Чистене на сняг – един радикален модел
Всеки път когато падне сняг и се застуди, започва един и същи репертоар – непочистен сняг, заледени тротоари, репортажи от „Пирогов“ за счупвания и травми, оплаквания от малки бизнеси за блокиране на работата. Общината обяснява, че живущите са отговорни да си почистят тротоарите, те пък отговарят „нали плащаме данъци“. Въобще, сякаш няма изход и всеки търси начин да прехвърли отговорността на някой друг. Но дали наистина няма изход?
Сега отговорността за почистване на снега по тротоарите е на живеещите в близките сгради. Общината от своя страна има право да контролира и глобява за непочистен сняг. Но този модел очевидно не работи. Той е подходящ за страни като Германия, където мнозинството от хората спазва правилата и законите по подразбиране. В България обаче това не е точно така, меко казано. Още повече че общините се притесняват да глобяват избирателите си, а и дори да ги глобят, не могат да съберат глобите от фикцията, наречена етажна собственост.
Алтернативата е централизирано чистене, както при големите булеварди, където чистят снегорини и пръскат сол. Но при 5–6 хиляди км тротоари в София, повечето от които са с неправилна форма, почистването ще изисква огромен брой хора и машини. Това е огромен разход, но по-големият проблем е, че е трудно да се наемат десетки хиляди хора, които да работят само няколко дни годишно. Дори парите да не са проблем, организирането на хора за толкова кратко време е проблем. Например преброяването на населението в София едва се проведе, тъй като не можаха да се намерят достатъчно преброители – въпреки дългата подготовка. А при чистенето на сняг няма време за дълга подготовка. Снегът пада днес и утре трябва да се чисти.
Един радикален модел се прилага в по-южни страни – там просто сняг пада толкова рядко, че не си заслужава да се инвестира в машини и организация за неговото чистене. Когато вали сняг, просто се обявява бедствено положение, затварят се училищата и никой не ходи на работа 1–-2 дни, докато се овладее положението. Един вид, по-евтино е да се пуснат всички в отпуск, отколкото да се купуват снегорини и да се чисти сняг. В последните години и в България снеговалежите също намаляват, макар че все още е трудно да се откажем от чистенето на сняг.
Тогава какво да се прави? Можем да приложим един модифициран вариант – при голям снеговалеж да се дава един ден болнични на хората, които почистват сняг (за неработещи или пенсионери може да има друг вид компенсация). Общината ще поема разходите, тъй като реално така се върши общинска дейност.
Всичко това може да се организира с електронна система с минимална тежест. Накратко, пращаш снимка на почистения тротоар и получаваш ден болничен. Гарантирано този стимул ще вдигне рязко процента на почистения сняг, което ще улесни живота както на гражданите, така и на бизнеса.