Япония издава визи за дигитални номади oт март
Япония се присъединява към групата на страните, гостпоприемни към дигиталните номади, с нова виза за чуждестранни дистанционни работници, които печелят поне 68 200 долара годишно.
Япония ще издава нова виза, която позволява на посетители от 49 държави, освободени от виза, включително САЩ, да останат в страната за период до шест месеца – двойно повече от продължителността на престоя, разрешен с настоящата 90-дневна туристическа виза. Право да кандидатстват ще имат чуждестранни дистанционно наети работници с годишен доход над 10 млн. йени (68 200 долара). Предвижда се новата виза да започне да се издава до края на март.
Инициативата идва в момент, когато японското правителство се бори да изпълни обещанието си от 2020 г. за национална “дигитална революция”. От 2019 г. насам Япония изостава още повече от своите колеги от Г-7, като спада с девет места до № 32 в класацията на IMD за световна конкурентоспособност в областта на дигиталните технологии, която оценява 64 държави по отношение на готовността им да приемат цифрови технологии за икономическа и социална трансформация. Това е далеч зад азиатските съседи Сингапур (№ 3), Южна Корея (№ 6), Тайван (№ 9), Хонконг (№ 10) и Китай (№ 19). На пресконференция миналата седмица японският министър на правосъдието Рюджи Коидзуми заяви, че дигиталните номади “могат да се превърнат в източник на иновации”.
Броят на държавите, предлагащи визи за дигитални номади, се е увеличил след пандемията на Covid-19, тъй като стотици милиони работещи от разстояние хора в световен мащаб са прегърнали идеята за независимост на местоположението. Днес 17,3 млн. американци описват себе си като дигитални номади, според доклад за 2023 г. на MBO Partners. Това е с 2% повече в сравнение с предходната година, след като между 2019 г. и 2022 г. броят им експлодира със 131%. Две трети от дигиталните номади (64%) са милениали (37%) и представители на поколението Х (27%), като най-възрастното поколение Z (родени 1997-2012 г.) навлиза в пълнолетие и вече съставлява един от всеки пет (21%) дигитални номади, според доклада.
За страни като Япония е много разумно да позволи на наетите работници, които няма да отнемат работата на японските граждани, да живеят в страната и да харчат приходите си за по-дълъг, но ограничен период от време. За все по-големия брой дистанционни работници, които мечтаят да живеят в чужбина дори за половин година, това е сбъдната мечта. Визи за дигитални номади вече се издават в Канада, Мексико, Южна Корея, Чешката република, Испания, Естония, Унгария, Турция, Обединените арабски емирства и повече от дузина други държави. Министър Коидзуми призна, че Япония е само една от многото страни, които се борят за дигитални номади. “Въпреки че много държави полагат усилия да ги привлекат, ние се надяваме, че тези хора ще работят и в Япония”, каза той.