4 тенденции в пътуванията, които излизат от мода през 2024 г.
Новата година носи прогнози за пътуванията, които обхващат всичко – от това къде ще почиваме през 2024 г. до как ще стигнем дотам, кои са новите хотели, за които си струва да се вълнуваме. Но какво да кажем за трендовете в пътуванията, които излизат от мода? Представяме ви четири тенденции, които ще са по-малко популярни през 2024 г.
1. Skiplagging като начин за спестяване на пари от полети
През последните години skiplagging, известен още като “скрити градски полети”, се превърна в популярна стратегия за спестяване на разходи сред пътуващите със самолет. Вместо да резервирате полет без междинно кацане до дадена дестинация, трикът се състои в това да спестите малко пари, като резервирате града на дестинацията като междинно кацане и след това слезете от него след първия етап на полета. Например: Вместо да резервирате полет без междинно кацане от Ню Йорк до Орландо, резервирате полет от Ню Йорк до Далас с междинно кацане в Орландо, където слизате от самолета. Скиплагингът може да спести на пътниците доста пари за полети, но ключът е да се резервират еднопосочни билети. Освен това не можете да чекирате (или дори да проверявате на изхода) багажа си, защото той ще отиде до крайната дестинация, за която е издаден билетът. “Хакването на пътуванията” набра скорост в TikTok, а сайтът Skiplagged.com се превърна в популярно място, което ви помага да намерите такъв тип оферти за полети.
И така, защо е аут през новата година? Авиокомпаниите започват да се борят още по-строго с туристите, които използват скиплагинг, като заплахите включват забрана за полети с техните самолети, отнемане на авиостатут или таксуване на по-скъпия билет.
2. Бакшишите в брой за домакините
Пандемията ускори тенденцията на “безкешово общество”. Според данни на Pew Research Center през 2022 г. 41% от американците са заявили, че нито една от покупките им през типичната седмица не е платена в брой, което е повече от 29% през 2018 г. и 24% през 2015 г. Но какво означава това за индустриите, в които заетите разчитат на бакшиши в брой като например хотелските камериерки? Хотелите все по-често експериментират с мобилни възможности за даване на бакшиши, като в стаите се поставят QR кодове, които позволяват да се оставят пари за домакините. Wyndham Hotels & Resorts беше пионер в тази сфера, когато през 2022 г. въведе безкасовото даване на бакшиши Béné за своите франчайзополучатели в САЩ и Канада. През ноември 2023 г. Grazzy, дигитална платформа за бакшиши, обяви, че е предпочитаният доставчик за хотелите Hyatt. Платформата помага на работещите в сферата на услугите да си възвърнат бакшишите, които безкешовите нововъведения от години намаляват.
3. Претъпкани маршрути
Може би сте чували за “бавното пътуване” или за пътуванията с определена цел. Идеята е да забавите темпото, за да не се връщате у дома с усещането, че имате нужда от “почивка от почивката”. Аманда Ал-Масри, вицепрезидент по уелнес в Hilton, нарича 2024 г. “годината на голямото презареждане”.
“През 2024 г. пътуващите ще се отклонят от прекалено натоварените маршрути и ще станат по-съзнателни по отношение на уелнес, докато са на път”, казва Ал-Масри. Тя посочва, че според доклада на Hilton за тенденциите през 2024 г. причината номер 1, поради която хората искат да пътуват през 2024 г., е да си починат и да се заредят с енергия. Хотелите на Hilton реагират на това с удобства като “менюто с възглавници” в Hilton London Bankside и спа предложения, ориентирани към съня, като SWAY терапия за сън в Conrad Bali, където гостите могат да се сгушат в хамак.
4. Посещения на “прекалено туристически” дестинации
Свръхтуризмът се превърна в гореща тема през 2023 г. и през 2024 г. остава актуален, тъй като редица популярни туристически дестинации ще започнат да налагат на посетителите нови данъци и такси. Венеция, която беше на ръба да бъде обявена за “застрашен град” от ЮНЕСКО, ще започне да събира $5,38 за еднодневни посетители. От 14 февруари Бали ще таксува гостите си с около $10 на ден, за да подпомогне заплащането на културни програми и разходи за почистване. Амстердам налага най-големия туристически данък в Европа тази година, като увеличива таксите за стая от 7% на 12,25%.
“Макар че тези места ще продължат да се посещават от огромен брой туристи, виждаме, че туристическите бордове по-често разясняват неустойчивостта на туризма на тези дестинации и откриваме, че това отказва хората да пътуват до там”, казва Майкъл Розенблит, който ръководи The World Was Here First, насърчаващ отговорния туризъм. Вместо това, казва Розенблит, пътуващите искат да навлязат по-дълбоко в културата на дестинацията, която посещават – което може да стане чрез по-дълъг престой на едно място и участие в местни преживявания като обиколки за храна и занаятчийски курсове.
Автор: Британи Анас