Българските младежи втори в ЕС по материални лишения
България е на второ място в Европейския съюз (ЕС) по процент младежи, които живеят в сериозни материални и социални лишения. Пред нас по негативния показател е единствено Румъния, показват данни на Европейската статистическа служба за 2022 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Най-висок дял на младите хора, живеещи в сериозни лишения през 2022 г. е регистриран в Румъния (25.4%), България (18.6%) и Гърция (14.9%).
- На противоположния полюс – с под 3% са Словения, Австрия, Люксембург, Хърватия, Полша, Чехия, Нидерландия, Естония, Малта, Кипър, Финландия и Швеция.
- Средният дял на младежите в лишения в ЕС през 2022 г. е 6.1%. Коефициентът е 6.7% за цялото население.
РИСК ОТ БЕДНОСТ И СОЦИАЛНО ИЗКЛЮЧВАНЕ
През 2022 г. общият процент на риск от бедност или социално изключване (AROPE) за младите хора на възраст 15-29 години е 24.5%, което е с 2.9 процентни пункта по-високо от процента за цялото население (21.6%).
При изследване на специфичните компоненти на AROPE, нивото на риск от бедност сред младежите е с 2.8 процентни пункта по-високо в сравнение с общото население (19.3% сред младите хора на възраст 15-29 години в сравнение с 16.5% за цялото население).
По същия начин делът на хората, живеещи в домакинства с много нисък интензитет на работа, е с 0.4 процентни пункта по-висок сред младите хора (8.7% в сравнение с 8.3% за цялото население).
За разлика от това, делът на хората, изпитващи тежки материални и социални лишения, е малко по-нисък сред младите хора в сравнение с цялото население.