3 грешки, които всеки лидер трябва да избягва през 2024 г.
Допускането на грешка като ръководител или мениджър може да струва скъпо. Тя може да навреди на репутацията ви, да възпрепятства шансовете ви за кариерно развитие и неволно да провали екипите и организацията ви. Но в същото време е практически неизбежна. Не можете да елиминирате всички шансове някога да направите грешна стъпка, защото сте човек и всичко това е част от професионалното ви развитие – разбира се, в зависимост от нагласата ви за растеж и перспективата ви. Но доколкото е възможно, можете да избегнете умишленото сляпо впускане в някои грешки, като дадете приоритет на собственото си професионално развитие като лидер.
От сривове в комуникацията до грешки при вземането на решения – ето три грешки, които трябва да се стремите да избягвате да допускате през 2024 г:
1. Микромениджмънт
За съжаление, ако сте били повишени вътрешно, подобно на повечето мениджъри и старши мениджъри това се е случило на база обещаващо високо представяне в предишната ви роля като индивидуален сътрудник. Често, когато това се прави в бързината, много работодатели необмислено поставят мениджъри на позиции без те да са получили адекватно обучение за управленски умения. Това означава, че най-вероятно ще копирате управленския и лидерския стил на шефовете, с които вече сте работили. Това най-често не влияе положително, а насърчава токсична работна култура.
Едно от тези често срещани токсични управленски поведения, които може да сте наблюдавали от мениджъри по време на собствения си професионален опит, е микромениджмънтът.
Когато се занимавате с всеки дребен детайл от работата и проектите на членовете на екипа си, микромениджмънтът е контрапродуктивен, защото потиска творчеството, демотивира хората ви, кара ги да се чувстват сякаш не им се доверявате (така те няма да се доверят и на вас).
2. Лоша комуникация
Неефективната комуникация е едно от най-грешните неща, които можете да направите, за да спънете морала и продуктивността на екипа си. Въпреки че приблизително 75% от служителите смятат, че комуникационните умения са най-важният лидерски атрибут, тревожно е, че само един от всеки трима служители е съгласен, че шефът им комуникира ефективно, според проучване на Haiilo.
Така че това представлява предизвикателство за вас като лидер или мениджър: Как можете да комуникирате ефективно, по начин, който дава възможности, вдъхновява, вдъхва доверие и е достатъчно ясен и прозрачен, за да се избегнат недоразумения, опасения или объркване? Как можете да установите здравословна обратна връзка, така че членовете на екипа да се чувстват комфортно да изразяват своите идеи и предложения, без да чувстват, че работата им ще бъде застрашена за това?
3. Парализа на решенията
Особено ако сте сравнително нов в ролята си на лидер или мениджър, несигурността и постоянното притеснение от грешки или вземане на грешно решение – предвид нивото ви на видимост в организационната йерархия – могат да бъдат ужасяващи и плашещи. Но поддаването на така наречената “парализа на решенията” (когато премисляте дадена ситуация или процес), защото се страхувате от провал, отхвърляне или несигурност, може да доведе до пропуснати възможности за бизнес и кариера и до застой.
Придобийте навика да поемате информирани рискове, да се доверявате на интуицията си, да събирате подходящи данни и да ги анализирате критично, да се възползвате от различни гледни точки и накрая да спрете да се самоосъждате.
Разбира се, пътят ви като ръководител или мениджър няма да е лесен. Но като избягвате често срещани грешки като микромениджмънт, лоша комуникация и парализа на решенията, можете да постигнете успех в ролята си и да предизвикате значима промяна в организацията и екипа си.
Автор: Рейчъл Уелс