Да си вземеш силата обратно
С бизнеса си с хранителни добавки първият нутриционист в България Надя Петрова иска да насърчи повече хора да поемат отговорност за здравето си
Когато през 2007 г. Надя Петрова се сблъсква със сериозен здравословен проблем, тя намира решението в двугодишна онлайн програма по нутриционистика към Канадското училище по натурално хранене (CSNN). Тогава дистанционното дигитално обучение е нещо ново, но тя още от малка е привлечена от технологиите – всъщност до такава степен, че като студентка работи в интернет клуб в Благоевград, само и само да има постоянен интернет достъп.
Петрова завършва бакалавърска степен по финанси и тъй като винаги се е интересувала от предприемачество, по стечение на обстоятелствата започва да управлява бизнеса на брат си. След това, през 2006 г., отваря „5 Авеню“ – един от първите онлайн магазини в страната за луксозни стоки.
Година по-късно тя започва да търси причината за своя здравословен проблем, но така и не може да получи отговор от специалистите. Така тя се насочва към нутриционистиката. „Когато човек е болен и разчита само на медицината, това е пасивно състояние – казва днес Надя Петрова. – Ходиш на лекар и си поверил здравето си в неговите ръце. Когато започнах да уча обаче, имах чувството, че си взех силата обратно. Аз имам контрол върху това дали ще се разболея отново, или не.“
Обучението в CSNN дава на Петрова нови перспективи за смисъла на хранителните добавки. Тези знания ѝ помагат да се позиционира като първия нутриционист в България и в продължение на 10 години тя консултира клиенти, като паралелно постоянно посещава различни обучения и семинари. Става рекламно лице на няколко компании за хранителни добавки, тъй като те са неизменна част от работата ѝ.
С времето обаче тя осъзнава, че ще е далеч по-ефективно да създаде услуги, с които въздействието от знанията ѝ може да е много по-голямо – все пак тя може да проведе само няколко консултации на ден. Така Надя Петрова създава първите в страната онлайн програми за здравословно хранене. Но тя всъщност търси по-голям мащаб, който може да бъде постигнат само с продукт.
Петрова отказва предложение за колаборация от един от лидерите в индустрията в желанието да създаде своя марка хранителни добавки, над която има пълен контрол. Започва дълъг процес на търсене на лаборатория, която може да създаде формула с натурални съставки, които често не се поддържат заради високата им цена. Така през 2016 г. Петрова разработва първата си хранителна добавка с германиския производител BioHealth.
„Тогава аз бях много малка и компания с такъв размер никога не би започнала работа с мен – казва тя. – Но имах лудия късмет да попадна на българин, който работеше там, и изцяло благодарение на него ме взеха като клиент. Българите по света се подкрепят.“
Днес продуктите ѝ може да бъдат намерени в онлайн магазина, както и в биомагазините в България, където по принцип пазарува основната ѝ клиентела. Фокусът на бизнеса са ONE, Daily и ZEN – хранителни добавки за превенция за здрави хора, с витамини, минерали, колаген и пробиотици. Комбинацията от ценни вещества във формулите е съобразена с количеството, което може да бъде ефективно усвоено от човешкия организъм. Това според Петрова прави нейните добавки уникални.
Според Петрова около 90% от добавките на пазара са създадени синтетично и се продават в така наречените мегаформули. Това означава, че съдържанието на ценните вещества в тях е в пъти по-високо от това, което човешкият организъм може успешно да усвои, а това в резултат може да е дори вредно на здравето.
„В света на хранителните добавки всичко се продава на самостоятелни формули, защото така се печели повече. Но моят фокус беше да създам продукт, който аз бих пила. Тези три неща аз пия всеки ден и не ми се налага да си купувам други. Мисля, че клиентите ми оценяват точно този аспект.“
А по темата дали се нуждаем от хранителни добавки Петрова отговаря:
„В идеалния вариант ние трябва да си набавяме ценните вещества – витамини и минерали – от храната. Проблемът е, че благодарение на съвременното земеделие в храната вече няма достатъчно ценни вещества. Когато почвата е изчерпана, дори и да се храним с плодове, зеленчуци, месо, риба и яйца, нямаме абсолютно никаква гаранция, че си набавяме необходимите за организма вещества. Това са, за съжаление, фактите.“
Надя Петрова вече не работи директно с клиенти и се фокусира върху маркетинга на бизнеса си, който има средно 400 хил. лева годишна печалба. Тя не е почитател на агресивната реклама, но пък има над 24 хиляди последователи в Инстаграм, където качва лайфстайл видеа, които целят да помогнат на публиката ѝ да я опознае, да научи нещо ново и да ѝ се довери.
„Големият плюс на малкия бизнес е човекът. Ако те ме опознаят и ме харесат, има много по-голям шанс да са редовни и постоянни клиенти“, казва Петрова.
За нея мястото на бързото съдържание са социалните мрежи, а сайтът ѝ остава източник на ценни статии и материали – като протоколи по заболявания и програми. Въпреки че много от тях са написани преди години, Петрова не намира смисъл да „бълва“ ново съдържание само с маркетингови цели. Тя има четири авторски книги на пазара, една от които е художествена литература.
„Моето най-голямо послание към хората е, че трябва да носим отговорност за собственото си здраве. Човек трябва да е суперактивен и да се образова, за да направи информиран избор. Това е големият плюс на нутриционистиката – тя помага на хората да поемат отговорност.“
В момента във фирмата ѝ работят само трима души на заплата. Почти всички дейности, от дизайн до счетоводство, Петрова е прехвърлила на фрийлансъри и малки външни компании. Тя мисли, че този модел на работа е много ценен за малкия бизнес, защото ѝ помага да минимизира разходите си, както и да подкрепя други малки бизнеси.
Надя Петрова е наложила горна граница на растежа си макар да е наясно, че бизнесът ѝ има огромен потенциал. Тя е взела решението, че това е лимитът, в който тя разполага със свободно време, не е стресирана и е стабилна финансово. Казва, че винаги е търсила начин бизнесът ѝ да може да оперира и без нея, така че тя да може да си позволи модел на работа, различен от стандартното 9 до 5. С други думи – да ѝ позволява да води живота, който иска.
„За съжаление, в бизнес света, в който живеем, всички искат още и още. Толкова са фокусирани над това къде искат да отиде бизнесът им, че забравят за себе си. И това ги вкарва в една силна въртележка, която много вреди на здравето им. А всъщност фокусът ни трябва да е в това къде искаме да сме ние като личности, и след това бизнесът ни да е структуриран така, че да ни позволи да сме там“, казва Петрова.