Как Латвия се превърна в основен доставчик на вино и уиски за Русия
Главен доставчик на уиски за Русия през миналата година не е била Шотландия или пък Обединеното кралство. Не: най-голямото количество уиски, което през 2023 година са изпили руснаците, идва от Латвия. Русия е внесла уиски общо за 244 милиона евро, а 177 от тези милиони са отишли от Латвия, на второ място в списъка е Литва, пише DW.
Колкото до виното, и там Латвия се е превърнала в главен алкохолен доставчик на Русия, изпреварвайки дори световния шампион по винопроизводство, Италия. През 2023 година Латвия е изнесла за руския си съсед стоки за 1.1 милиарда евро, като половината се падат на напитките, високо алкохолните питиета и оцета.
Заради митническата документация?
Разбира се, балтийските страни не са се превърнали по магически начин във водещ винопроизводител и нов световен център на уискито. Повечето от алкохола, който заминава за Русия, всъщност идва от складовете на западноевропейски фирми, регистрирани в Латвия – това потвърждават представители на латвийския Съюз на производителите на алкохол.
„Явно има няколко големи фирми от западноевропейски държави, които използват Латвия като гара разпределителна. Става дума за реекспорт“, казва в интервю за DW икономистът Матис Миросниковс.
Но защо тогава в митническите документи балтийските държави фигурират като производители? Пред руската осведомителна агенция РИА Новости отговор на този въпрос дава Венямин Грабар, шеф на руската фирма за внос на алкохол „Ладога“: „Преди в документите на производителя пишеше, че стоката му е за Русия и само минава през Латвия или Литва. Сега те са крайна дестинация. И после изнасят този алкохол за Русия.“
Тоест, във веригите за доставки не се е променило нищо, промени има само в документацията. Износът на алкохол за Русия невинаги нарушава ембаргото, но много западноевропейски фирми се опасяват за имиджа си, ако лъснат като доставчици на питиета за Руската федерация.
Що е то “морален рейтинг”?
За редица независими и неправителствени организации на първо място стои именно моралният въпрос дали все още може да се търгува с Русия, която нападна Украйна.
Една агенция за „морален рейтинг“ оценява западните фирми включително и по този критерии: дали търгуват с Русия. От агенцията установяват, че един от главните доставчици на алкохолни напитки в Русия е френският концерн „Перно Рикар“, сред чиито известни марки са водката „Абсолют“ и уискито „Джеймисън“.
Паралелна търговия през трети страни
Някои руски медии съобщават, че концернът смятал да прекрати дейността си в Русия, но според едно официално съобщение на „Перно Рикар“ това щяло да отнеме „няколко месеца“, а на руския персонал и занапред ще се изплащат заплати. В същото време по всичко личи, че така наречената „паралелна търговия“ през трети страни си продължава. DW се обърна със съответно запитване към „Перно Рикар“ в Латвия, но отговор не дойде. Другите износители алкохол от Латвия за Русия също не отговориха на въпросите на DW.
Добре ли е да се продава алкохол на Русия? На този въпрос има и алтернативен отговор – колкото неочакван, толкова и логичен. Давис Витолс, ръководител на Съюза на латвийската алкохолна индустрия, сподели в едно телевизионно предаване следното: „Алкохолът може би действително е онази стока, която все още е редно да се продава (на Русия, бел. ред.), защото неговата прекомерна употреба нанася вреди на здравето.“ Витолс все пак уточни, че това е негово лично мнение.
Икономистът Матис Миросниковс също има лична гледна точка по въпроса: „От една страна е добре да се взимат пари от Русия, защото по този начин по-малко пари отиват за военни разходи. От друга обаче така даваме възможност на руските елити да си живеят както искат, както преди – и да не търсят някаква промяна.“
Търговията е в противоречие с официалната политика
Възходът на алкохолния бизнес с Русия влиза в рязко противоречие с общата политика на балтийските страни към големия им съсед. Литва, Латвия и Естония са особено настоятелни по отношение на спазването на санкциите срещу Русия. Тези три страни предупреждаваха за руската опасност още дълго преди нахлуването на руснаците в Украйна.
Балтийските държави обръщат гръб и на руския език: образованието там вече протича единствено на местния език. А за онези, които искат да живеят в Латвия с руски паспорт, задължително става да положат езиков изпит по латвийски – дори когато цял живот са живели в страната. Иначе ги грози експулсиране.
От една страна се обръща гръб на руската култура, от друга обаче без угризения се продават стоки на Руската федерация с цел печалба? На съответния въпрос, отправен към аграрното министерство в Латвия, което отговаря за производството на алкохол, дойде съобщението, че в момента нямат време за интервюта.
На подобни запитвания от страна на латвийски медии министърката на икономиката Илзе Индриксоне отговори, че правителството отдавна е призовала фирмите да прекратят търговията с Русия и Беларус. „Обсъдихме още и физическото затваряне на границите и прекратяването на сухопътните придвижвания. Но ако само ние затворим границите с Русия и Беларус, а другите им съседи не ни последват, това няма да даде резултат“, казва министърката.