Инвестициите в стартъпи потънаха до 5-годишно дъно
Дяловите инвестиции в стартъпи са достигнали до най-ниското си ниво от 2018 г. насам. Това показват данните на Crunchbase, според коите инвестициите в стартъпи през 2023 г. са 285 млрд. долара.Това е с 38% по-малко от дяловите инвестиции, направени в стартъпи през 2022 г. (462 млрд. долара)
Намаляват както инвестициите в компании в ранен етап на развитие, така и инвестициите в по-зрели дружества.
Пазарът на дялови инвестиции достигна своя връх през 2021 г. Тогава по света в стартъпи са инвестирани около 700 млрд. долара, показват данните на Crunchbase. Този постпандемичен ръст обаче не успя да се задържи и през следващите две години пазарът се е свил.
През 2023 г. технологичната индустрия в САЩ, а и по света, показа признаци на забавяне. Няколко големи технологични компании обявиха знаичми съкращения на персонал, сигнализирайки, че бизнесът им се забавя.
В България през 2023 г. пазарът на дялови инвестиции не е показал признаци на значимо забавяне. Според Диана Аладжова, партньор в Silverline Capital, това се дължи на факта, че повечето български фондове работят с публичен ресурс и през 2023 г. изтече мандатът, в рамките на който трябва да инвестират парите си. „В България никой не е усетил липсата на капитал, защото масово фондовете бяха с последни срокове за инвестиции“, коментира Аладжова по време на форума DNA of Success Forum & Awards 2023.
Aнгел Ангелов, управляващ партньор в Innovation Capital, посоччи, че през 2023 г. вероятно ще бъдат финансирани над 100 компании, което е рекорд за българската стартъп екосистема. И той обаче изтъква, че ресурсът на фондовете се изчерпва и мащабът на бъдещото им функциониране ще зависи от публичния ресурс, който ще бъде разпределен към фондовете.