
- какво трябва, за да се чувствам успешен (валидация)
- колко съм уверен, че ще бъда успешен (способност)
- колко ми е лесно да направя това, което ще ме направи успешен (действие)
Кое е по-важното в средата? Физическата среда или хората?
Средата е веднъж физическа – къде работите (фокусирано), къде спортувате (интензивно), какво виждате в стаята си (свързано с желаната идентичност), имате ли готова книга за четене (лесно действие) и т.н.
Както и като хора – с кого се виждате най-често, какво работят тези хора, какво обсъждате, какви са историите за успех и за решаване на предизвикателства, които си разказвате. Както виждате – и двете са обективни.
Всъщност и двете са ключови. В днешно време е все по-трудно да си в състояние на задълбочена работа (Deep Work), както е описано от Кал Нюпорт в бестселър книгата му. Според него, ако ние сме съгласни – освен ако нямаш огромни материални ресурси, то другият фактор с потенциал за успешен бизнес и кариера е умението да си фокусиран като правиш задълбочена работа.
Детайлно е описано колко е важно създаването на среда, която предразполага оптимално. И какво да направим за тази физическа среда – и как с течение на времето става все по-лесно за нас да правим Deep Work вместо Shallow Work.
Голяма част от книгата е и за средата от хора и колко е важно да общувате с правилните хора и да обменяте и развивате идеи. Без такава среда от правилните хора – няма да можете да надграждате извън собствените си мисловни модели.
Ето един любим наш пример с Теди за библиотеката в Harvard. Той учи толкова добре, че не използва стаята за учене, нито бюрото си в общежитието:
- В библиотеката има етажи за различните начини на учене – от най-ниския етаж, които е тип social room, до най-горните етажи, в които говоренето е забранено
- Средата – физическа и от останалите студенти, те насърчава да полагаш още усилия
- Има brain break зона, в която можеш да хапнеш и презаредиш
Средата е обективна. Управлението на средата – също
Любим пример как влияе средата е на семейство Полгар, отгледало три дъщери шампионки по шах. Те са известни като най-успешното семейство шахматисти, а сестрите Полгар поставят редица световни рекорди. Джеймс Клиър детайлно е описал в книгата си „Атомни навици двете съставки“. Бащата Ласло Полгар е обявил, че търси съпруга, която ще го подкрепи да направят среда за създаване на шампиони по шах, и визията, че децата ще се подкрепят едно друго. Както и е създал среда, в която шахът е “център на вселената” – книги, дъски за шах навсякъде, задачи за решаване.
Ето само няколко примера как в семейство Малчеви управляваме средата ни:
- Като много малък ученик Теди ходеше на роботика – още оттогава той знаеше, че иска да учи в MIT или друг топ световен университет. Никога като родителите не сме го “натискали” или не сме му напомняли, че трябва да е мотивиран и да полага усилия, за да учи там
- Теди учеше в СМГ, в един от най-силните класове – негови съученици са шампиони от международни олимпиади, а някои от тях сега учат в MIT и Cambridge, а Теди – в Harvard. Каквато и да е лична мотивация е трудно да бъде по-силна от такава среда.
- Участвам в две мастърмайнд групи. Като в една от тях сме събрани хора като Ваня Ананиева и Жоро Ненов – хора с ценности, които струят от всяко едно тяхно действие. Тогава добрите дела и доброволчеството не зависят от моментната мотивация – действията за Фондация Предай нататък “идват” естествено.
- Аз имам зони за работа – рано сутрин, когато няма никой в офиса на Xplora. Както и навън сред природата в топлите дни, за когато мотивацията ми спада. И за финал на деня с гледка над София
- Коко Малчев (на 13 години) учи също в СМГ и историите за успехи и за предизвикателства му създават среда с отлични критерии за успех. Като например: кой колко е напреднал с домашното от 2160 задачи за лятото
- Още преди нанасянето в новия ни апартамент знаехме, че на тавана в детската стая ще има хоризонтална шведска стена. В момента Коко Малчев, братът на Теди на 13 години, тренира на нея както, за да стане по-силен и да развие волята си, така и я ползва за игровизации. Представете си да имате всеки ден поне по 60 математически задачи за решаване. Коко си е направил игровизация – на определен брой задачи си измисля упражнение на шведската стена
- Коко винаги се е събуждал много трудно. Докато не откри калистениката (кратко описание – спорт на лостове) и по-големи ученици в СМГ, с които се мотивират взаимно и рано сутрин спортуват
Както написахме в предходна статия от тази поредица – консистентността “бие” всичко. Ако създаваме правилната среда, то тя ни помага всеки ден и става самоподдържаща с рамка за нашия успех.
От кого зависи средата да ви помага всеки ден? Както и в останалите статии в тази поредица е – от човека, който всяка сутрин ви поглежда в огледалото. Както огледалото е неизменна част от средата ви – така и много други неща от ежедневието ни. Или сте направили така, че средата да ви помага, или все още не сте се убедили как средата влияе и създава среда за успешно поведение.