BgGPT стартира безплатно на 3 март
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT представи BgGPT – първият отворен езиков модел с изкуствен интелект (AI) от последно поколение, създаден за българската държава, за потребителите, за публичните и частните организации.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Като част от стратегията на INSAIT за създаване на отворен и публично достъпен изкуствен интелект в полза на обществото, BgGPT е специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други области.
- В първата си версия моделът е обучен върху над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметри, съобщи БТА.
- Платформата BgGPT ще е напълно отворена за всички на 3-и март.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„GPT технологията фундаментално променя начина, по който обществото и всички ние комуникираме и работим с информацията. BgGPT е създаден за българската държава, общество, публични и частни организации и институции. Като функционалност е много подобен на комерсиални приложения и платформи като Chat GPT на OpenAI и Bard на Google, но има няколко ключови стратегически предимства за България“, каза проф. Мартин Вечев, директор на INSAIT.
АКЦЕНТ
BgGPT ще бъде напълно достъпен на 3 март на адреса: https://bggpt.ai. Междувременно потребителите ще могат да се регистрират за получаване на предварителен достъп, като той ще бъде даван приоритетно на научни, образователни, публични и бизнес организации.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
GPT, или Generative Pre-trained Transformer, е технология за обработка на естествени езици (NLP), която използва трансформаторна архитектура. Това е модел, базиран на машинно самообучение, който се обучава да разбира и генерира човешки език. GPT се основава на идеята за предварително обучение, където моделът се обучава на голям брой различни езикови задачи, преди да бъде дообучен за конкретна задача или приложение.
GPT използва трансформатори, които са вид невронни мрежи, специално разработени за обработка на последователни данни като текст. Те са в основата на много от съвременните архитектури за NLP. Основната идея на трансформаторите е да обработват информацията паралелно, което ги прави ефективни за дълги последователности от данни.
GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) е една от последните версии на този модел, създадена от OpenAI. GPT-3 е стъпва на 175 милиарда параметри, който е способен да извършва различни задачи, като генериране на текст, отговаряне на въпроси, превод и други, без предварително специфично доучване за конкретната задача.
ВИСОКИ ТЕХНОЛОГИИ НА МЕСТНО НИВО
Институтът INSAIT беше открит в София през април 2022 г. Институтът е резултат на международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание, а структурно ще бъде специално звено към Софийския университет. В създаването му си партнират швейцарските ETH Zurich и EPFL, които са сред водещите технологични университети в света. Архитект на института е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, който ще работи заедно със световно признати учени от САЩ, Израел и Швейцария според най-добрите практики. INSAIT няма аналог в Източна Европа, като амбицията му е да е лидер не само в Европа, а и да се конкурира с най-уважаваните технологични университети в света.
INSAIT цели да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации в технологичния сектор, с което да подпомогне извеждането на родната екосистема до по-високо ниво, на което да се конкурира с целия свят. Амбицията е България да се превърне в локация за развитие на компютърните науки, с което да привлича най-големите глобални компании, които да отварят свои центрове тук. Примерите за подражание са институции като Масачузетския технологичен институт (MIT), Technion в Израел, Станфорд и Технологичния институт в Цюрих, които превръщат САЩ, Израел и Швейцария в глобални технологични лидери.