Chrysler се стреми да се завърне в славните си дни с Halcyon – нов концептуален електрически седан
В продължение на две десетилетия, започвайки от 1989 г., акцентът на почти всяко автомобилно изложение в Детройт беше разкриването на най-новата гама от концептуални автомобили от автомобилния производител, известен някога като Chrysler. Този постоянен поток от визионерски дизайни спря след финансовата катастрофа през 2008 г. и последвалата реорганизация на фалита, което доведе до поглъщането на Chrysler първо от Fiat и наскоро до превръщането му в само една от 14-те марки, съставляващи Stellantis. За щастие, дизайнерите в Auburn Hills отново се развихрят. През 2023 г. получихме концептуалния пикап Ram Revolution, а сега и новия Chrysler Halcyon.

Подобно на Revolution и Chrysler Airflow от 2022 г., Halcyon е електрическо превозно средство. Когато Airflow беше представен, главният изпълнителен директор на Chrysler Крис Феуел го приветства като бъдещето на марката, тъй като тя преминава към изцяло електрическа гама през следващите няколко години. Докато първият нов електрически Chrysler ще бъде по-голям кросоувър като Airflow, той всъщност няма да изглежда като тази концепция.
Като се има предвид това, Halcyon е по-остър, както в преносен, така и в буквален смисъл. Halcyon е елегантен, рационализиран седан, който включва остри ръбове в носа и опашката,. В някои аспекти той се връща към дизайна на кабината, който Chrysler имаше през 90-те години, благодарение на електрическата платформа STLA Large, която не изисква място отпред за голям двигател.
Големият стъклен капак се простира доста напред и надолу под това, което обикновено би бил предният капак, но сега е подобно авиационно острие на това, което беше видяно за първи път при концептуалния Dodge Charger Daytona. Цялата горна част на колата изглежда като стъкло и има покритие с възможност за димиране, подобно на това, което се намира на прозорците на Boeing 787.
Както често се случва, Halcyon разполага със задни врати със задни панти и без B-колона, за да осигури ясна видимост на интериора. За концепцията има „секции с пеперудни панти над вратите, които позволяват по-лесен достъп до интериора. Нищо от това няма вероятност да стигне до производство.
Както е типично за една концепция, има дълъг списък от страхотни функции, някои от които никога няма да се появят в колите на клиентите, а други все още са години преди реализирането им. Сред тях е STLA AutoDrive, ниво 4 система. Когато се задействат, четирите седалки могат да бъдат преконфигурирани, като задните седалки се сгъват и плъзгат обратно в багажника в нова форма на Stow-n-go, докато предните се плъзгат назад и се накланят. Воланът може да се плъзне в арматурното табло и предното стъкло може да стане непрозрачно, докато пътниците могат да гледат нагоре към звездите през стъкления покрив.
От друга страна, главният дисплей с добавена реалност е нещо, което вече съществува в някои превозни средства, включително Mercedes-Benz, и замества традиционното арматурно табло. Електронната архитектура STLA Brain включва поддръжка за AI чатботове, позволяващи на водача да задава въпроси и да контролира функциите с глас, подобно на това, което беше показано на CES тази година от няколко автомобилни производители.
STLA SmartCockpit включва няколко режима, включително Prepare, който използва AI виртуалния асистент, за да уведоми водача за това, което предстои за деня им, и режима Welcome, който използва биометрични данни за персонализиране на изживяването, включително звук и поздрави на екраните.
Друга функция, която вероятно няма да видим скоро в производство, е Dynamic Wireless Power Transfer, която зарежда автомобила, докато шофирате по подходящо оборудвани пътища. На практика нито един от тези пътища не съществува днес, освен в малки пилотни програми.
Един детайл, който може да се появи по-късно през това десетилетие или в началото на следващото, е литиево-серната батерия. Stellantis е инвеститор в стартъп, наречен Lyten, който е разработил 3D графен, който може да задържа серни молекули в катодите на батерията, за да осигури по-дълъг живот на цикъла от типичните литиево-серни батерии. Ако това може да бъде пуснато на пазара, това ще бъде значителен пробив в намаляването на цената на батерията, тъй като не използва никел или кобалт, а сярата е много по-евтина от сегашните катодни материали. Освен това ще има 60% по-нисък въглероден отпечатък в производството в сравнение със сегашните батерии.
В момента единствените модели на Chrysler, които все още се произвеждат, са миниванът Pacifica и неговият вариант Voyager. Все още има инвентар от 300 седана, които са произведени през 2023 г. и се очаква да продължат до третото тримесечие. Феуел казва, че няколко нови електромобила на Chrysler, като се започне с големия кросоувър през 2025 г. и седан, са на път и ще включват дизайнерски теми от Halcyon, включително новата стилизирана емблема на крилото. Целта все още е най-малко четири модела, включващи това, което Феуел описва като „високо масова“ марка.
Корпорацията Chrysler е основана през юни 1925 г. и има дълга история на иновации. Вероятно няма да видим отново постоянния поток от страхотни концепции, както споменахме през 90-те и 2000-те години, но би било подходящо, ако марката се прероди като изцяло електрическа точно век по-късно. Ако първият от неговите електромобили пристигне до средата на следващата година и действително включва поне част от това, което може да се види в Halcyon, това ще бъде подходящ начин да отпразнуваме стогодишнината и може би връщане към славните дни на марката.