Как да промените кариерата си: 3 концепции, които могат да ви помогнат
Смяната на кариерата може да бъде трудна задача. Може да откриете, че проучвате индустрия или умения, с която не сте запознати и се нуждаете от система за поддръжка или мрежа, на която да разчитате. Естествено е да сте загрижени за финансовото въздействие на смяната и възможността тя да се изплати в дългосрочен план, само ако успеете в новата си кариера. Може да се нуждаете от повече увереност относно кариерата, която искате да поемете, но знаете, че държите да се отдалечите от настоящата. Може да сте наясно с пропуските в уменията си и трябва да осъзнаете стойността и опита, които можете да внесете в нова индустрия или функция.
Тези опасения, макар и основателни, може да ви пречат да разширите мрежата си, да увеличите възнаграждението си и да намерите лична реализация в нова, развиваща се или съобразена с мисията кариера. Докато се впускате в тази промяна, ето три концепции, които да ви помогнат да се ориентирате.
Гледайте на пътя към мечтаната работа като на бартер
Оценете кариерното си пътуване и го сравнете с желаната от вас работа в нова кариера. Въпреки че може да има само малко припокриване между настоящата ви кариера и целевия път, ако погледнете намирането на вашата мечтана работа като бартер, ще намерите път. Спомнете си историята за човек, който търгувал с кламер и направил четиринадесет сделки, за да получи ферма – подобно на това, не е нужно да постигнете идеалната си работа с един скок. Съсредоточете се върху идентифицирането на области на припокриване. Дори ако вашата мечтана работа изглежда пресилена, можете да предложите поне едно умение, опит или стойност. Постигането на вашата цел може да изисква много стъпки, така че започнете с първата стъпка.
Оценете списъка си с приоритети
Всеки има списък с приоритети, когато търси работа: възнаграждение, титла, предимства, гъвкавост, екипни ресурси или ниво на управление. Смяната на кариерата означава, поне временно, пренареждане на приоритетите ви. Това не означава да се обезцените, а да признаете, че може да се нуждаете (и да оцените) известно време, за да започнете нова кариера, без да се натоварвате да бъдете функционален лидер, мениджър или високоплатен изпълнителен директор.
Вие може да бъдете индивидуален сътрудник, докато усъвършенствате новия обхват на работата, а възнаграждението може да бъде пропорционално на ограничените задължения. Но след като овладеете новата посока, вероятно ще можете да се изкачите по стълбата по-бързо от тези, които правят това за първи път. Приоритетите трябва да се развиват, за да ви позволят да бъдете успешни, и не се страхувайте да се откажете от предишни кариерни „задължителни неща“, за да израснете в бъдещето.
Продуцирайте себе си, за да преоткриете марката си
Приложете четирите „P“ на маркетинга към вашата професионална марка: product (продукт), price (цена), place (място) и promotion (промоция). Придържайте се към това правило, за да развиете ясно усещане за вашата марка, което ще се хареса на новия „клиент“: нова индустрия, ролева функция и т.н. В какво сте добри, което може да се приложи към новата компания или тип роля? Вашата „цена“ справедлива ли е (не само компенсация, но обучение или образование, което може да бъде включено в развитието)? Как ще намерите клиентите и откъде ще научат за вас?
Докато навлизате в новата кариера, трябва да научите не само самата работа, но и цялата съществена спомагателна информация за работата, като големи конференции, изграждане на нови контакти и запознаване с тенденциите в индустрията. Тази рамка ще ви позволи обективно да видите каква стойност можете да предоставите на новата индустрия и ще ви помогне да се подготвите за „Често задавани въпроси“ или превантивно да идентифицирате и попълните значителни пропуски. Най-важното е да се запознаете добре с новата история на марката, която трябва да разкажете за себе си: практиката ви помага да излъчвате увереност.