ООН: Tether се превръща в „предпочитан избор“ сред перачите на пари
Tether, една от най-търгуваните криптовалути в света, се превърна в ключов инструмент за престъпници, перачи на пари и измамници, според доклад на ООН, публикуван в понеделник, на фона на засилен правен и регулаторен контрол върху това как цифровите активи се използват за подпомагане на незаконна дейност.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Tether бързо се превърна в предпочитана платформа за операции по пране на пари и измами в Източна и Югоизточна Азия, предупреди Службата на ООН за наркотиците и престъпността (UNODC) в доклад за организираната престъпност и незаконното банкиране в региона.
- Tether, която не отговори веднага на искането на Forbes за коментар, е компания, която управлява блокчейн платформа и издава цифрови токени, обвързани с реални валути с подкрепата на собствените си финансови резерви, най-вече USDT или Tether, което е обвързани с щатския долар едно към едно.
- Агенцията каза, че стабилността на Tether, лекотата на използване, анонимността и ниските такси за транзакции са помогнали на цифровия токен да стане „предпочитан избор“ както за измамници, така и за перачи на пари, а разузнавателните агенции в региона казват, че Tether се нарежда „сред най-популярните криптовалути“, използвани от организирани престъпни групи.
- Неговата популярност се илюстрира от „нарастващия обем“ на кибер измами, пране на пари и случаи на нелегално банкиране, каза ООН, включително схеми като „сексуален изнудване“, форма на изнудване, заплашващо да публикувате сексуално съдържание или информация за дадено лице, и „прасе касапница“, социално инженерна романтика, предназначена да „угои“ цели, преди да извлече пари.
- ООН каза, че финансовите власти и правоприлагащите органи съобщават за бързо нарастване на използването на екипи за „усъвършенствано, високоскоростно пране на пари“, специализирани в Tether през последните години, като престъпниците рекламират услугите си в социални медийни платформи като Facebook, TikTok и Telegram.
- Платформите за онлайн хазарт в частност се „очертаха като сред най-популярните средства за перач на пари, базирани на криптовалута,“ – особено тези, които използват Tether – се казва в доклада, предупреждавайки, че те „подхранват интензификацията“ на „бързо разрастващата се незаконна дигитална икономика“ в региона. ”
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Организираната престъпност ефективно създаде паралелна банкова система, използвайки нови технологии“, каза Джереми Дъглас от UNODC пред Financial Times. Дъглас предупреди, че „разпространението на слабо или изцяло нерегулирани онлайн казина, заедно с криптовалутата, е натоварило престъпната екосистема“. Крипто регулациите са „изостанали или практически не съществуват“, предупреди той. „Организираните престъпни групи, които използват и се хранят с уязвимости и слабости, знаят това.“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Tether е форма на криптовалута, известна като стейбълкойн. Докато стойността на традиционните крипто активи като биткойн и етер, както и добре познатите и ценни „мем“ валути като доджкойн, може да се колебае силно без никаква причина, стабилните монети са обвързани с други активи, по-специално с фиатни пари като долара, материални активи като злато или чрез алгоритъм.
Имайки това предвид, стабилните монети се считат за относително убежище на стабилност в иначе нестабилния и непредсказуем крипто пазар. Tether твърди, че поддържа обвързването на зелените пари на Tether стабилно, като разполага с достатъчни нива на валутата в резерв, въпреки че беше критикуван за липсата на прозрачност върху своите притежания в миналото и през 2021 г. беше глобен с 41 милиона долара от Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ за извършване подвеждащи твърдения за своите резерви.
Нарастващите нива на незаконно поведение в цифровите платформи, поредица от високопоставени скандали и провали в индустрията и нарастващата популярност на криптовалутите доведоха до нарастващ контрол върху сектора от страна на правоприлагащите органи, законодателите и регулаторите. Понастоящем индустрията до голяма степен работи в правните сиви зони на съществуващите финансови рамки и липсват последователни или изчерпателни насоки. Докато опасенията от неговата анонимност, позволяваща престъпна дейност, изглеждат ключово безпокойство на законодателите, насочени към крипто, докладът на ООН цитира данни от фирми за анализ на блокчейн, които показват, че „по-малко от 1%“ от всички плащания в криптовалута са незаконни.
АКЦЕНТ
Tether имаше най-високия дневен обем на търговия от всяка криптовалута с голям марж. През последните 24 часа са били търгувани (купени или продадени) над 29 милиарда долара Tether. За сравнение, крипто титаните Биткойн и Етер – вторият и третият най-търгувани токени – са търгували съответно около 19 милиарда и 13 милиарда долараза същия период от време.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
95 милиарда долара. Това е общата пазарна капитализация на Tether. Това прави Tether третата най-ценна криптовалута по пазарна капитализация. Той струва почти двойно повече от BNB на Binance, който седи след него на четвърто място с 48.2 милиарда долара, но е далеч от пазарната капитализация на етер (304 милиарда долара) и биткойн (834 милиарда долара). Като цяло Tether съставлява около 5% от общата екосистема на криптовалута на стойност приблизително 1.76 трилиона долара.