Дръзкият план на Appolica да създаде собствена фабрика за стартъпи
Младата българска компания Appolica създава собствено стартъп студио, което се очаква да инвестира до 600 хил. евро само през 2024 г.
Плановете са да бъдат направени инвестиции в четири компании, като размерът на всяка инвестиция ще е между 50 и 150 хил. евро. “Голямата цел е да създадем глобални компании, които да ускорят развитието на екосистемата и да създадат повече предприемачи”, казва Ралица Иванова, съосновател на Appolica и ръководител на новия инвестиционен проект.
Иванова, която е част от селекцията на Forbes 30 под 30, очаква първите финансирани компании да бъдат избрани скоро след обявяването на стартъп студиото. През изминалата година Appolica, чиято основна дейност е ИТ аутсорсинга, е тествала пазара, инвестирайки в идеи на свои служители.
Стартъп студиата наподобяват акселераторски програми, но обикновено са по-ангажирани в процеса на създаване на един бизнес. Използвайки собствените си ресурси, компанията, стояща зад студиото, може да осигури на стартъпите помощ както в избистрянето на идеята, така и в създаването на екипа или изграждането на мрежа от контакти. Ралица Иванова посочва, че стартъп студиото на Appolica “би било достъпно за всички мотивирани предприемачи, които създават дигитални бизнеси, целящи да се превърнат в глобални.”
Ралица Иванова, Мартин Марков и Деян Геновски се запознават в Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет – ТУЕС. Създават Appolica като аутсорсинг компания, която създава мобилни приложения за своите клиенти. В последствие тестват пазара и със собствени продукти. Между 2016 и 2020 г. оперативните приходи на Appolica се увеличават с 458%.
Като съоснователи стартъп студиата получават дялове в новосъздадените компании, които след това биха могли да бъдат продадени на печалба. Засега стартъп студиото на Appolica няма фиксирана цел за доходността, която иска да реализира. “В момента не сме поставили конкретна цел за доходност, тъй като знаем, че ако сме добри в това, което правим, ефектът и възвращаемостта ще бъдат големи, поради естеството на това колко бързо може да се развива една стартираща компания”, казва Ралица Иванова.
Как работи стартъп студиото?
Компаниите в стартъп студиото ще преминават през три основни фази. Ето какви са те според Ралица Иванова.
Валидация
Целта е заедно с основателя да се открие проблем, за който група от потребители са готови да платят. Основната работа е фокусирана в изпълнението на експерименти чрез прототипи и разговори с клиенти, с които да се добие повече увереност за проблема и групата от хора, които го изпитват. Гони се и затваряне на Pre-Seed рунд на финансиране.
Създаване
Целта е да се създаде минимален жизнеспособен продукт. Това е първата версия на продукта, който решава проблема на потребителите. Според Ралица Иванова основните показатели за успех на тази фаза са MRR (Monthly Recurring Revenue), растеж на броя клиенти и Retention (% от потребители, които ползват продукта редовно). Целта тази фаза е и затваряне на Seed рунд на финансиране.
Растеж
Стартъпът вече има растящ брой потребители и се приближава към достигането на PMF (Product Market Fit). По време на фазата на растеж компанията се подготвя за скалиране чрез наемане на собствен технологичен екип и създаване на процеси и култура, която да позволи работа в голям мащаб. Сред целите е и затваряне на Series-A рунд на финансиране.