Ниво, качество и експертиза в грижата за пациента
Д-р Константинос Пагидас, дерматолог и собственик на клиника за дерматология и естетика Derma-Act, за извеждането на лекарите и позиционирането им като професионалисти и лица на клиниката.
Д-р Пагидас, съвсем наскоро Derma-Act отпразнува своя седми рожден ден. Каква е вашата равносметка?
Седем години и три клиники по-късно, равносметката е повече от задоволителна. Заедно с екипа на Derma-Act изминахме дълъг път, преборихме се с безброй трудности и форсмажорни ситуации, преживяхме пандемията, която изправи много бизнеси на ръба. Дадохме всичко от себе си, научихме много и сме готови за още по-големи предизвикателства. От самото начало целта ни винаги е била една: да създадем бранд, който да влезе в картата на съзнанието на хората. Иначе казано, да сме разпознаваеми и да бъдем синоним за ниво, качество и експертиза.
Сблъсквате ли се с наболелия в България проблем с недостиг на медицински специалисти и как се справяте?
Липсата на кадри е една от най-големите ми тревоги за бъдещето на бизнеса. Независимо с каква апаратура разполага една клиника, в крайна сметка всичко опира до хората, които работят с нея. В момента има генерален недостиг на професионалисти не само в България, но и в световен мащаб – наблюдавам същата притеснителна тенденция в Гърция, където отворихме клиника преди повече от година. Всъщност това е и една от основните причини да променя начина, по който попълвам екипа на Derma-Act. Навремето разчитах основно на „готови“ специалисти – вече завършили и натрупали опит в бранша.
Тази формула обаче не издържа теста на времето и сега инвестирам изключително в създаването на млади кадри. Търсим нови попълнения сред студентите по медицина – предлагаме им добри финансови условия, възможност за гъвкаво работно време и изключителния шанс да натрупат опит и знания, които няма как да придобият по време на лекции в университета. В нашия бранш е ключово да владееш комуникацията с пациентите, защото да определиш реалните нужди на един човек и да го насочиш в правилната посока е в основата на добрия краен резултат. Така, преди дори да са се дипломирали, нашите специалисти вече са натрупали онези 10 000 часа, необходими да овладеят материята, и са готови за нови предизвикателства.
В Derma-Act държите на развитието на всеки от лекарите и позиционирането им като професионалисти и лица на клиниката. Защо избирате този подход?
Екипът на Derma-Act е ключов за успеха на клиниките. При нас работят изключителни специалисти и тяхното реноме говори за бизнеса ни по-добре от всяка друга реклама. Затова и инвестираме много в позиционирането им като професионалисти и лица на бранда Derma-Act.
Това се случва паралелно както в нашите канали, така и в техните лични медийни пространства. Целта ни е да ги утвърдим индивидуално, като едновременно с това създадем усещането за екипност. Да се постигне това в един колектив отнема дълго време, струва много, понякога носи разочарования, крие рискове за бизнеса и го прави зависим от хората. Но вярвам, че липсата на екипност убива потенциала на нашия бизнес – без единен екип е нелепо да твърдим, че сме в състояние да дадем най-доброто на пациентите ни.
В София имате две локации, а наскоро отворихте и Derma-Act в Солун. Какво ви провокира да създадете клиника в родната си страна?
Разрастването на Derma-Act в София бе продиктувано от съвсем естествени бизнес нужди. Пациентите на клиниката станаха повече от колкото можеше да поеме и това доведе до партньорството ми с д-р Присадашка и отварянето на втора клиника Derma-Act Infinity, което се оказа поредният ни успешен ход. В Гърция ме заведоха съвсем други подбуди. От една страна – синовният дълг и желанието да покажа на майка ми, която също бе медицински работник, на какво съм способен. От друга – осъзнах, че успехът ме бе отдалечил от реалността, а в такива моменти човек често се самозабравя и прави грешки.
Клиниката в Солун е своеобразен restart, ново предизвикателство, reality check. Виждам огромно поле за разрастване, но при много различни от България обстоятелства. Все пак говорим за изключително добре развит пазар с големи инвестиции, където нашият шанс е да бъдем бутиков бизнес. Това стои в основата на нашата бизнес стратегия там – като се започне от бутиковата локация и интериор на клиниката и се свърши със специалната селекция от технологии и процедури, които още не са познати на широката публика в Гърция.
Забелязвате ли разлика в тенденциите, нуждите и изискванията между българските и гръцките пациенти?
България е много по-напреднала в областта на естетичната дерматология. Хората са по-информирани, темата отдавна вече не е табу, а и процедурите са далеч по-достъпни. Пациентите ни знаят какво искат, какво им пречи, какво ги кара да се чувстват по-пълноценни личности.
Нашата работа е просто да им асистираме в търсенето на по-доброто им „Аз“. В Гърция хората са много по-консервативни и търсят нашата помощ само в краен случай. За сравнение – повечето пациенти в България са между 18 и 40 години, докато в Гърция болшинството са над 40. С други думи – тук се набляга на превантивни терапии и процедури, което е в крак със световните тенденции в бранша.
От гледна точка на бизнес стратегия предвиждате ли разширяване на портфолиото от клиники и в други държави?
На този етап не визирам разрастване в други държави. Съвсем скоро обаче ни предстои откриването на нова локация в София – иновативен проект, който ще надгради всичко, което сме виждали досега.