Как да шофираме по време на опасно зимно време
Шофирането в сняг и мразовито време е изкуство, в което всеки любител на шофирането може да продължи да се усъвършенства през целия си живот. Но все още е опасно – 70% от нараняванията и смъртните случаи през зимата, свързани със сняг и лед, се случват с автомобили.
Катастрофите не са единственото ви притеснение през зимата – студеното време е толкова тежко за колата ви, колкото и за вас. Основните съвети по-долу ще помогнат на вас и вашето превозно средство да стигнете безопасно до вашата дестинация.
Остани у дома
Ако трябва да стигнете до работа или да вземете детето си, така да бъде. Но запитайте се: „Наистина ли е необходимо това пътуване?“ Ако е възможно, изчакайте бурята и тръгнете, след като снегорините са имали възможност да разчистят пътищата.
Изчистете колата си преди да пътувате
Използвайте метла, четка или каквото имате под ръка, за да почистите не само предното си стъкло, но и покрива, предния капак, багажника, всички прозорци и навсякъде другаде, където се натрупва. Той излита, когато шофирате и се превръща в опасност за другите шофьори.
Намалете скоростта, дори и направи отсечки
Съвременните автомобили имат спирачки с ABS, тракшън контрол, въздушни възглавници, но подобни мерки могат да приспиват водачите с усещането, че „колата няма да катастрофира и ако се случи, аз няма да пострадам“. Но колите обикновено не са отговорни за катастрофата – това е човекът. Каквото и да е времето, увеличавате шансовете си да оцелеете при катастрофа или да избегнете такава, като намалите скоростта. А когато на земята има сняг, намаляването на скоростта е действие номер 1, което водачът може да предприеме, за да остане в безопасност.
Намалете или изключете музиката, оставете телефона настрани и се съсредоточете
Добрите шофьори знаят, че навигирането по пътищата не е просто визуална задача – трябва да внимавате с ушите, ръцете и краката си през 100% от времето и още повече при лошо време. Не забравяйте, че управлявате машина, която в повечето случаи тежи повече от 1500 килограма.
Уверете се, че колата ви е в изправност
Проверете и сменете акумулатора, ако е необходимо; когато термометърът падне, пада и мощността в акумулатора ви, а през зимата е необходим повече енергия, за да запалите кола. Уверете се, че има достатъчно охлаждаща течност в системата и че това, което използвате, е предназначено за по-ниски температури. Ако системата ви не е била промивана от няколко години, направете го и сменете охлаждащата течност, която може да се повреди и да загуби ефективност с течение на времето.
Проверете налягането в гумите преди по-дълго пътуване – не просто оглеждайте гумата, за да прецените дали е правилно напомпана. Освен това сменяйте перата на чистачките на всеки шест месеца до една година или всеки път, когато спрат да влизат в плътен контакт с предното стъкло.
Заредете автомобила си с консумативи
Опаковайте торба с пясък, лопата за сняг, зимни ръкавици, одеяло, сигнални ракети, кабели за зареждане на акумулатор, работещо фенерче и стъргалка за лед в задната част на колата си и забравете за тях до пролетта. По-добре е да ги имаш и да не ви трябват.
Ако заседнете в сняг или спрете, останете с колата си
След като сте използвали телефона си, за да извикате помощ, включете аварийните светлини, за да може помощта да ви намери и другите да не се натъкнат на вас. Ако ще отнеме известно време, не пускайте двигателя си за дълги периоди, от време с отворени прозорци, за да се стоплите – можете да получите отравяне с въглероден окис. Ако трябва да пуснете двигателя, правете го от време на време и се уверете, че сте почистили ауспуха от снега, така че изпаренията да не влизат в колата.