Норвежкият държавен инвестиционен фонд с рекордна печалба през 2023 г.
Норвежкият държавен инвестиционен фонд (NBIM) е реализирал печалба от 2.2 трлн. крони (213 млрд. долара) през 2023 г., съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Печалбата се дължи най-вече на високата възвръщаемост на инвестициите в акции на технологични компании.
- През 2022 г. фондът регистрира рекордна загуба от 1.64 трлн. крони, като основен фактор за това отново бяха технологичните акции, които тогава поевтиняха.
- Технологичните акции са допринесли за половината от възвръщаемостта на фонда, благодарение на пробива в бизнеса с изкуствен интелект, подобряването на общите икономически перспективи и очакванията за по-ниски лихвени проценти, заявиха от фонда.
- Годишната възвръщаемост на инвестициите на фонда през 2023 г. възлиза на 16.1%, което е с 0.18% по-малко от възвръщаемостта на референтния индекс.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
1.6 трлн. долара. Толкова активи притежава Глобалният правителствен пенсионен фонд (Government Pension Fund Global), както е официалното наименование на финансовата институция. Той е най-големият инвестиционен фонд в света. В него постъпват основните приходи от норвежките находища на петрол и природен газ, които са най-големите в Западна Европа. В името на бъдещите поколения в Норвегия фондът инвестира финансови средства в акции на компании, в облигации, недвижими имоти и проекти за енергия от възобновяеми източници в чужбина.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Норвегия е основен износител на суров петрол и най-големият доставчик на природен газ в Европа след спада на руските газови потоци през 2022 г. и се възползва от по-високите цени на енергията поради войната в Украйна.
Възвръщаемостта на инвестициите в акции за миналата година е 21.3%, инвестициите в инструменти с фиксирана доходност са донесли 6.1%, непубличният сектор на недвижими имоти записва отрицателна възвръщаемост от -12.4%, а непубличните инвестиции в инфраструктура за възобновяема енергия са донесли възвръщаемост от 3.7%.
В края на 2023 г. 70.9% от активите на фонда са инвестирани в акции (спрямо 69.8% през 2022 г.). Делът на облигациите се е свил до 27.1% от 27.5%, този на непубличните недвижими имоти е спаднал до 1.9% от 2.7%, а делът на инфраструктурата за възобновяема енергия се запазва на ниво от 0.1% от инвестициите.