Напрежение в Близкия изток тласка цените на петрола нагоре
Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия, след като атака с дрон срещу американските сили в Йордания увеличи притесненията за възможно нарушаване на доставките в Близкия изток, както и заради нови удари на хусите в Червено море – този път срещу петролен танкер, случили се в края на миналата седмица, предаде Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Брентът поскъпна с 19 цента, или 0.23%, до 83.74 долара за барел, към 9:20 часа българско време.
- Котировките на американския лек суров петрол се покачиха с 15 цента, или 0.19%, до 78.16 долара за барел.
- Редица съоръжения за износ на гориво в Русия не функционират след като бяха поразени от украински безпилотни летателни апарати, което влияе на цените.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Вярваме, че смъртта на трима американски военнослужещи днес в Йордания бележи критична повратна точка в продължаващия конфликт в Близкия изток и поражда призрака за по-съществено участие на САЩ във войната“, каза анализаторът на RBC Capital Хелима Крофт в бележка , добавяйки, че по-директната конфронтация с Иран повишава призрака на регионални прекъсвания на енергийните доставки.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Търговецът на суровини Trafigura заяви в събота, че оценява рисковете за сигурността на по-нататъшните пътувания в Червено море, след като пожарникарите потушиха пожара на танкер, атакуван от йеменската група хуси ден по-рано.
„Прекъсванията в доставките бяха ограничени, но това се промени в петък, след като петролен танкер, работещ от името на Trafigura, беше ударен от ракета край бреговете на Йемен“, казаха анализатори от ANZ в бележка.
„Тъй като петролните танкери, свързани със САЩ и Обединеното кралство, сега са под заплаха от атака, пазарът вероятно ще преоцени риска от смущения.“
Петролът поскъпна за втора поредна седмица и се установи на най-високата си стойност от почти два месеца в петък, подкрепени от опасенията за доставките в Близкия изток и Русия, докато положителният икономически растеж в САЩ и признаците за китайски стимули повишиха очакванията за търсене.
Русия вероятно ще намали износа на нафта, нефтохимическа суровина, с около 127 500 – 136 000 барела на ден, или около една трета от общия си износ, след като пожари прекъснаха операциите в рафинерии в Балтийско и Черно море, според търговци и LSEG кораби- данни за проследяване.