Онлайн търговия 2024: Чатботове, метавселена и светкавични доставки
Електронната търговия (включва само B2C сегмента) на продукти и услуги в България през 2023 г. достигна обем от 1.95 млрд. eвро, което е растеж от 19% на годишна база. Очакванията на Българска Е-комерс асоциация за 2024 г. са за плавен двуцифрен ръст.
Вече над 53% от интернет потребителите в България пазаруват онлайн и този процент ще продължи да расте. Очакваме тази тенденция да набира скорост и през 2024 г., тъй като потребителите, натрупали опит, виждат предимствата на онлайн пазаруването и очакват безпроблемно изживяване. Удобството на електронната търговия е новата лоялност.
Нарастват безконтактните доставки до шкафче на куриер, click & collect (поръчка онлайн с взимане от физически магазин), увеличаване на банковите и мобилни плащания и Buy Now Pay Later модела на заплащане на онлайн поръчки. При 8.63% от всички онлайн поръчки потребителите са се възползвали от правото си на отказ в 14-дневен срок.
Наблюдаваме тенденция за растеж на електронната търговия Direct-to-Consumer сред брандовете, както и „абонаментни“ модели в България, главно в сектора на бързооборотните стоки. Онлайн продажбите се извършват по много начини, отваряйки по-големи ниши за марките да продават директно на потребителите онлайн. Компаниите обаче трябва да овладеят електронната търговия, логистиката и бързата и безконтактна доставка. Предизвикателство за бизнеса е динамичната промяна в бизнес средата по отношение на законодателството и регулациите в индустрията.
Тенденцията, движеща зеленото консуматорство, е появата на Millennials като стабилна група от купувачи, интересуващи се от екологично чисти продукти. Това търсене на зелени продукти кара компаниите за електронна търговия да възприемат екологични практики и да осигурят увеличаване на покупките чрез електронната търговия сред Millennials.
Най-важните тенденции в световен мащаб, които ще оформят посоката на развитие на електронната търговия и у нас, са:
Огромната роля на изкуствения интелект (ИИ)
Софтуерите за машинно обучение и изкуствен интелект позволяват на онлайн бизнесите да предоставят страхотно потребителско изживяване на посетителите, което им помага да изградят и лоялна клиентска база. Бизнесите могат също така да използват големи бази данни и анализи, за да рекламират продуктите си визуално. Търговците на електронна търговия използват инструменти за писане с изкуствен интелект, за да генерират текстове за описания на продукти, рекламни текстове, съдържание в социалните медии и публикации в блогове. AI също трансформира визуалното представяне на продуктите.
ИИ подобрява изживяването на клиента. Днес повечето хора базират решенията си за покупка на потребителския опит (UX). Всъщност ролята на UX в реализациите в електронната търговия е доста неразделна. Например, ако уебсайт или платформа за електронна търговия предлага персонализирани препоръки за завърнали се посетители или е интерактивен, може да успее да привлече повече посетители от конкурентите.
ИИ технологията и машинното обучение опростиха процеса на проследяване на пътешествията на потребителите за онлайн магазините. Може да създадете персонализирано съдържание за вашата целева аудитория и да им предложите опции според техните интереси или предпочитания. По този начин потребителите получават добро потребителско изживяване от самото начало, през покупката и повторното завръщане в онлайн магазина.
Проучване на Zendesk потвърждава, че съобразявайки се със специфичните нужди и желания на всеки клиент, брандовете за електронна търговия могат да предоставят персонализирано пазаруване, което стимулира приходите.
Чатботовете помагат на бизнесите да взаимодействат с посетителите в реално време и също така конвертират потенциални клиенти. ИИ позволява на онлайн търговците да открият какво търсят потенциалните клиенти и да ги насочат към информацията или продуктите.
ИИ чатботове могат да създават персонализирани отговори за заявки, които не са включени във FAQ секцията на онлайн магазина. Функцията улеснява предлагането на отзивчива поддръжка на клиенти без допълнителни разходи за наемане на екип.
Q-Commerce
Този модел на онлайн търговия се фокусира върху бързата доставка на продукти и храни – например в рамките на по-малко от час. Търговецът може да си партнира с услуга за доставка и да автоматизира своите процеси, за да премине към Q-Commerce.
Добър пример в това отношение е Delivery Hero, която присъства и в България с бранда Glovo. Моделът позволява на малките и средни фирми да предлагат по-бързи доставки на своите клиенти навсякъде.
Виртуално изживяване в метавселената
Някои големи онлайн търговци активно използват платформите и общностите в метавселената, за да подобрят изживяването на клиентите и да помогнат на хората да вземат добре информирани решения.
Amazon например използва инструмента Amazon AR View, който позволява на потребителите да видят дома си или стаите си в 3D и да разгледат отблизо как биха изглеждали различните мебели или декор на това място. Потребителите могат да променят разположението или размерите, преди да закупят продуктите.
Визуално търсене
Визуалното търсене се използва най-вече от поколението Z и милениълите за намиране на продукти и локализиране на уебсайтове. С инструменти като Google Lens за потребителите стана много по-лесно да търсят артикул, който харесват. Търсенето на изображения позволява на потребителите да направят снимка на продукт отблизо и да получат достъп до онлайн магазина, който го продава.
За да привлечете вниманието на потенциалните клиенти, добра идея е да оптимизирате визуалните елементи във вашия онлайн магазин. Това ще позволи на потребителите да видят съответната страница или елемент в рамките на секунди и също така ще помогне за повишаване на видимостта в резултатите от търсене. Google например вероятно ще класира уебстраниците, оптимизирани за визуално търсене, по-високо от останалите. Всъщност ефективната визуална търговия често включва различни медии като видео, gif-ове и VR елементи.
Устойчиви цели
Наскоро проведено проучване установи, че 51% от потребителите са готови да платят по-висока цена за продукт от социално ориентиран бизнес. Насърчаването на устойчиви цели може да помогне на онлайн бизнеса да спечели вниманието на целевата аудитория.
Добра идея е да се обвържете с кауза или социален проблем, който помага на потребителите да се чувстват по-ангажирани и оптимистични.
Индустрията на електронната търговия се променя бързо всяка година. Това означава, че бизнесите трябва да следят отблизо тенденциите и развитието. Това ще им позволи да възприемат нови технологии и практики, за да привлекат вниманието на качествени потенциални клиенти и бързо да увеличат продажбите.
Ако се замислите, компаниите, които бавно се променят или трансформират с времето, изпитват трудности да останат актуални днес. Тези онлайн бизнеси, които проследяват и следват следващото най-добро нещо, могат да се разширят или да приемат по-нови модели за растеж.
Това са само някои от начините, по които най-новите тенденции могат да помогнат на вашия онлайн бизнес да увеличи продажбите.
След като разберете какво ще доминира в бъдеще във вашата индустрия, може да започнете да реализирате съответните промени във вашата платформа.