Как Disney превърна „Междузвездни войни“ в най-добрия филмов франчайз на 2023 г. без премиера по кината
Силата остава силна с франчайза „Междузвездни войни“. Въпреки че не е имало филм от 2019 г., „Междузвездни войни“ е обявен за най-добрия филмов франчайз за 2023 г. от Fandom, най-голямата платформа в света за фенове на развлеченията.
Disney стратегически възстановява франчайза, спирайки присъствието си в киното в полза на дългосрочно телевизионно съдържание на своята стрийминг платформа Disney+, както и алтернативно разказване на истории чрез видео игри, комикси, романи, виртуална реалност и дори краткотрайно хотелско изживяване във Флорида.
„Марката „Междузвездни войни“ няма равна на себе си, когато става въпрос за безпрецедентната добра воля, културната повсеместност, митологията на героите и чистата сила за генериране на приходи, постигнати в почти всеки вертикал на развлекателната екосистема“, каза Пол Дергарабедиан, старши медиен анализатор в Comscore, цитиран от CNBC.
Точкуването на Fandom се основава на пет показателя: колко страници със съдържание франчайзът има на сайта на Fandom; оценки от критици и фенове; колко често франчайзът е представен в реалния свят чрез конвенции и фен събития; културна значимост за тези, които не са ядрото на фен базата; и количеството ново съдържание от франчайза за поддържане на интереса.
Първото място на „Междузвездни войни“ предполага, че съживяването на марката от Disney, която получи удар след трилогията за продължение на филмите, работи. Disney се появява под номер 2 в списъка, представлявайки своите анимационни филми, а франчайзите им Marvel и Avatar също влизат в класацията.
Успехът на Disney с „Междузвездни войни“ също може да предложи план за други филмови франчайзи, които са в процес или се рестартират, или развиват – а именно „Хари Потър“, DC Studios, Marvel и Warner Bros. Discovery.
Ето как изглежда топ 10 на най-добрите франчайзи за 2023 г.
- „Междузвездни войни“
- Disney
- „Хари Потър“
- „Киновселената на Марвел“
- The DC Extended Universe
- Игрите на глада
- „Джурасик парк“
- „Дюн“
- „Джеймс Бонд“
- „Аватар“
След като закупиха Lucasfilm през 2012 г., Disney се заеха направо с работа, подготвяйки ново филмово съдържание от марката Star Wars. „Силата се пробужда“ пристигна в кината през 2015 г. и незабавно възвърна интереса на феновете по целия свят. Филмът спечели повече от 2 милиарда долара в световен мащаб и стана основа за разширяване на тематични паркове за милиарди долари както в Дисниленд, така и в света на Disney.
Въпреки това, бързо стана ясно, че Disney не са имали особен план, когато са се заели да направят новата си трилогия от филми за „Междузвездни войни“. Наративната нишка, която трябваше да свърже трилогията, беше импровизирана и доведе до три филма, които не са сплотени и има дупки в сюжета.
Всеки филм изглежда като пълно отклонение от предишния. Ако „Силата се пробужда“ от 2015 г. беше критикуван, че е твърде много огледало на оригиналната трилогия, „Последните джедаи“ от 2017 г. беше критикуван, че прави точно обратното. „Възходът на Скайуокър“ през 2019 г. отмени главните сюжетни линии от своя предшественик и остави настрана главните герои. Император Палпатин, който беше убит от Дарт Вейдър в “Завръщането на джедаите” от 1983 г., се завърна – по някакъв начин.
Между всеки филм от продължението на трилогията, Disney издаде филм, който се връща към важна сюжетна точка от минали филми на „Междузвездни войни“. „Rogue One: История от Междузвездни войни“, който проследи бунтовниците, които откраднаха плановете на Звездата на смъртта, дадени на принцеса Лея в оригиналния „Междузвездни войни“, като цяло беше добре приет от всички страни, когато излезе по кината през 2018 г., но две години по-късно „Соло“, който се съсредоточава върху произхода на Хан Соло, се сблъска с критиците и много от феновете.
„По онова време стратегията на Disney беше да пуска по същество един нов филм от „Междузвездни войни“ всяка година, каза Питър Ксати, основател и председател на консултантската фирма Creative Media. „Но всяка година носеше намаляваща възвръщаемост от бокс офиса.“
Въпреки че „Соло“ беше единственият истински провал в боксофиса, Disney реши да спре своите филмови издания на „Междузвездни войни“ и да се прегрупира. Вече имаше успех от първия сезон на телевизионния спиноф „Мандалорецът“, който стартира в края на 2019 г. Сериалът беше доказателство, че „Междузвездни войни“ могат да постигнат баланс между носталгията и иновациите – и че франчайзът не е необходимо да бъде в кината, за да процъфтяват.
„Disney се насочи към стратегия за недостиг на големия екран, като същевременно изработи героите и сюжетните линии по телевизията и ги представи – и цялата вселена на „Междузвездни войни“ – на нови поколения с нови навици на гледане, като по същество отиде там, където отива публиката ”, каза Csathy.
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ИМПЕРИЯ
Disney няма да пусне друг филм от „Междузвездни войни“ в кината до 2026 г. Но, създавайки своето телевизионно съдържание от „Междузвездни войни“, компанията възстановява добрата воля в своята установена общност и привлича нови фенове.
Като цяло поредицата „Междузвездни войни“ на живо – „Мандалорецът“, „Книгата на Боба Фет“, „Андор“, „Оби-Уан Кеноби“ и „Асока“ – беше добре приета както от критиците, така и от феновете.
Въпреки че тези истории изследват минали истории от „Междузвездни войни“, или се връщат към герои, наблюдавани в минали части, или изследват част от времевата линия на „Междузвездни войни“, и е малко вероятно да се свържат с бъдещи филмови участници, те дават на киноманите усещане за сплотеност и качество.
В анимацията Disney пусна последен сезон в сагата „Войни на клонинги“, където дебютира любимата на феновете Асока Тано и продължи да проследява редица клонирани войници от тази епоха в „The Bad Batch“. Освен това, чрез стрийминг, Disney предостави на публиката няколко различни начина да гледат истории от „Междузвездни войни“.
Има „Приказки за джедаите“, които изследват предисториите на Асока и граф Дуку; „Приключенията на младите джедаи“, който се грижи за предучилищна демография; и „Визии“, колекция от анимационни късометражни филми от различни жанрове, включващи различни нива на зрялост.
Създавайки такова разнообразие, Disney забавлява съществуващата си фенбаза и предлага богатство от заглавия и герои новодошлите от всички възрасти.
„Мисля, че творците в тези светове трябва да намерят начини да ги изградят и да разширят публиката, като същевременно се уверят, че няма да се отклонява твърде много от това, което основните фенове обичат в него“, каза Стефани Фрийд, главен маркетинг директор във Fandom.
Друг ключ за Disney е бавното анализиране на тези сериали в продължение на няколко години.
„Критичен извод е, че франчайз филмовите издания се нуждаят от място за дишане“, каза Ксати. „Виждаме намаляваща възвръщаемост поради бързия график за пускане на пазара през последните няколко години и сега има широко осъзнаване, че трябва да се изгради очакване, за да се запали динамитът в боксофиса.“ Това, както и фактът, че нито едно от тези заглавия не е задължително за гледане за бъдещи проекти на „Междузвездни войни“.
Disney се оказа в трудна ситуация със своята Marvel Cinematic Universe, защото започна да въвежда ключови герои в своите стрийминг предавания на Marvel, преди те да се появят във филмови проекти. Това наложи феновете да наваксат с часове телевизионно съдържание, за да разберат какво се случва на големия екран.
Въпреки че някои зрители може да искат да наваксат епизодите на „Войните на клонингите“, преди да се потопят в „Асока“, например, публиката в много случаи може да се настрои на тези филми, без да се налага да си пишат домашното.