Бог на 2024-та ще бъде ефективността
Големите тенденции на 2024 г. важат и за ИТ сектора. В макроплан САЩ, изглежда, избегнаха рецесията. Европа остава на ръба и можем да очакваме всякакви изненади на макро ниво, а на микро – противоречиви мини цикли. Цялостно средносрочните прогнози са позитивни, но с елементи на консервативност.
Световната икономика премина през над десетилетие на евтини пари и изобилни инвестиции, серия кризи около ковид, инфлация. Водени от САЩ, загърбваме бързо растящите еднорози и влизаме в „скуката“ на едноцифрени ръстове, ефективност и стабилност. Несигурността тлее – реална или хронично загнездена – и ще отнеме време, докато инвестициите станат по-агресивни, особено в стартъпи, а на пазара на сливания и придобивания се балансират очакванията на продавачи и купувачи.
Големият бизнес, задвижван от дългосрочни интереси, по-уверено ще увеличи инвестициите и през 2024 г. той и екосистемата му ще бъдат носителите на здравословен растеж. Вече са видими колосални инвестиции в инфраструктура като електрическа и оптична мрежа, заводи за батерии, алтернативни източници на енергия, особено в Европа и т.н., съответно свързаните с това бизнеси, иновации и технологии. Цялата тази скучновата картина може да се промени внезапно от глобални търговски войни, асинхронни мини цикли, падане на инфлацията под здравословните 3%, активна намеса на банките със съществено влияние върху бизнеса или геополитика. Например спирането на войните в Украйна и Газа би било позитивен икономически стимул, но и натиск надолу на цените в ИТ сектора.
Всяко правило си има изключения и всичко написано дотук не важи през 2024 г. за изкуствения интелект. Когато говорим за него, уроците, научени от Lehman Brothers насам, са забравени. Никой вече не помни и спукването на блокчейн и крипто балоните. Новият Спасител е Изкуственият интелект. Само преди година на хоризонта не се виждаше масивен двигател за икономически растеж от класата на индустриалната революция, Китай или интернет. ChatGPT даде на човечеството първия масов интерфейс към AI и постави началото на нова ера. Независимо дали сме влюбени в розовото бъдеще, което предстои, или се страхуваме, че AI ще ни унищожи, трябва да признаем поне две неща: първо – все още никой не знае какво точно е AI, и второ – AI съществува и каквото и да е влиянието му, със сигурност ще е значително, така че не можем да го игнорираме.
Това показват и цифрите: AI е топприоритет за 83% от компаниите (Gartner), но само 35% от потребителите в света вярват на начина, по който те имплементират AI (Accenture). 98% от световните бизнес лидери вярват, че AI моделите ще играят важна роля в организациите им през следващите 5 г. (Accenture). Те ще изхарчат близо 16 млрд. долара за generative AI решения през 2023 г. и $143 милиарда до 2027 г. (International Data Corp.), като ръстът (CAGR*) на разходите за Generative AI ще бъде 13 пъти над останалите ИТ разходи за 2023–2027 г. (IDC).
Ето и някои от основните тенденции в AI.
Responsible AI (отговорен AI) се стреми да предотврати целенасочени или неволни вреди за обществото, фокусирайки се върху етичност и прозрачност в използването на AI. Дефинират се ясни отговорности на програмисти, компании и всички заинтересувани страни и се осигурява, че AI се разработва и използва с добри намерения. Примери са Microsoft Responsible AI Standard, Google AI DeepMind Health, както и организации като създадения през декември 2023 г. AI Аlliance, воден от IBM и Meta (с българско участие в лицето на INSAIT), който се превръща в балансьор на позицията на OpenAI и Microsoft.
Multimodal learning (мултимодално обучение) обучава AI да разбира и обработва информация от различни източници на данни – текст, изображения, видео, звук и т.н. Публично достъпни са OpenAI GPT-3.5 и GPT-4, Leonardo, CLIP, DALL-E и др. Виртуалният асистент на Amazon Alexa може да отговаря на въпроси, да пуска музика, да контролира умни устройства и може да изпее песен с вашия глас – всичко това с гласови или текстови команди. Google AI assistant може да изпее оригинала, след като изтананикате онази мелодия.
AI Augmented apps (приложения с добавен AI) съчетава AI и добавената реалност (AR). AR дава възможност за дигитални преживявания в реални свят, докато AI обучава машините да учат и изпълняват задачи, които изискват човешки интелект. Достъпен пример е Google Lens, който може да сканира баркод или просто да „види“ предмет от реалния свят, да го разпознае и да покаже сходни на него, да сравни цени или източници. Microsoft Mesh е напът да направи истински пробив в хибридната работа, предоставяйки споделено виртуално пространство с „пълнокръвни“ аватари. Това повдига темата за работно място в метавселената, за което, очаквано, има заявки и Meta.
Enhanced AI Regulations (регулации в AI). AI работи с данни, включително лична информация, и балансът между удобство и сигурност е труден. Различни страни въвеждат различни законодателства. В Европа Artificial Intelligence Act (AIA) отчита потенциалния риск. В Индия рамката е по сектори. Вашингтонският Automated Decision Systems (ADS) Law изисква бизнесите, които използват автоматизирани системи за взимане на решения, да обяснят на потребителите как работят. Австралия по подобен начин изисква прозрачност в използването на лична информация за взимане на автоматизирани решения.
Augmented Workforce (работна сила с добавен AI) е хибридната работна сила на бъдещето: човек и AI, съвместно създаващи по-висока продуктивност, сигурност, ефективност, ефикасност. AI носи характеристиките на всяка друга мащабна промяна – страх от новото, смущения в статуквото, загуба на работни места и създаване на фундаментално различни такива. Колкото по-бързо организациите и хората изградят новите умения заедно с AI, толкова по-успешни ще бъдат, ще имаме по-висок стандарт на живот, по-малко скучна работа и ще се забавляваме повече. Пример е Amazon, където армия от над 750 хил. роботи събира и пакетира пратки, роботизирани ръце допълват хората, увеличавайки ефективността 3-4 пъти до 300-400 пратки на час. Притесненията, че AI ще бъде блокиран от юристите заради рисковете, бяха разбити. Може да се направи паралел с ковид ваксините – никога не беше въвеждана толкова бързо, масово и ефективно ваксина, докато не се появи мощен мотиватор. Същото се случва и с AI.
Динамиката в AI е такава, че буквално докато пиша тези редове, е много възможно тенденциите да се преподредят. Основното послание е, че сме свидетели и участници в мащабна промяна. AI няма да замени хората, а ще работи заедно с тях и според анализаторите ще създаде нови 133 млн. работни места до 2030 г. Дали вече сме достигнали инфлексната точка, в която автоматизацията е преминала от фазата на „лоша дума“ в „спасител“, е все още въпрос с различен отговор в зависимост от гледната точка.
Разбира се, AI не е единствената технологична тенденция, която ще формира света през 2024 г. и нататък, но в топ 10 на Gartner например е видимо хоризонталното проникване на AI. Ето накратко на какво залагат те:
- Democratized Generative AI (демократизиран генеративен AI) – GenAI ще бъде демократизиран от предварително тренирани модели, облачни изчисления и отворен код, които съвместно ще дадат масов достъп. Gartner смятат, че до 2026 г. над 80% компаниите ще използват GenAI спрямо под 5% в началото на 2023 г.
- AI Trust, Risk and Security Management (управление на доверието, риска и сигурността) е модел, създаден, за да се предпазим проактивно от негативните ефекти от демократизирането на AI и рисковете, които го съпътстват, и да запазим максимално чисто позитивното влияние.
- AI–Augmented Development (допълнени с AI разработки) е пример за augmented workforce програмистите вече използват инструменти като Copilot, който генерира код заедно с тях и им дава възможност да се фокусират върху по-стратегически дейности. Остава въпросът готови ли са, или имат нужда от допълнително обучение.
- Intelligent Applications (Интелигентни приложения) е интересен тренд, който ще направи излишни цели бизнеси, но пък ще даде индивидуализирано преживяване, което динамично се адаптира към нуждите на потребителя. Представете си приложения, които са създадени специално за вас и правят точно това, което искате, с минимални инструкции от ваша страна на цена, по-ниска от стандартен продукт. Нещо като да получиш мигновено костюм, изработен по поръчка специално за теб, на цена, под тази на масовата конфекция.
- Augmented–Connected Workforce (допълнена и свързана работна сила) и според Gartner e топприоритет, базирано на мненията на 26% от изпълнителните директори в света, които смятат, че недостигът на талант е риск за компаниите им.
- Continuous Threat Exposure Management (CTEM) (непрекъснато управление на изложеността на риск) е системен подход за непрекъсната оценка на дигиталните и физическите активи на организациите, така че те да бъдат защитени. Оценката на Gartner е, че до 2026-а организациите, които прилагат този подход, ще постигнат над 65% намаление на пробивите.
- Machine Customers, или ‘custobots‘ (клиенти-машини) са не-човешки икономически субекти, които могат автономно да договарят и купуват стоки и услуги срещу заплащане. Gartner предвиждат до 2028 г. да има 15 милиарда свързани продукта с потенциал да се държат като потребители. Това е началото на тотално нова парадигма и икономика, която може да се развие експоненциално и ще изисква съответните регулации.
- Sustainable Technology, или environmental, social and governance (ESG) (устойчива технология) цели да гарантира дългосрочен екологичен баланс и човешки права. Темата е вече устойчиво в стратегиите на почти всички организации.
- Platform Engineering (платформено инженерство) е дисциплина за създаване и управление на самообслужващи се слоеве вътрешни платформи за разработка. Целта е да се оптимизира продуктивността и потребителското изживяване и да се ускори предоставянето на бизнес стойност.
- Industry Cloud Platforms (ICP) (индустриални облачни платформи) е еволюция на облачните платформи в посока специфична за индустриите и с възможност да бъдат допълнително индивидуализирани за конкретната организация. До 2027 г. над 70% от компаниите ще използват ICP спрямо под 15% през 2023 г. (Gartner).
Какво се случва в България?
Поради експортната същност на ИТ сектора (близо 90%) тенденциите, както обикновено, се усещат сравнително бързо, но все пак със закъснение. Традиционно вълната върви от САЩ към големите икономики на Европа и едва тогава достига до България. Например заетостта в САЩ и Индия беше ударена още в края на 2022 г. и началото на 2023 г., а в Западна Европа – през 2023 г. В България през 2023 г., въпреки значително намаленото търсене спрямо предишни години и малкото новосъздадени компании, бяха открити нови над 4000 работни места, ръстът остана (макар и в ниските стойности) двуцифрен, покачването на заплатите (с около 8%) продължи. Едва през втората половина на 2023 г., и особено в последното тримесечие на 2023 г. започна истинско отрезвяване.
Какво ще се случи през 2024 г.? Някои от специфичните за България фактори са: увеличаването на максималния осигурителен праг в момент на несигурност, което може да бъде причина за по-консервативно поведение, както и да видим по-масово споделяне на тежестта със служителите, което беше по-скоро изключение в ИТ сектора. Промени в политиката на големите работодатели – съществено намаляване или увеличаване на персонала, промяна в условията, като например задължително връщане в офиса и т.н., имат потенциала да преформатират екосистемата и да създадат ново равновесно положение.
Рискови и по-нископечеливши като цяло ще бъдат стартъпи и свързаните с тях бизнеси както в България, така и в Европа като география. 20% ръстове, с които бяхме свикнали, биха дошли от триото голям бизнес, САЩ, AI; ако това се случи, възможно е през 2024 г. българският ИТ бизнес да достигне до около 5 млрд. евро приходи, да надскочи 5% от БВП и да влезе в етап на ръст, преди да достигне дъното на икономическия цикъл.
За дългосрочното ни позициониране помагат знакови инициативи с адрес България като създадения през 2022 г. INSAIT и предстоящата през 2024 г. първа международна олимпиада по AI, IOAI.
Съкращения: *CAGR (compound annual growth rate).
Източници: Accenture, AI Alliance, Blockchain Council, Gartner, IDC, International Data Corp., JobTiger, KKCG group, Meta, Musala Soft, БАСКОМ и CBN – Panoff, Stoytcheff & Co (за всички данни за България).
Текстът е част от рубриката Икономиката на България през 2024. В началото на новата година Forbes по традиция се обърна към мениджъри и предприемачи от различни сектори на икономиката, за да споделят какви са очакванията им за новата година.