Не се очакват резки промени на пазара на необслужвани вземания
Рени Миткова е управител на „ЕОС Матрикс“ – водеща компания за управление на вземания в България, част от немската EOS Груп. Председател е на Асоциацията за управление на вземания. Има магистърска степен по международен туризъм от УНСС и Executive MBA от Cotrugli Business School, Загреб
Г-жо Миткова, как ще се развива секторът на необслужвани вземания през 2024 г.?
Нашият сектор е част от икономическия цикъл и като такъв се явява функция на кредитирането и различни финансови показатели на микро- и макрониво. В този контекст през 2024 г. не очакваме бум на пазара на необслужвани вземания – българските банки са ликвидни, с голяма депозитна маса и чувствително по-ниски лихви спрямо останалите държави в Европа и САЩ.
Нивата на лоши кредити в системата у нас средно са около 4%, като при топ 4-те банки, които държат близо 80% от пазара, те са дори около 2%. Банките значително подобриха качеството на портфейлите си, затегнаха кредитния риск и днес са един от стълбовете на икономическа стабилност с подобрените си процеси по управление на вземания, в това число – по-навременни и ранни продажби на агенции като нашата и отключване на пазара на обезпечените с имот портфейли. Предпазливи са и заявките за увеличенията на лихвите, което би могло да доведе до скок в необслужваните вземания; тенденцията е лихвените нива да вървят нагоре, но това най-вероятно ще става плавно и без сътресения.
За нас това означава, че следващата година-две не можем да очакваме резки промени в нивата на необслужвани портфейли. Дори и да се сбъднат прогнозите за рецесия, в нашия сектор, това ще се отрази на по-късен етап, като трусът няма да е силен като през 2008–2010 г., защото кредиторите се ориентират към регулярни месечни продажби на стандартизирани пакети, за да са по-подготвени. ЕОС е пионер в налагането на този модел у нас и той вече доказва своята ефективност за стабилността на икономиката.
„ЕОС Матрикс“ вече 21 години е на пазара – какви са основните цели, които си поставяте през 2024 година?
Ще продължим да инвестираме в основния ни бизнес – изкупуването на обезпечени и необезпечени портфейли. Виждаме голям потенциал и в една сравнително нова бизнес ниша – мостовото финансиране. Това е краткосрочно финансиране, позволяващо бърз достъп до ликвидни средства за покупка на имот или друг проект, както за физически лица, така и за компании.
По същество става въпрос за краткосрочен заем с облекчена процедура, като за обезпечение се приема недвижим имот, а предимствата са, че се спестяват дълги бюрократични процедури и може да се получи финансиране, което често други кредитори нямат възможност да обезпечат. Като лидер на пазара ние можем да предложим и консолидиране на задълженията на клиентите при наличие на недвижим имот, който да обезпечи увеличаване на заемните средства. Това директно стимулира предприемачеството и кръговата икономика в региона.
Разбира се, ще продължим да развиваме екипа и да инвестираме в повишаването на компетенциите на служителите като водеща ценност за компанията ни. Важен фокус са и технологичните иновации; наред с тези, които регулярно интегрираме в процесите си, планираме и продажби на нашия специализиран софтуер за управление на вземания. И не на последно място, за да сме максимално адекватни на пазара и на средата, ще продължим да подобряваме и персонализираме потребителското изживяване, като предлагаме качествено различен подход чрез цялостно отношение, разширяване на опциите и каналите за комуникация, улесняване на обслужването.
Какво ще бъде качеството на банковите активи през годината и как евентуалната промяна на лихвените равнища ще повлияе върху тях?
Банковата система е много подготвена, свръхликвидна и редовно преминава стрес тестове, което е гаранция за стабилност. Нивата на необслужваните кредити са рекордно ниски и имаме истински бум в кредитирането – според последните данни на БНБ за 10 месеца новите ипотечни и потребителски заеми са общо малко над 4 млрд. лв. Увеличават се сериозно и новите заеми за бизнеса, като, отново по данни на БНБ, за месец тези до 1 млн. евро са се увеличили с 18.7%, или 65.8 млн. лв.
21 години на пазара, постоянен ръст и лидерска позиция в сферата на изкупуване на вземания – EOS в България управлява портфейл от вземания за над 4 млрд. лв. Компанията се ангажира с редица общественополезни каузи, разработва свои иновативни технологични решения и инвестира в ангажиран и амбициозен екип.
Ако лихвите по кредитите започнат да растат, ще има хора, на които това ще се отрази – през последните години станахме свидетели на агресивен ръст на заплатите, докато сега бизнесът е по-консервативен, и при потребители, които са планирали изплащане на кредити въз основа на регулярно повишаване на заплащането им, това би могло да се отрази и да повиши процента на необслужвани заеми. Този сценарий – с по-осезаем ръст в размера на пазара на управление на вземания – не е вероятен преди началото на 2026 г.
Какво се очаква по отношение на консолидацията на сектора за събиране на вземания?
В унисон сме с тенденциите при банковия сектор, като не само в България, а и в световен мащаб се върви към консолидация – било заради регулации, засилени капиталови изисквания към банките, необходимостта от оптимизиране на разходите и др. В този смисъл очакваме броят на компаниите, фокусирани върху изкупуването на портфейли, да намалее. Фактори са и че пазарът у нас не е голям и регулациите са прекалено тежки за малките компании.
Например не чак толкова отдавна нямахме позиции за защита на лични данни, пране на пари и пр. – сега поддържаме отдел от 4 души, висококвалифицирани специалисти. Подобни изисквания значително оскъпяват дейността и заедно с одитите на системите и множеството други параметри за покриване дори само за една сделка правят операциите прекалено скъпи за агенции без сериозен ресурс.
Летвата за влизане на пазара на събиране на вземания ще става все по-висока – предстои въвеждането на специална директива на ЕС, която цели да приравни регулаторните изисквания за банковия сектор към вторичния кредитор. По този начин ще се гарантира, че след изкупуване на портфейли няма да се попадне при агенция, която няма капацитет и ноу-хау да ги обслужва.
Ние сме част от EOS Груп, международен лидер в сектора, с дъщерни компании в 24 държави. Това, наред със значителен финансов ресурс, ни дава предимството да можем да участваме с атрактивни търговски предложения едновременно на няколко пазара.
Какви са тенденциите в Европа и какво ще бъде тяхното влияние у нас?
Икономическите процеси в България и в Европа са свързани и доколкото има разлика, тя е в мащабите и че често в Източна Европа ефектите им настъпват с известно закъснение. Тенденциите за засилени регулации към финансовия сектор, в това число темата за сигурността на данните, са актуални и у нас. Друг фокус е ESG, като тук можем да изтъкнем, че EOS Груп за първи път получи ESG рейтинг от реномираната агенция Morningstar Sustainalytics, който ни поставя сред водещите 2% в сектора с оценка на риска 10.2 (нисък риск).
За първи път EOS Груп публикува и комбиниран годишен доклад, и доклад за устойчивото развитие. Той се основава на стандартите на Глобалната инициатива по отчетност (GRI) и показва как EOS подкрепя целите за устойчивост на ООН.