Подготвени ли сме за рецесия?
Никой не обича рецесия или трудните времена като цяло но те са неизбежни. Затова е добре да сме подготвени за тях. Бизнесът в България се е сблъскал няколко пъти с рецесии и в последно време те са външно привнесени, като финансовата криза от 2008-2010 г. и ковид пандемията.
Въпреки това не малка част от фирмите са изненадани, когато стане трудно и някои не успяват за съжаление да прескочат трапа. Сега, когато вече има данни, че Германия е в рецесия предвид високите лихви, е моментът да помислим върху темата и да се подготвим. Какво може да направи един собственик, за да се подготви?
1. Следете икономическите данни за предварителни знаци. Предвид особеностите на икономиката ни при нас кризите идват малко със закъснение, но винаги идват. Причината е, че икономиката ни е отворена и нашите най-големи търговски партньори са ЕС. Както е известно: „САЩ като кихнат, Европа се разболява“ то в същата степен може да се каже, че ако Германия, Франция, Италия и др. изпаднат в рецесия, няма как това да не се отрази на българските фирми. За съжаление вече има такива индикатори и макар все още българската икономика да работи на пълно обороти, то скоро сигурно ще има затруднения.
2. Заздравете баланса. Вижте дали не сте поели много дългове просто, защото напоследък беше много лесно да се вземат кредити. Банките сами се опитваха да ви натоварят с колкото се може повече заеми, защото виждате ли то било без пари. Също погледнете дали не сте се сдобили с активи, които всъщност не носят чак такива ползи към вашата печалба. Просто са били изгодни сделки и сте решили да сте сдобиете с тях. Сега е моментът също да си осигурите финансиране дори и да не ви трябва в момента. Когато ликвидността ви намалее и ви трябват пари, то банките ще са много скептични да ви дадат финансиране. Нали знаете, че банките са известни с това да ви дадат чадър, когато е слънчево и да си го поискат, когато завали.
3. Преценете внимателно вашите разходи. Кои от тях наистина ви трябват. Когато икономиката е добра и фирмата ви е печеливша е много е лесно човек да се отпусне и да прави разходи, които реално не са му необходими. Все пак когато имате 3 милиона печалба не обръщате толкова внимание на факта, че сте отпуснали малко колана и реално печалбата ви е можела да бъде 4 милиона.
Каквото и да се случи е добре винаги да имате план за действие при настъпването на трудни времена. Както знаете от историята рано или късно икономическите цикли се случват. Може да се забавят с няколко години, защото централните банки са решили да играят ролята на господ и са напечатали една камара пари, но няма как да предотвратят рецесиите. Ако вие сте подготвени и сте натрупали достатъчно кеш като буферна възглавница, то тогава рецесията е прекрасно време за растеж. Ще има много активи и възможности предвид факта, че някои собственици са били твърде оптимистично настроени и не са смятали, че хубавото време ще свърши и ще дойде зимата.