Как Саудитска Арабия се превръща в меката на световния туризъм срещу 800 млрд. долара
Каквато и да е вашата предубедена представа за Саудитска Арабия като дестинация за пътуване, тя е напът да се промени драстично.

Представете си Синдала, например, 7-звезден курорт на частен остров с три ултра-луксозни курорта, 38 ресторанта от висок клас и множество яхтени пристанища за суперяхти. Или Qiddiya, футуристичен град с 600 хил. души, издигащ се от дъното на пустинята, посветен на електронните спортове и игрите. Какво ще кажете за Троена, ски курорт от космическата ера, построен над високата пустиня? Или Red Sea Global, огромен воден пейзаж от 50 луксозни курорта и 8000 хотелски стаи, разпръснати на 22 острова в архипелаг в стил Малдиви – захранван изцяло от вятърна и слънчева енергия?
Също така The Rig, приключенски тематичен парк за 5 милиарда долара, построен върху офшорна петролна платформа. Освен това Саудитска Арабия се позиционира като круизна дестинация, след като наскоро купи кораб за 300 милиона долара. В кралството нови пътища, летища, голф игрища и круизни терминали се издигат от пясъка. Картата буквално се преначертава в реално време.
След това са всички нови хотели, с техните хиляди новопостроени стаи. Най-емблематичните хотелиерски компании в света – Ritz-Carlton, Four Seasons, St. Regis, Fairmont, Marriott, Hilton, Hyatt и InterContinental – се надпреварват, за да скочат в строителен тръбопровод, който се развива по-бързо откъдето и да е другаде по света. Всеки един от тези проекти може за момент да пробие мимолетното внимание на туристическата индустрия. Но заедно това, което се случва в Саудитска Арабия, просто не може да бъде пренебрегнато.
Наистина, често може да бъде трудно да се визуализира необятността на физическата трансформация на Саудитска Арабия. Някои от най-забележителните текущи проекти – включително Синдала, 7-звездният частен остров и Троена, невероятният пустинен ски курорт – попадат в рамките на NEOM, регион на стойност 500 милиарда долара, построен от нулата в северозападна Саудитска Арабия, където Кралството създава нови градове, курорти и други разработки. С площ от 10 200 квадратни мили и ограничена от Червено море на юг и залива Акаба на запад, тя е приблизително колкото Албания.
Финансирана главно от Кралския публичен инвестиционен фонд (PIF) на стойност 700 милиарда долара, идеята за NEOM се ражда от Vision 2030, големия план на Саудитска Арабия да се отърси от историческата си зависимост от петрола и да разнообрази икономиката си. Един от стълбовете на схемата включва преоткриването на страната като глобален туристически гигант. Когато бяха обявени за първи път през 2016 г., целите на Кралството в областта на туризма изглеждаха фантастични: привличане на 100 милиона чуждестранни и местни посетители в страната всяка година и увеличаване на дела на туризма в икономиката от около 3% на 10%. О, и направете всичко това само за 14 години.
Този стремеж изглеждаше още по-абсурден, като се има предвид, че през 2016 г. Саудитска Арабия все още не беше отворила вратите си за международни пътуващи туристи. По онова време пътуването до Кралството беше почти изцяло ограничено до три типа хора: емигрантски работници, тези с бизнес визи и религиозни поклонници, посещаващи светите градове Мека и Медина.
След това през 2019 г. Саудитска Арабия обяви, че ще предостави електронни визи и визи при пристигане на посетители от 49 страни, включително България. Сред другите промени, обявени по това време: жените посетители ще бъдат освободени от носенето на абая, традиционната и иначе задължителна роба от главата до петите, на обществени места и ще им бъде позволено да пътуват без мъж придружител. От туристите все още ще се изисква да се обличат скромно и Мека ще остане забранена за немюсюлмани.

Откакто Саудитска Арабия се отвори за международния туристически пазар, скоростта и подходът без пестене на средства за нейната трансформация изуми дори най-опитните анализатори в туризма. „Виждаме изключително амбициозни планове, огромни количества развитие“, казва Каролин Бремнер, ръководител на проучванията за пътувания и туризъм в Euromonitor International. „Милиарди, в крайна сметка трилиони долари са инвестирани в инфраструктура и в диверсификация на тяхната икономика.“ Световният съвет за пътувания и туризъм (WTTC) изчисли, че Кралството вече е похарчило 800 милиарда долара и това не включва огромните количества чуждестранни инвестиции, които се вливат.
Пандемията забави някои проекти, разбира се, но вместо да намали очакванията, саудитците увеличиха целта си до 150 хил. посетители годишно до 2030 г. Ето къде семантиката влиза в игра. На езика на туризма „посетител“ се определя като някой, който посещава обект в страната, което е много различно от това, което Euromonitor счита за „пристигане“, някой, който прави нощувка. (Други организации понякога наричат последните „туристи“.) Саудитска Арабия е имала над 24 милиона чуждестранни пристигания през 2023 г. и ще посрещне близо 37 милиона през 2030 г., според прогнозите на Euromonitor. „Така че, ако всеки от тези 37 милиона нощуващи туристи посети три обекта, вие почти сте получили своите 100 милиона посещения“, казва Бремнер. „След това добавете към това вашите местни туристи и поставените цели са напълно постижими.“
По-значима мярка за успех е колко се очаква да похарчат чужденците, докато са в Саудитска Арабия. Euromonitor прогнозира, че международните туристи ще похарчат 38 милиарда долара през 2030 г. Но общото икономическо въздействие за Саудитска Арабия ще бъде много по-голямо, след като се добавят разходите на местните туристи и вълнообразния ефект от един милион нови работни места в туризма. WTTC прогнозира, че до 2032 г. туристическият сектор на Саудитска Арабия може да допринесе с близо 169 милиарда долара за нейния БВП, което представлява 17.1% от цялата саудитска икономика.

„Не забравяйте, че те изграждат тази дестинация в счетоводната книга, по същество от нулата, за международния пазар и въвеждат най-добрите от най-добрите по отношение на качеството на хората, с които работят“, казва Бремнер. „Виждам, че са обмислили всеки един аспект на туризма, от персонала до продукта, марката, услугата, свързаността, устойчивостта. Така че наистина има чувството, че изграждат нещо за следващия век напред.“
Подготовката за бъдещето също означава признаване на сеизмичната промяна в това, което ще искат следващите поколения глобални пътници. Приблизително 90% от младите китайски пътешественици и 70% от пътуващите от поколението Z в Обединеното кралство, Австралия и Индия казват, че търсят да открият нови дестинации, според данни от Skift Research. В този смисъл да си новото дете в туристическия блок е огромен плюс.
Разбира се, има много начини голямата визия на Саудитска Арабия да се отклони встрани. Първо, съществуват огромни финансови рискове, наследени от справянето с толкова много гига проекти наведнъж, дори за страна с бездънни джобове. „Саудитците работят с 82% публичен дълг в сравнение с държавните приходи“, казва Бремнер, отбелязвайки, че официалният публичен дълг като процент от БВП е бил 23.8% през 2023 г. Все пак всичко е относително. Съотношението дълг към БВП на кралството е почти двойно в сравнение с това преди десетилетие, но все още е доста ниско в сравнение с други страни. Например държавният дълг на Швейцария е 41% от БВП. Държавният дълг на САЩ и Канада е съответно 133% и 106% от БВП. Дългът на Обединеното кралство е 98% от БВП.
Най-голямото притеснение на Бремнер е свръхкапацитетът на хотелите, което в крайна сметка ще потисне цените. „Това луксозно позициониране ще бъде подложено на малка ерозия, защото [саудитците] се движат толкова бързо. С това ниво на предлагане е доста трудно да се балансира“, казва тя, добавяйки, че последният прогнозен модел на Euromonitor International показва, че разходите на средния пътник вече ще са намалели до 2030 г. „Твърде много хотелски стаи, които не се запълват, ще водят цените са надолу, така че това е риск.
Освен това Саудитска Арабия има постоянен проблем с имиджа сред много потенциални пътници, особено тези от Запада. Кралството все още има строги закони за пиенето и строги ограничения за жените, да не говорим за обвиненията в нарушения на човешките права и атаки срещу журналисти.
Но опасенията относно правата на човека не са спрели мултинационалните корпорации да инвестират в голямата визия на Кралството. „За някои играчи това ще бъде много важен проблем, може би пълна бариера за влизане“, казва Бремнер. „Можем обаче да видим, че по-голямата част от марките луксозни хотели вече са се изместили от Китай и ОАЕ. в Саудитска Арабия.”

В края на краищата пазарът на международни пътувания не обича нищо повече от лъскава, нова дестинация на нововъзникващ пазар и точно сега Близкият изток преживява момент. „Имате Близкия изток на идеално място“, казва Бремнер, „точно като Турция – в рамките на пет часа полет от Азия и Западна Европа.“
Дори с началото на войната Израел-Хамас миналия октомври, Близкият изток все пак беше най-бързо развиващият се туристически регион през 2023 г., с международни пристигания с 23% над нивата преди пандемията, според програмата за проследяване на възстановяването на туризма на Световната организация по туризъм на ООН. Това е с 35% над средното за света, тъй като останалият световен туризъм е средно с 12 пункта дефицит в сравнение с обема на посетителите през 2019 г.
Автор: Сузан Роуън Келехър, Forbes