Отвъд технологиите – подготвяне на хората за успех в ерата на AI
Нагласите в Европа са най-скептични към интегрирането на AI в работните процеси. Това е един от изводите, които се правят в проучване на Dale Carnegie & Associates с над 3500 участници от 11 държави за нагласите към изкуствения интелект и очакванията към него.
Бяха обхванати представители на широк обхват от индустрии и служители – от главен изпълнителен директор до хора без управленски отговорности. Проучването дава моментна снимка за настоящото отношение и важните фактори, които могат да повлияят на въвеждането на изкуствения интелект. Успешното му интегриране зависи най-вече от това до каква степен хората ще се адаптират към своята променяща се роля и бъдещето на работата.
На пръв поглед оптимизмът към изкуствения интелект преобладава, но има смисъл да погледнем по-задълбочено данните.
Четиридесет и четири процента от анкетираните в проучването са категорично съгласни, че изкуственият интелект ще промени фундаментално начина, по който работим и живеем през следващите 10 години, и повечето очаквания са, че тези промени ще са за добро.
И все пак мнозина са амбивалентни по отношение на въздействието, което AI може да има. Проучването разкри, че почти две трети са поне леко притеснени от загуба на работата си в резултат на напредъка в AI в близко бъдеще, а 70% заявиха, че са положително настроени към възможността да предадат някои от дейностите си на AI, като се откажат от рутинни задачи, които пречат да се съсредоточат върху по-смислена работа.
На фона на тези разнопосочни мнения едно е ясно – хората имат нужда от специална подкрепа и дългосрочна програма за адаптиране към новите възможности, разкрити от AI. Повечето от нас може би мислят, че е необходимо да се ангажира допълнителен ресурс основно за технологични обучения. Според проучването Oxygen на Гугъл обаче седемте най-важни фактора за успех на техните добре технически и академично подготвени лидери са свързани с уменията за взаимодействие с останалите хора.
Резултатите от него са препотвърдени през 2018 година. Пет години по-късно проучването на Dale Carnegie & Associates обобщава мнението на старши лидери – вицепрезиденти и нагоре, че петте най-необходими умения за успех в среда, която интегрира AI, са отново свързани с така наречените меки умения за общуване, творчество, критично мислене, лидерски умения и екипна работа. Въпреки че всички тези умения не са константа и има необходимост да бъдат подкрепяни и постоянно развивани, много компании ги изпускат от фокус и така застрашават успешното интегриране на новите технологични възможности в работните процеси.
Как бихте се чувствали, ако AI изпълнява рутинните Ви задачи, за да можете да се съсредоточите върху по-смислена работа?
Азиатско-Тихоокеански регион
Неутрално или отрицателно: 14%
Донякъде положително: 45%
Изключително положително: 41%
Северна и Южна Америка
Неутрално или отрицателно: 29%
Донякъде положително: 41%
Изключително положително: 30%
Европа
Неутрално или отрицателно: 42%
Донякъде положително: 41%
Изключително положително: 17%
Всички изследвани държави
Неутрално или отрицателно: 30%
Донякъде положително: 42%
Изключително положително: 28%
Кои умения смятате, че ще бъдат важни за работата с ИИ?
Комуникационни умения
Ще бъдат важни (според вицепрезидентите и респондентите) – 69%
Получили обучение през последните 3 години (всички) – 40%
Креативност
Ще бъде важна (според вицепрезидентите и респондентите) – 64%
Получили обучение през последните 3 години (всички) – 30%
Критично мислене
Ще бъде важно (според вицепрезидентите и респондентите) – 55%
Получили обучение през последните 3 години (всички) – 27%
Лидерски умения
Ще бъдат важни (според вицепрезидентите и респондентите) – 54%
Получили обучение през последните 3 години (всички) – 37%
Работа в екип
Ще бъде важна (според вицепрезидентите и респондентите) – 49%
Получили обучение през последните 3 години (всички) – 41%