България в дигиталната ера
Телекомуникационният сектор преминава през фаза на трансформация, задвижвана от бързото нарастване на мобилния трафик, който се удвои през последната година. Този ръст носи нови предизвикателства и вълнуващи възможности за индустрията като цяло. Компаниите трябва да отговорят на все по-нарастващите изисквания на потребителите за скорост, свързаност, надеждност, сигурност и клиентско преживяване. Няколко глобални тенденции ще определят сектора през настоящата година.
Високоскоростните интернет услуги ще предоставят нови възможности
Потребителското търсене на надежден и достъпен високоскоростен интернет достъп ще продължи да нараства в световен мащаб. През изминалата година общият брой на 5G мобилните абонаменти е нараснал с половин милиард до 1,6 милиарда потребители и се очаква да надхвърли 2 милиарда до края на 2024 г. В Централна и Източна Европа се очаква 5G потребителите да са единствените с нарастващ тренд до 2025 г.
В отговор на потребителското търсене в България Vivacom направи големи инвестиции в 5G инфраструктура. Нашето 5G покритие вече достига до 1.5 милиона домакинства – над 83% от населението. Целта ни е да увеличим този показател до 90% до края на 2026 г., като покрием значителните различия, които продължават да съществуват при разгръщането на 5G услугите в селските райони в страната. Модерните технологии, като например нашият 5G високоскоростен интернет за домове без оптична свързаност, ще бъдат от критично значение за постигането на тази цел.
Очакваме, че ръстът на 5G потреблението ще увеличи и търсенето на 5G-съвместими услуги и пакети в България.
Телекомуникационният сектор ще внесе трансформиращи технологии в живота ни
Телекомуникационната индустрия в близко бъдеще вече няма да се занимава само със свързаност. Изкуственият интелект (ИИ), интернетът на нещата (IoT), виртуалната и разширената комуникация ще трябва да бъдат интегрирани в нашия сектор. Това е голяма възможност за нашия сектор. Интеграцията на ИИ ще ни позволи да подобрим услугите си и да оптимизираме допълнително производителността и сигурността на мрежата, както и да рационализираме процесите, подобрявайки цялостната ефективност на телекомуникационния бизнес.
През 2024 г. Vivacom ще продължи да инвестира в иновативни продукти и услуги от Индустрия 4.0, като същевременно ще увеличи покритието, капацитета и сигурността на мобилните и оптичните мрежи в България. Вече търсим партньорства с други индустрии, включително здравеопазване и развлечения, за да предоставим цялостни решения за нашите клиенти и да разширим обхвата на бизнеса.
Тъй като бизнес потребителите стават все по-наясно със заплахите за сигурността, пред които са изправени, цифровите SIM карти (eSIM) ще набират скорост. Изцяло дигиталният процес за активиране и управление на SIM картите повишава сигурността на продуктите.
Пазарът на платена телевизия непрекъснато се развива, тъй като за българските потребители стават достъпни нови стрийминг услуги. През последните три месеца на 2023 г. клиентите на Виваком имаха достъп до нашата EON платформа чрез над 750 хил. уникални устройства. Този успех се основава на гъвкавостта на нашите услуги, при които независимо от това кой доставчик са избрали, нашите потребители имат възможност за достъп до цялото съдържание в EON. Да затвърдим позициите на EON чрез инвестиции във висококачествено, ексклузивно съдържание ще бъде един от приоритетите ни през следващата година.
Консолидацията на пазара ще повиши ефективността и ще подобри услугите за клиентите
Нарастващият натиск за инвестиции и иновации ще доведе до друга необратима тенденция: консолидация на телекомуникационния пазар. ЕС предвижда, че до 2030 г. ще са необходими поне 174 млрд. евро повече, за да се постигнат целите за свързаност до 2030 г. Компаниите в областта на телекомуникациите в Европа отдавна твърдят, че консолидацията е единственият ефективен начин да се отговори на това търсене и да се върви в крак с бързите темпове на развитие на инфраструктурата, наблюдавани в Азия и Северна Америка.
Операторите в Европа разчитат на продажбата на части от инфраструктурата си, за да освободят средства за инвестиции, но това няма да е достатъчно, за да се отговори на бързо нарастващия темп на цифровата трансформация. Индустрията трябва да стане по-ефективна, за да отговори на изискванията на нашите клиенти. Ето защо консолидацията на българския пазар е основен фокус в нашата стратегия в страната.
Компаниите трябва да действат като отговорни глобални граждани
Телекомуникационният сектор е огромен потребител на енергия. United Group, нашата компания майка, се ангажира да постигне цели за нулева нетна консумация до 2040 г. и Vivacom има централна роля в тази стратегия. Давайки пример, ние ще преминем изцяло към възобновяеми енергийни източници до 2027 г. и ще използваме 100% зелена енергия от соларни централи и покривни фотоволтаични инсталации.
Следващите няколко години ще донесат невероятни възможности за България. Страната ще се присъедини към Еврозоната през 2025 г. Приемането на еврото ще има положително въздействие върху икономиката и нашите операции, както видяхме при бизнеса на United Group в Хърватия. Националният план за възстановяване и устойчивост – процес, в който Vivacom ще участва активно – обещава да донесе важен напредък в цифровата трансформация на България. Необходимо е обаче стабилно правителство, за да няма пречки и забавяния при изпълнението на този смел план. През 2024 г. телекомуникационният сектор в Европа ще продължи да се адаптира и да се развива въпреки трудните икономически условия и геополитическите вълнения. Като лидер в бранша, ние се ангажираме да подготвим България за цифровото бъдеще, да помогнем на страната да се изкачи нагоре в индекса на ЕС за цифрова икономика и общество, да повишим цялостната конкурентоспособност на нашата икономика и да предоставим продукти и услуги от световна класа за нашите потребители.
Текстът е от рубриката на Forbes “Икономиката на България през 2024|