Влизаме в Шенген по въздух и вода на 31 март, обяви ЕС
България и Румъния ще се присъединят към Шенген на 31 март, съобщи официално Европейският съюз. Първоначално двете страни ще бъдат приети само по въздух и вода.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- От 31 март 2024 г. проверките на лица на вътрешните въздушни и морски граници с и между двете държави се премахват, се казва в решението на ЕС.
- „Разпоредбите на достиженията на правото от Шенген се прилагат за България и Румъния в отношенията помежду им и в отношенията им с Белгия, Чехия, Дания, Германия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия и Швеция, както и с Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария“, посочва ЕС.
- ЕС посочва, че полага усилия за решение за премахване на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници, но подчертава, че решението трябва да бъде взето само с единодушие.
- „Националните визи за краткосрочно пребиваване, издадени от България и Румъния преди 31 март 2024 г., остават валидни за целите на транзитното преминаване през територията на други държави членки или за планирания престой на тяхна територия, който не надвишава 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, доколкото те са признали тези визи за краткосрочно пребиваване за тези цели в съответствие с Решение № 565/2014/ЕС. Прилагат се условията, определени в посоченото решение“, се казва още в документа, цитиран от БГНЕС.
БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ
България се надява да да стане пълноправен член на Шенген и по суша в края на 2024 г., заяви в сряда министърът на транспорта Георги Гвоздейков пред БНТ.
„В навечерието на Нова година България получи добра новина и шанс за развитие, както икономическо, така и социално. Шенген е възможност за високо икономическо развитие на нашата страната. Шенген дава възможност за бърз достъп до стоки и бърз достъп на хората, това ускорено движение ще повиши икономическите показатели“, обясни министърът на транспорта.
Според него е правилно решение България да се съгласи с условията на Австрия. „Австрия беше най-големият противник за влизането на България в Шенген. Всяка страна има своите вътрешнополитически настроения, които също влияят”, каза Георги Гвоздейков. Според него трябва да останем оптимисти, че ще постигнем нашата голяма цел – окончателното ни приемане в Шенген.
Получихме оценка от всички държави членки на Европейския съюз, че България и Румъния вече са готови за членството в Шенген. Това е първата оценка, ще има втори етап, посочи министър Георги Гвоздейков.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„В момента капацитетът на границите е изключително натоварен. Това, което трябва да са направи, е да бъде облекчен самият режим на контрол, но той да бъде изпълняван стриктно. Може би за това ще бъде оценката на Европейската комисия – как се справяме с този контрол“, каза Гвоздейков.