Декарбонизация? Използването на въглища достига нови върхове
Световното производство на електроенергия от въглища вероятно ще запише нов рекорд за 2023 г., докато износът на въглища прехвърли 1 млрд. тона за първи път в историята. Това се случва на фона на опитите за ограничаване на използването на изкопаеми горива, пише в анализ Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Производството на електроенергия от въглища в периода януари – октомври 2023 година се увеличава с 1% спрямо същия период на 2022 година и достига 8,3 хил. тераватчаса, по данни на екологичната организация Ember. Производството на електроенергия от въглища беше рекордно през 2022 година – 10,2 хил. тераватчаса.
- Емисиите от производството на електроенергия от въглища достигат връх от 7.85 млрд. тона до октомври, спрямо същия период на 2022 г.
- Най-големите производители на електроенергия от въглища през миналата година са Китай, Индия, Филипините, Турция и Виетнам. Япония намалява производството с 8.2%, но „освободеното място“ се зае от Виетнам, където има значително повишение на производството.
АКЦЕНТ
През 2022 г. рекордните цени на природния газ доведоха до ръста в производството на електроенергия от въглища. Но след нормализирането на ситуацията повечето развити държави се върнаха отново на газ или заложиха на зелената енергия. В Азия потреблението на въглища все още е във възход, отбелязват от Ember в отделни свои анализи за въглищата. Те сочат още, че тенденцията с използването им е такава, че целите за намаляване на емисиите и недопускане на температурите да скочат с повече от 1.5°С до края на столетието едва ли ще бъдат постигнати.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
1 млрд. тона. Толкова въглища са изнесени през 2023 г., което е с 6.6% повече на годишна база, по данни на Kpler. Основният доставчик на въглища в световен мащаб е Индонезия с 505 млн. тона, което е ръст от 12% спрямо 2023 г. За първи път Индонезия има толкова голям дял от световния износ – повече от половината. Втора е Австралия със 198 млн. тона, което е увеличение от 7 на сто, следвана от Русия със 103 млн. тона.
Основен купувач на въглища е Китай с рекордните 325 млн. тона, спрямо 109 млн. тона през 2022 г. Вторият по големина вносител на въглища е Индия (172 млн. тона), следвана от Япония (109 млн. тона) и Южна Корея (80 млн. тона).