Гласовете наистина се чуват
Един милиард. Толкова са вече официално регистрираните членове на LinkedIn. Законите на копирайтинга биха изисквали да напиша, че има 1 милиард възможности за самите вас, или дори 1 милиард уроци, които могат да бъдат научени от всеки един потребител, но няма да прочетете това.
Въпреки че нулите в цифрата са достатъчно малък брой и не сме сигурни каква част от тези хора посещават професионалната мрежа повече от веднъж месечно (хайде, Microsoft, бъдете по-щедри с данните в отчетите си!), 2023-та бе поредната успешна година за LinkedIn – с „рекорден ръст в ангажираността“, десетки нововъведения и тотално навлизане на инструменти на основата на генеративния изкуствен интелект.
Какво още? Има доста поуки, които всеки успешен професионалист би могъл да изведе от случилото се през последните месеци в платформата, за да ги ползва през 2024 г. Започваме с урока на десетилетието: Качеството е по-важно от количеството!
Макар че LinkedIn не е нито най-бързо развиващата се, нито най-голямата, нито най-атрактивната от днешните социални мрежи (най-старата е все пак, ако това може да е плюс), постоянният ръст не може да не впечатлява любителите на данните. Той показва как фокусът върху създаването на стойност и развитието на цяла екосистема на база споделянето на опит и съдържание могат да доведат до появата на суперзвезди на база реални умения и успехи. Нещо, което едва ли може да се каже за по-голямата част от останалите социални платформи.
През 2023 г. в LinkedIn видяхме как по-дългите текстове се завръщат, смислените истории създават много по-качествени дискусии и обмяна на мнения, като в същото време се превръщат в новия университет за поколението Z. И малко по малко безумното фиксиране в бързи съвети и трикове за „надлъгване“ с алгоритъма става демоде.
Всичко това показа на все повече професионалисти, че в LinkedIn гласовете наистина се чуват и има смисъл те да се борят със собствената си автоцензура. Няколко изцяло уникални за LinkedIn формата, сред които се открояват съвместните статии, позволяват всеки да открие място за своята експертиза и да заглуши дяволития вътрешен глас, настояващ, че „никой не се интересува от твоето мнение“.
Потребителите не просто се интересуват, но и подкрепят стойностните включвания, а за най-признатите (и достатъчно активни) експерти в конкретни сфери се активира и превръщащата се в желан акцент в личните профили значка „Top Voice“.
В началото на лятото в свое интервю главният редактор на новинарското съдържание в платформата Дан Рот разкри, че в момента платформата приоритизира „познанието и съветите“ – дали говорите в своята експертиза и колко полезни са публикациите ви. С две думи: добавена стойност.
Промените идват заедно с допълнителна помощ за създателите на съдържание – по-задълбочени възможности за анализ на собствените публикации, подобрени бюлетини и създаване на текстовете за About секцията и дори публикации с помощта на генеративен изкуствен интелект. На първо време вероятно ще се създаде количествена разлика между плащащите потребители и ползващите безплатната версия в броя създавани публикации и оптимизирането на личните профили. От друга страна, повече, но предимно еднакви ъпдейти са големият шанс за иновативно мислещите професионалисти да се отличат и да постигат още по-големи успехи в мрежата.
В следващите 12 месеца един милиард души в LinkedIn ще трябва да решават: да скролват безцелно или да споделят и попиват познание. Нямам съмнение, че качеството ще спечели пред количеството… поне в LinkedIn!