7 ключови умения, от които се нуждаете, за да оцелеете и да процъфтявате през 2024 г.
Тази година се очертава да бъде още една трудна година за лидерите. Геополитическото напрежение се засилва, икономическите условия са предизвикателни, новите технологии нарушават пазара и талантите са в недостиг. Никой не знае точно какво ще се случи след това.
И така, какви са ключовите умения, от които лидерите се нуждаят, за да оцелеят – и да процъфтяват – през 2024 г.?
- Мислете бързо и стратегически
„Основните принципи на доброто лидерство не се променят от година на година“, казва Джилиан Пиланс, директор по изследванията в Corporate Research Forum. Но лидерството трябва да отразява реалностите на 2024 г., така че лидерите трябва да преосмислят как определят посоката, за да идентифицират динамично стратегическите възможности и да реагират бързо. Това означава да бъдете свръхбдителни за възникващи заплахи и възможности извън организацията.“
Пилънс твърди, че лидерите трябва да проектират своите компании за бързо изпълнение, като настроят организацията да действа бързо в отговор на прозрения, управлявани от данни. Както тя казва: „Това означава ускоряване на вземането на решения, овластяване на тези, които са най-близо до клиентите, да действат и да се даде възможност на многофункционални екипи да се обединят и да доставят резултати с гъвкавост.“
- Сътрудничество
„Сътрудничеството ще бъде от решаващо значение за лидерите, ако техните организации искат да процъфтяват в още една очаквана година на неравности, сътресения и кризи“, казва Дейвид Рос, стратег и автор на Confronting The Storm. „Когато става въпрос за справяне с „злите“ проблеми, пред които сме изправени сега, лидерите вече не могат да разрешават тези проблеми сами. Те нямат необходимото време, опит или перспективи, за да разберат техния контекст.
Рос вярва, че е изключително важно да „погледнете отвъд собствените си възгледи и тези на връстниците си“, казвайки: „Има забележителни ползи от включването на други организации, сектори и дори тези, с които не обичате да говорите! Ако сте наистина отворени, иновациите могат да бъдат активирани чрез „сблъсъка“ на идеи, произтичащи от сътрудничеството с хора със сходни интереси, но различен опит.“
- Да бъдеш модел за подражание за благополучие
„Ако лидерите трябваше да измерват благосъстоянието на персонала, скоро щяха да открият, че много от мерките, които компаниите прилагат, за да помогнат, често имат малко или никакво въздействие“, казва Райън Хопкинс, автор на „52 седмици на благосъстоянието: Наръчник без глупости към пълноценен работен живот“.
За щастие не е необходимо да е така. „Лидерите трябва да разберат какви са често срещаните фактори на стрес за служителите и да се справят директно с тях“, съветва Хопкинс. „Вместо да организират още една сесия за благополучие, би ли имало по-голяма разлика за служителите да намалят заразата от срещи, с които се сблъскват всеки ден, да позволят на мозъците си да се разтоварят и стресът да се успокои?“
Ключово е да установите ясни очаквания относно комуникацията извън работно време и да давате пример. „Изключете лаптопа си, без „само един поглед“ или „един последен имейл“ и насърчете екипа си да направи същото“, казва Хопкинс. „Обсъдете открито предизвикателствата на цифровото претоварване. Редовно се консултирайте с вашия екип, идентифицирайте стресовите фактори и съвместно намирайте решения. Ако Сара продължава да изпраща имейли в 23:32, не хвалете работната й етика, по-скоро проверете защо смята, че трябва да прави това.
- Изграждане на взаимоотношения
Взаимоотношенията са от решаващо значение за успеха на работното място. Следователно лидерите трябва да поставят ясни цели за своите взаимоотношения и да насочат подхода си към постигането на тези цели, според Ник Робинсън, изпълнителен коуч и автор на „9-те типа трудни хора: Как да ги разпознаем и бързо да подобрим работните взаимоотношения“.
„Лидерите могат да се запитат: „Какво има нужда този човек от мен сега?“, предлага Робинсън. „Например, те може да се нуждаят от вашата помощ, за да ги накарате да се съсредоточат силно върху дадена задача. Или може би се нуждаят от по-мек, по-подкрепящ принос. Или може би ще имат нужда от вашата помощ, за да видят по-голямата картина на системите и взаимоотношенията, които съставляват вашата организация.“
- Подкрепа на невродивергентни колеги
Около 10%–20% от световното население се счита за невродивергентно, като диагнозите продължават да нарастват. Ето защо подкрепата за невродивергентни служители ще бъде едно от ключовите умения, изисквани от лидерите през 2024 г.
„Лидерите трябва да променят начина си на мислене“, казва Лиан Маскел, директор на ADHD Works. „Вместо да оформяте служител в работна роля, защо да не направите работната роля подходяща за човека? Ако един служител е невероятно креативен, но не обича да следи имейлите, направете корекции за това, така че хората да правят това, в което са най-добри, и да се наслаждават.”
Маскел казва, че чрез съобразяване с индивидуалните предпочитания лидерите не само ще имат по-щастлива и по-ангажирана работна сила, но и резултатите ще бъдат с по-високо качество, тъй като хората ще вършат работата, която е най-подходяща за тях.
Тя добавя: „Разбирането на невроразнообразието позволява на лидерите да подкрепят по-добре хората си и да впрегнат уменията си, като издръжливост, креативност и способност за хипер-фокусиране, в полза на по-широката компания.“
- Показване на вашата социална съвест
„Вече не е достатъчно бизнес лидер да използва модна дума бинго, когато говори за социалното въздействие на компанията“, казва Илдико Алмаси Симсич, специалист по социално развитие и автор на „Какво е социално въздействие?“ „Очаква се лидерите да са образовани и добре информирани по темата и да използват подходящ език.“
Симсич твърди, че заинтересованите страни са по-информирани от всякога за човешките права и социалното въздействие, така че ангажиментите на организациите трябва да бъдат подкрепени от политики, планове и стратегии. „Това увеличава натиска върху лидерите да спазват обещанията си, свързани с устойчивостта и социалните въздействия на компанията“, казва тя. „Да кажете, че сте ангажирани с положително социално въздействие, вече не е достатъчно; заинтересованите страни искат да видят вашите действия.“
- Да знаеш кога да отидеш
„Като лидери ние сме насърчавани да работим по нещата, да упорстваме със страст и постоянство, да имаме предвид визията и да бъдем решителни в целите си“, казва Сюзън Кан, бизнес психолог, изпълнителен коуч. „И все пак едно също толкова ценно и по-малко прославено умение е способността да знаем кога да тръгнем, кога да спрем и да помислим какво друго бихме могли да преследваме. Кога да призная края.“
Кан посочва, че като хора нашето време на Земята е ограничено и всички ние ще се сблъскаме с края един ден. Така че трябва да се възползваме максимално от времето, което имаме. „В лидерството можем да възприемем подобен подход“, казва тя, „като се учим от нашия опит и очакваме с нетърпение следващото предизвикателство, като признаваме, че сме направили всичко възможно в тази роля.“
Въпреки че има страх в промяната, в преминаването от това, което е известно към непредсказуемото и непровереното, Кан вярва, че това е, което лежи в основата на смелото лидерство: разбирането, че има време да останеш и време да си отидеш.