Ерик Шмид работи по секретен проект за военни дронове
Милиардерът е един от най-ярките защитници на отбранителната индустрия в Силициевата долина. Той планира тайно начинание с помощта на възпитаника на Google Себастиан Трън, вдъхновено от използването на безпилотни самолети на бойното поле в Украйна.
Според сведения от четири източника за Forbes бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид тихомълком подготвя нов проект в областта на отбранителните технологи – за незабележим военен дрон. За съществуването на проекта не е съобщавано досега и той все още не е стартирал публично.
Тайният проект възнамерява да предостави американска алтернатива на китайските дронове и ще разработи безпилотни летателни системи, които да се използват на бойното поле, твърдят двама от източниците. Три от източниците, запознати с ангажиментите на Шмид, твърдят, че дейността му е повлияна от неотдавнашните му посещения в Украйна, където милиардерът е установил контакти с държавни служители и военни лидери. Себастиан Трън, съосновател на Moonshot, лабораторията на Google, е също замесен.
Forbes не успя да установи кой друг освен Трън помага за секретния проект, кога е започнал и дали Шмид е единственият му спонсор. Съгласно информацията само няколко души работят по проекта, който Шмид до голяма степен е успял да запази в тайна поради чувствителните му геополитически аспекти. Не е ясно дали компания е изобщо е регистрирана. Шмид и Трън отказват коментар.
Шмид е изразявал мнение за начина, по който дроновете променят хода на войната в Украйна. „Бъдещето на войната ще бъде диктувано и водено от безпилотни самолети“, пише Шмид в статия за Wall Street Journal през юли, след като се завърна от Киев. По-рано тази година Washington Post съобщи, че Шмид, заедно с други инвеститори, е отделил 10 млн. долара на украинския стартъп акселератор D3, който се фокусира върху военни технологии. Все пак Шмид изглежда независим от това ново предприятие. D3, което е съкращение за Dare to Defend Democracy, ще предостави финансиране от 125,000 долара на стартъпи в ранен етап, както и възможности за менторство.
След като през 2017 г. напуска председателския пост в Google, Шмид посвещава голяма част от времето и богатството си на обединяването на интересите на Силициевата долина и Пентагона чрез различни консултативни комитети и огромното си портфолио от стартъпи. Във Вашингтон той се подкрепя идеята, че военните агенции трябва да ускорят инвестициите си в технологии, особено около изкуствения интелект, който според него ще играе ключова роля в националната сигурност и в отношенията с Китай. Преди това Шмид е бил председател на Съвета по иновации към Министерството на отбраната и комисар на Комисията по национална сигурност за изкуствен интелект, където е отправял официални препоръки за американската стратегия за ИИ.
Тези правителствени връзки придават на Шмид ореол на държавник в САЩ и в чужбина, където той използва влиянието си, за да се среща с авторитетни военни стратези. Скорошните начинания на Шмид в Украйна са помогнали за разработването на новия му проект за безпилотни самолети. Два източника твърдят, че той се е интересувал по-специално от използването на безпилотни летателни апарати и квадрокоптери в страната за започване на контраофанзива срещу Русия. През септември 2022 г. Андрий Ермак, ръководител на канцеларията на президента Володимир Зеленски, обяви, че двамата с Шмид са обсъдили „технологични решения“ за изтласкване на руските сили от Украйна.
Трън е ветеран в областта на въздухоплаването, експерт по роботика от Германия и бивш колега на Шмид от Google, което го прави логичен избор за сътрудник. Той установява първите си връзки с Google през 2010 г., след като съоснователят му Лари Пейдж го привлича с идеята за създаване на автономни автомобили, по които Трън навремето е бил започнал работа в Станфордския университет. Инициативата в крайна сметка се превръща в дъщерното дружество Waymo, а лабораторията се превръща в Google X – инкубатор за проекти на технологичния гигант. През 2010 г. Трън основава и стартъпа за въздушни таксита Kittyhawk с подкрепата на Пейдж, който бива закрит миналата година. През 2011 г. той създава образователната онлайн компания Udacity, преди да се откаже от ролята си на вицепрезидент и сътрудник в Google три години по-късно. Наскоро той обяви и създаването на нова компания за изкуствен интелект, наречена Sage Labs.
В миналото проектите на Google за безпилотни самолети са предизвиквали спорове. През 2018 г., докато Шмид все още заема длъжността технически съветник в Alphabet, хиляди служители на Google протестират срещу договора ѝ за проекта Maven – инициатива на Министерството на отбраната, при която военните използваха технологията на компанията за изкуствен интелект, за да анализират изображеният от наблюдение с дронове. Скандалът води до подаването на оставки от страна на служителите и до създаването на ръководство за употреба на ИИ от Google. В него се посочва, че компанията няма да разработва интелигентни оръжия с ИИ и да подновява договора.
Не е ясно кога Шмид ще дебютира със своя нов проект и как смята да се конкурира с утвърдени производители като Northrop Grumman, както и множеството американски стартъпи. Възможно е Шмид да се надява да се възползва от нарастващия интерес към американските дронове от страна на Пентагона, който наскоро обяви програма, наречена „Replicator“. Целта на програмата е да подкопае господството на Китай в областта на дроновете, като използва американските производители за изграждането на хиляди летателни апарати през следващата година.
Наскоро Украйна приветства и други проекти за дронове от чужбина. През декември нейното Министерство на цифровата трансформация обяви, че Quantum Systems, германски производител на дронове, ще открие център за научноизследователска и развойна дейност в страната. Компанията ще се присъедини към украинската Diia City – „виртуална икономическа зона“, предназначена да привлича чуждестранни и местни технологични компании с данъчни облекчения и други ползи.
От Сара Емерсън и Ричард Нива, екип на Forbes