Видеоигрите носят риск от необратима загуба на слуха, предупреждават учени
Геймърите могат да бъдат изложени на риск от постоянна загуба на слуха, предупредиха учени във вторник, призовавайки за повече изследвания на фона на нарастващия интерес към електронните спортове и зашеметяващия глобален скок на популярността на видеоигрите през последните години.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Геймърите може да рискуват необратима загуба на слуха или шум в ушите като се излагат на потенциално опасни нива на звук, според проучване на експерти по слуха в Световната здравна организация и няколко университета, публикувано в списание BMJ.
- Изследователите казаха, че средните нива на звука за видеоигрите често надвишават или почти надхвърлят допустимите граници за излагане на звук въз основа на систематичен преглед на 14 рецензирани проучвания.
- Проучванията, които са обхванали близо 54 хил. души от девет страни в Северна Америка, Европа, Азия и Австралия, са били с различен обхват и цел са показали по-високи нива на самооценена загуба на слуха сред геймърите, повишен риск от тежък шум в ушите и високочестотни загуба на слуха сред студенти, които посещават центрове за видеоигри и използват слушалки за игри, достигащи потенциално „небезопасни нива на слушане“.
- Измерванията на средната звукова експозиция не улавят непременно по-кратки изблици на шум, предупредиха изследователите, като едно проучване установи, че кратки импулсни звуци като изблици или изстрели достигат до 119 децибела, доста над допустимите граници от около 100 dB за деца.
- Въпреки че признават, че изследванията по темата са много ограничени, изследователите казаха, че данните подчертават игрите като потенциален „източник на опасно слушане“ и посочват необходимостта политиците и здравните служители да разработят образователни програми и да изградят осведоменост, за да „помогнат за насърчаване на безопасното слушане .”
- Съществува също спешна нужда от повече изследвания по въпроса, казаха изследователите, като отбелязаха, че само две от проучванията, публикувани през последната година, измерват обективно средните нива на звука от игрите или в игралните центрове и сочат бързото нарастване на геймърите през последните години и нарастващата популярност на електронните спортове.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Индустрията на видеоигрите се разрасна бързо по време на пандемията Covid-19. С много хора, които избягват физическия социален контакт на фона на изолация и социално дистанциране, милиони играчи се обърнаха към компютри, мобилни телефони и игрови конзоли, за да общуват и да облекчат скуката. Докато видеоигрите – и в допълнение, геймърите – отдавна се разглеждат подозрително като нишова дейност, която може да предизвика социална изолация, склонност към насилие и когнитивна загуба, има малко солидни изследвания, които да подкрепят тези възгледи. Всъщност, по-скорошни изследвания показват, че игрите изглежда не оказват влияние върху благосъстоянието и Световната здравна организация ги рекламира като „изненадващ съюзник“ за психичното здраве, признавайки, че те са „станали неразделна част от аудиовизуалната култура“ с потенциал за положително въздействие върху психичното здраве. Данните за броя на играчите и стойността на индустрията също разсейват представите за игрите като нишова компания. Проучванията показват, че индустрията е струвала около 220 милиарда долара през 2022 г. Очаква се тя да продължи възходящото си изкачване, привличайки повече играчи и приходите, които се очаква да надхвърлят 320 милиарда долара годишно до 2026 г.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
3 милиарда. Това е колко играчи на видеоигри е имало по света през 2022 г., според изследване, цитирано в доклада. Това число е над една трета от световното население, се очаква да продължи да нараства през следващите години.