Съоснователят на WeWork Адам Нойман опитва да си я върне
Съоснователят на компанията за гъвкави работни пространства WeWork Адам Нойман се опитва да си върне фалиралата компания с помощта на хедж фонда Third Point, собственост на милиардера Даниел Лоуб. Информацията съобщават New York Times и Wall Street Journal, позовавайки се на писмо, изпратено до адвокатите на WeWork.
ХРОНОЛОГИЯ
- Нойман, който сега управлява фирмата за недвижими имоти Flow, и Лоуб са започнали да обсъждат възможността да откупят WeWork през декември миналата година, месец след като компанията обяви фалит през ноември.
- Нойман, който продължава да е милиардер и е основател на редица имотни фирми след напускането на WeWork, не разкрива колко средства планира да вложи в придобиването на компанията.
- Според писмото Нойман вече се е опитвал веднъж да реинвестира в старата си компания, като е предложил 1 млрд. долара през 2022 г.
- Адвокатите на Нойман казват, че са се сблъскали със съпротива от страна на WeWork, откъдето са отказали да предоставят на милиардерите необходимата им информация, с която да изпратят оферта, и обвиниха компанията, че не е успяла да „максимизира стойността за всички заинтересовани страни“.
- WeWork отказва коментар за плановете на Адам Нойман да я откупи.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Адам Нойман и Мигел Маккелви основават WeWork през 2008 г. като споделено работно пространство в Бруклин. Компанията бързо се разраства, купува недвижими имоти и отваря още коуъркинг пространства в САЩ, което в крайна сметка води до първоначална оценка от 20 милиарда долара. Компанията продължи да расте бързо в следващите години, като нейната оценка достигна най-високата си оценка от 47 милиарда долара през януари 2019 г. Въпреки това планираното IPO на WeWork през същата година се провали, след като публични документи разкриха обезпокоителни финанси и скъпи договори за лизинг. Покрай това се появиха и критики около нетрадиционния стил на управление на Нойман и възможни конфликти на интереси. През 2018 г. компанията отчете загуба от 1.9 милиарда долара при едва 1.8 милиарда долара приходи, съобщи CNBC. IPO-то в крайна сметка беше отменено и Нойман се оттегли като главен изпълнителен директор през септември. WeWork стана публична с оценка от 9 милиарда долара, след като се сля с компанията за придобиване със специална цел BowX Acquisition Corp., като акциите й поскъпнаха с 13% въпреки документи, показващи, че компанията губи милиарди долари. След години на проблеми, част от които бяха свързани и с COVID пандемията, компанията обяви фалит миналата година.
ОЦЕНКА НА FORBES
Forbes оценява нетното състояние на Адам Нойман на 2.2 милиарда долара. Състоянието на Лоуб се оценява на 3.3 милиарда долара.