Първият чипиран човек от Neuralink може да контролира компютърна мишка с мисълта си
Първият човек с иплантиран чип в мозъка на Neuralink може да контролира компютърна мишка чрез мисълта си, заяви основателят на стартъпа Илън Мъск, цитиран от Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията успешно имплантира чип в човек за пръв път миналия месец, след като получи разрешение за тестване върху хора през септември.
- За целта робот е поставил хирургически чип в конкретна част от мозъка, която контролира намерението за движение, каза Neuralink, добавяйки, че първоначалната цел е да се позволи на хора да контролират курсора на мишка или клавиатура чрез мисълта си.
- Мъск заяви, че Neuralink сега сe опитва да получи възможно най-много натискания на мишката от пациента.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Напредъкът е добър, а пациентът явно се е възстановил напълно, без вредни ефекти, за които да знаем. Пациентът може да движи мишка по екрана само с мисълта си“, каза Мъск по време на събитието Spaces в социалната мрежа Х.
ПОД ЛУПА
Компанията е изправена пред призиви за проверка на протоколите ѝ за безопасност. По-рано този месец Ройтерс съобщи, че компанията е била глобена за нарушаване на правилата на Министерството на транспорта на САЩ относно придвижването на опасни материали.
Компанията беше оценена на около 5 млрд. долара през миналия юни, но в края на ноември четирима конгресмени поискаха Комисията по ценните книжа и фондовите борси в САЩ да разследва дали Мъск е подвел инвеститорите относно безопасността на нейната технология, след като ветеринарни записи показаха проблеми с имплантите при маймуните, включително случаи на парализа, гърчове и мозъчен оток.
КОНТРА
На 10 септември Мъск написа в публикация в социална мрежа, че „нито една маймуна не е умряла в резултат на поставяне на имплант Neuralink”. Той добави, че компанията е избрала маймуни с тежки заболявания, които са в края на живота си, за да минимизира риска за здравите.
Въпреки че Мъск често рекламира възстановяването на способностите на хора, които са загубили използването на двигателните си умения, той също така говори за необходимостта хората да вървят в крак с изкуствения интелект като своя мотивация да работи върху Neuralink.
Мъск има огромни амбиции за Neuralink, заявявайки, че ще улесни бързите хирургически имплантирания на чипове, за да помага в лечението на затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.