Търговски войни: Carrefour спира да продава PepsiCo
Carrefour обяви, че спира да продава продуктите на PepsiCo, тъй като те са станали твърде скъпи, предаде Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това е поредният сблъсък от ценовата война между глобалните производители на храни и големите търговци.
- От днес по рафтовете на магазините на веригата във Франция няма да присъстват популярни безалкохолни напитки като Pepsi и 7up, както и чипсове Lay’s, а където все пак ги има те ще бъдат съпътствани от бележка: “Вече не продаваме тази марка поради неприемливо увеличение на цената”.
- Засега не е ясно дали продуктите на PepsiCo, които вече са в магазините на веригата, ще бъдат изтеглени, каза още говорителят. Въпросните бележки ще присъстват само в магазините на Carrefour във Франция.
ВАЖНА ИСТОРИЯ
PepsiCo обяви през октомври, че планира „умерено“ увеличение на цените през настоящата година, тъй като въпреки поскъпването търсенето на стоките й през 2023 г. не е спаднало, което пък е довело до ръст на печалбата за трета поредна година.
През миналата година много търговци на дребно в няколко държави, сред които Германия и Белгия, съобщиха, че спират поръчките от определени производители заради скок на цените.
Carrefour е една от веригите супермаркети, която води най-активна ценова битка с производителите на храни и напитки. През миналата година компанията започна кампания „шринкфлация“, предупреждаваща потребителите за продукти, чието тегло е намалено, но за сметка на това цената им е запазена или повишена.
В усилията си да намали инфлацията френското правителство поиска от търговците на дребно и доставчиците да приключат годишните преговори за цените през януари, два месеца по-рано от обикновено.
Предварителни данни от статистическата служба INSEE в четвъртък показаха, че потребителските цени във Франция са се повишили с 4.1% на годишна база през декември, като годишната инфлация на храните се забавя до 7.1% от 7.7% месец по-рано.
КОНТРА
Министърът на финансите на Франция Брюно Льо Мер по-рано заплаши да върне това, което той описа като “неправомерни” печалби от хранителните компании със специални данъци, ако те не прехвърлят собствените си по-ниски разходи на потребителите, които вече се борят с високи сметки за енергия.