Varda Space, основана от Делян Аспарухов, приключи успешно първата си космическа мисия
Varda Space, компанията основана от българина Делян Аспарухов, приключи успешно първата си космическа мисия. Нейната капсула W-1 кацна в Юта след почти осем месеца в орбита.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Капсулата от мисията W-1 на Varda Space Industries кацна в северната част на Юта, като свали на Земята кристали от антивирусно лекарство, отгледани в орбита.
- Успехът прави Varda едва третата компания, върнала се на Земята с непокътнат космически кораб. Другите са аерокосмическите гиганти SpaceX (със своите превозни средства Dragon) и Boeing (с неговата капсула Starliner).
- Varda планира да бъде основен играч в извънземното производство.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Обработката на материали в микрогравитация или почти безтегловни условия, открити в космоса, предлага уникална среда, недостъпна чрез наземна обработка“, се казва в уебсайта на Varda. „Тези ползи произтичат основно от липсата на сили на конвекция и седиментация, както и способността да се формират по-съвършени структури поради липсата на гравитационни напрежения.“
АКЦЕНТ
Частни компании са връщали космически продукти на Земята и преди. Например калифорнийската компания Made In Space (която по-късно беше придобита от Redwire) донесоха многократно оптичното влакно ZBLAN с висока стойност.
Но Made In Space направи производството си на борда на Международната космическа станция и изтегли ZBLAN в капсули SpaceX Dragon. Varda иска да направи процеса по-ефективен и рентабилен със своите малки капсули без екипаж, които служат както като мини-фабрики, така и като превозни средства за връщане.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Тестовата мисия W-1 даде на компанията първия шанс да представи своите неща. Конусовидната капсула на Varda с ширина 3 фута (0,9 метра) – интегрирана в космически кораб Rocket Lab Photon, която осигурява захранване, задвижване, навигация и други услуги — излетя през юни 2023 г. в мисията за споделено пътуване Transporter-8 на SpaceX.
Капсулата W-1 съдържаше материалите, необходими за отглеждане на кристали на ритонавир, антивирусно лекарство, използвано за лечение на ХИВ и хепатит С. Този товар беше избран предпазливо, тъй като фармацевтичните продукти са с висока стойност, които потенциално биха могли да помогнат за разпалването и подхранването на извънземна производствена индустрия.
Само седмица след излитането на Transporter-8 Varda обяви, че неговият експеримент за отглеждане на кристали е проработил.
„През последния ден, за първи път, орбитална обработка на лекарства се случи извън управлявана от правителството космическа станция. Нашата кристализация на ритонавир изглежда е номинална. Това е първата ни стъпка в комерсиализиране на микрогравитацията и изграждане на индустриален парк в LEO [ниска околоземна орбита]“, каза компанията в публикация от 30 юни в Twitter (сега известна като X).
Over the last day, for the first time ever, orbital drug processing happened outside of a government-run space station
Our crystallization of Ritonavir appears to have been nominal
This is our first step in commercializing microgravity and building an industrial park in LEO pic.twitter.com/BmTS85efCp
— Varda Space Industries (@VardaSpace) June 30, 2023
Varda планираше да донесе тези пионерски кристали у дома само след месец или два в орбита. Но компанията имаше проблеми с получаването на необходимото одобрение за повторно влизане от Федералната авиационна администрация на САЩ и американската армия, която управлява целевите зони за кацане – тестовия и тренировъчен полигон в Юта (UTTR) и съседния полигон Dugway Proving Ground, и двата от които са западно от Град Солт Лейк.
Близо осем месеца след извеждането на капсулата на Varda в космоса, компанията получи първия по рода си лиценз за повторно навлизане в атмосферата според раздел 450 от Федералната авиационна администрация (FAA), което одобри мисията ѝ W-1 да кацне в пустинята на Юта.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
След успешното приземяване капсулата ще бъде транспортирана обратно до съоръженията на Varda Space Industries в Лос Анджелис за анализ.
Update #6 on Varda’s W-1 Mission: pic.twitter.com/BNBqjbRxvX
— Varda Space Industries (@VardaSpace) February 21, 2024
„Флаконите с ритонавир на борда на космическия кораб ще бъдат изпратени до нашите сътрудници Improved Pharma за подробен анализ“, добавят от Varda. „Освен това данните, събрани по време на целия полет на капсулата – включително част, където достигнахме хиперзвукови скорости – ще бъдат споделени с ВВС и НАСА съгласно договор, който Varda има с тези агенции.“