Цените на петрола търсят посока на фона на напрежение между САЩ и Иран
Цените на петрола се движат разнопосочно във вторник, след като се понижиха с повече от 1% в понеделник, предаде Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Брентът поевтинява с 0.02 долара, или 0.02%%, до 82.38 долара за барел, към 10:10 ч. българско време.
- Цената на фючърсите върху американския лек петрол се покачва със 0.04 долара, или 0.05%, до 76.82 долара за барел.
- И двата бенчмарка поевтиняха с по над 1 долар в понеделник, тъй като задълбочаващата се криза в областта на недвижимите имоти увеличи притесненията за търсенето от Китай, най-големия потребител на суров петрол в света, след като съд в Хонконг разпореди ликвидацията на строителния гигант China Evergrande Group.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Цената на петрола, надвишаваща 80 долара за барел, отново включва известна рискова премия, тъй като ситуацията в региона на Близкия изток остава напрегната. Това може да отшуми до седмица-две, ако няма силна реакция от страна на САЩ. „Ако се стигне до сблъсък между САЩ и Иран и по-строги санкции, тогава очакваме цената на петрола да се задържи в диапазона 80-100 щатски долара за барел за известно време “, каза ръководителят на екипа за енергийния сектор на DBS Bank Сувро Саркар.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
САЩ обещаха да предприемат всички необходими действия, за да защити войските си след смъртоносна атака с дрон в Йордания от подкрепяни от Иран бойци. Това е първият смътен случай с американски военни от началото на войната в Газа, който доведе до безпокойство на пазарите.
„Ако напрежението между САЩ и Иран ескалира, особено чрез пряка конфронтация, нараства рискът доставките на петрол от Иран да бъдат засегнати. Износът на петрол от Иран вероятно е най-застрашен от потенциално по-строги санкции“, коментира анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дхар в бележка.
Иран е изнасял 1.2-1.6 млн. барела на ден суров петрол през по-голямата част от 2023 г., каза Дахар, което представлява 1-1.5% от световното предлагане на петрол.
„Начинът, по който Иран реагира на растящото напрежение между него и САЩ, също ще определи посоката на пазара на петрол. Основният проблем е, че Иран заплашва да блокира Ормузкия проток, през който преминават 15-20% от световните доставки на петрол“, добави той.