Нито вреда, нито полза – мнението на българите за приемането на България в Шенген по въздух
Приемането на България в Шенген по въздух и вода носи реална полза на България, казват 30.3% от пълнолетните българи. Не носи нито полза, нито вреда на България, смятат 38.7%, а 14.5% смятат, че носи реална вреда на България. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, проведено между 11 и 19 януари 2024 г. сред 807 души.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Мненията са по-скоро неутрални и дори по-скоро добронамерени, отколкото враждебни. Враждебността идва главно от опозицията, а безразличието личи най-вече при дистанцираните от политиката. Изпъкването на „нито полза, нито вреда“ едва ли е най-добрият атестат.
- Далеч по-добре се оценява перспективата за пълноценно влизане в Шенген. Ще носи реална полза на България, приемат 50.6%, няма да носи нито полза, нито вреда на страната, избират 21%, а 13.7% намират потенциална реална вреда за страната ни.
- А тогава полезно ли е страната въобще да не влиза в Шенген? 15.3% смятат, че това ще е полезно, 29.6% не намират разлика, но все пак най-сериозен дял намира оставането ни извън Шенген за реална щета – 36.3%.
АКЦЕНТ
„Галъп интернешънъл болкан“ постави респондентите в експериментална ситуация: „Сега ще Ви помоля да помислите за Шенгенското пространство. Ако за присъединяването на България към Шенген се налага България да приеме още бежанци в страната и Вие трябва да изберете само едно от следните две кое от тях бихте избрали?“ По-важно е България да се присъедини към Шенген, дори и да се налага да се приемат още бежанци в страната, казват 24.6%. По-важно е да не се налага България да приема повече бежанци, дори и това да попречи на присъединяването към Шенген, избират 56.3%. 19.1% не могат да преценят.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„На този етап, оказва се, че отношението към частичното приемане не е лошо, но пълното приемане на страната ни би било наистина прието за постижение. За да се разкаже какъвто и да било успех обаче, ще е нужно да се разсейват разказите за мигрантски наплив“, клазват от Галъп.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
България и Румъния ще се присъединят към Шенген на 31 март. Първоначално двете страни ще бъдат приети само по въздух и вода. Страната ни се надява да стане пълноправен член на Шенген и по суша в края на 2024 г.
ЕС посочва, че полага усилия за решение за премахване на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници, но подчертава, че решението трябва да бъде взето само с единодушие.
Австрия има възражения за пълното отваряне на шенгенското пространство. Официална Виена има опасения, че нелегалният мигрантски поток през двете държави ще се увеличи, ако станат пълноправни членове на Шенген по суша.