50 години по-късно САЩ кацнаха отново на Луната
Космическият кораб Odysseus, създаден от Intuitive Machines, направи първото кацане за САЩ на Луната от повече от 50 години. Това също така е и първото меко кацане на Луната от частна компания.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Кацането на Odysseus близо до южния полюс на Луната е първото кацане на луната от американска организация след Аполо 17 през 1972 г. Наскоро други страни изстреляха космически кораби до Луната наскоро, включително Китай през 2019 г. и Япония по-рано тази година.
- Той също така прекъсва поредица от неуспешни опити на американски компании, включително Astrobotic Technology, чийто спускаем апарат Peregrine се повреди по време на пътуването си до Луната, преди да изгори, докато се опитваше да навлезе отново в земната атмосфера миналия месец.
- Администраторът на НАСА Бил Нелсън потвърди кацането на космическия кораб, след като беше засечен от „слаб сигнал“, заявявайки, че „е постигнал кацането на живота си“, наричайки го „гигантски скок напред за цялото човечество“.
- Odysseus, космически кораб с размерите приблизително на телефонна кабина, който беше изстрелян в космоса по-рано този месец с ракета Falcon 9 на SpaceX, е предназначен да прекара една седмица в събиране на данни на повърхността на Луната, преди да загуби мощност.
- Последните му часове в орбитата на Луната бяха затънали в проблеми, включително прекъсване на комуникацията преди кацането му, както и проблем с лазерните инструменти на космическия кораб, които не успяха да работят, причинявайки двучасово забавяне на кацането му.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
НАСА отпусна на Intuitive Machines 118 милиона долара за извършване на кацане на Луната, част от програмата на космическата агенция Commercial Lunar Payload Services, инициатива, която има за цел да позволи на частни компании да разработят лунни спускаеми апарати.
НАСА планира да продължи да наема частни компании за транспортиране на научни инструменти и други товари до Луната, докато агенцията се впуска в монументална мисия „Артемида“, за да върне астронавти обратно на Луната. След като стартира своята мисия Artemis I без екипаж до орбитата на Луната през 2022 г., оттогава агенцията се сблъска с няколко неуспехи, включително миналия месец, когато забави две мисии поради технически проблеми, отлагайки мисията Artemis II от ноември 2024 г. за септември 2025. НАСА защити програмата, заявявайки, че се надява да подобри знанията на учените за изследването на космоса и да установи „дългосрочно присъствие“ на Луната – и потенциално да изпрати астронавти на Марс за първи път.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
93 милиарда долара. Толкова се очакваше да струва програмата Artemis от началото до края, въпреки че забавянето на мисията Artemis II до 2025 г. и нейната мисия Artemis III – да изпрати трима астронавти на НАСА на повърхността на Луната – поне до септември 2026 г. може да повиши тази цена.