Отговорът на младите лекари
Ива Танева, член на Съвета на директорите на фондация „Практикум“, разказва за възможностите, които открива фондацията пред младите лекари
Можем ли да разкажем историята на фондация „Практикум“ като сюжет за разказ? Каква е завръзката, историята, кулминацията, ако вече се е случила?
Историята на фондация „Практикум“ започва със самото є учредяване на 21.12.2021 г. от досегашния є изпълнителен директор Милен Христов. Споменавам датата, защото създаването на тази неправителствена организация бе провокирано от наблюденията над здравната система по време на ковид пандемията.
Именно тогава станахме свидетели на потенциала на младите лекари, студентите по медицина и специализантите, активно да участват в разрешаването на проблеми в здравния сектор. Същевременно ковид кризата ни показа и липсата на свързаност между институциите, обуславяща сериозен проблем в изявата на младите и достъпа им до същинската медицинска практика. Оттам дойде и името „Практикум“, защото на младите им е необходима практика, не само теория.
Фондацията подкрепя, мотивира и разкрива нови възможности за студенти от II до VI курс по медицина, фармация и съпътстващите дисциплини, обслужващи здравния сектор. Да избереш медицината като поле за развитие превръща помощта към другите от висш идеал в изпълнима цел, затова вярваме, че трябва да им се помага в достъпа до натрупване на емпиричен опит. До момента сме реализирали проекти в различни направления, сред които стипендиантски програми по клинична лаборатория и здравен мениджмънт, семинари „Млад лекар“, кампания за безплатни прегледи „Имаш време“ и инициативата за преглеждане на възрастни хора в райони с ограничено ниво на медицинска помощ „Лекар на село“.
До този момент кой е водещият проект на фондация „Практикум“?
С всяко наше действие се стремим да подобрим обстоятелствата за придобиване на практически опит за младите кадри, обучаващи се в медицински специалности. „Лекар на село“ е точната възможност. Освен да видят голям брой различни клинични случаи, усвоявайки широк набор от умения, които един ден да им послужат в преобразяването от студенти във висококвалифицирани специалисти, обучаващите се отблизо могат да се запознаят с обхвата на здравна грижа в малките населени места в България.
Във всяко издание на „Лекар на село“ каним медицински специалисти от различни направления, като към момента са се включвали кардиолози, невролози, отоларинголози, гастроентеролози, офталмолози и други. Те показват и обясняват на студентите доброволци, които активно съблюдават и асистират в процеса на преглеждане. За да бъде всичко това възможно, ние от фондация „Практикум“ с помощта на дарители осигуряваме всички необходими средства за осъществяването на прегледите, както и предоставянето на резултатите от тях на всеки един от пациентите, за да допринесем за подобряване на медицинската грижа.
Да пробудим пламъка на студентите за грижа към пациента, за отдаденост на професията, да се чувстват нужни на системата на здравеопазването е всъщност водеща наша цел. Смея да твърдя, че фондация „Практикум“ успешно я постига.
Има ли шанс за качествена медицинска грижа в малките населени места и труднодостъпните райони? След работата на терен имате ли идеи за възможна положителна промяна?
Вярваме, че „на дълъг път се тръгва с малки крачки“ и всяка стъпка в тази посока има огромно значение. Това да дадеш възможност на младите студенти да се докоснат до реалната картина, а не само да четат за нея, ги „пробужда“. Не мисля, че много млади лекари ще загърбят възможностите на големия град или пък на друга държава дори, за да отидат на село. Но виждам, че част от тях имат желанието да изградят кариерата си по начин, по който да бъде възможно да отделят време и за „забравените“. Тази емоция е много силна. Тя е основният двигател на всичко това. Да пробудиш амбиции, желания, мечти. Да видиш как това става действителност.