Династиите на десетократните милиардери: Това са най-богатите семейства в Америка
Тъй като 1 млрд. долара не е това, което беше, Forbes представя първата класация на фамилиите в страната, които притежават 10 млрд. долара или повече. Някои известни семейства попадат в класацията, но други имена като на Кенеди и Гети просто не са достатъчно богати.
Първият американски милиардер, петролният барон Джон Д. Рокфелер, е включен в първия списък на богаташите на Forbes, съставен от самия Бърти Форбс през 1918 г. По онова време богатството му е 1.2 млрд. долара, което днес се равнява на около 25 млрд. долара. До момента на смъртта си през 1937 г. Рокфелер е раздал около 11 млрд. долара сегашни долари, а останалата част от богатството си оставил на наследниците си. Повече от 200 от тях, които продължават благотворителната традиция чрез фондация “Рокфелер”, чиито нетни активи възлизат на 5.3 млрд. долара, днес си поделят състояние, оценявано на 10.3 млрд. долара.
Това е достатъчно, за да ги постави на 42-ро място в първия по рода си списък на на Forbes на династиите десетократни милиардери. Във време, когато стойността на активите се покачва, а броят на милиардерите сякаш се увеличава с всеки изминал ден, Forbes решава да завиши критериите и да класира само семействата, които притежават 10 млрд. долара или повече. В класацията попадат 45 фамилии с много поколения. Общото им богатство възлиза на 1.3 трилиона долара. За съпоставка, през 2020 г., когато Forbes за последен път брои състоянието на най-богатите американски семейства, само 36 семейства са имали богатство от 10 млрд. долара или повече.
Тези семейства живеят в поне 23 американски щата и се намират в различни градове – от Луисвил, Кентъки до Расин, Уисконсин. Но има определени места, където могат да бъдат открити повече от тях. В Ню Йорк, където живеят потомците на козметичния магнат Есте Лаудер (починал през 2004 г.) и на издателя легенда Уилям Рандолф Хърст (починал през 1951 г.) има най-много – седем. Челната тройка се допълва от Чикаго (четири семейства) и Атланта (три семейства).
Докато няколко други исторически фамилии от XIX в. като Каргил, Дю Понт и Мелън попадат в класацията, други като Гети, Вандербилт и Морган не успяват да се вместят.
Наследниците на Сам Уолтън, основателя на Walmart, продължават да царуват като най-богатата фамилия в Америка със своите 267 млрд. долара, като ги дели точно 150 млрд. долара от втората позиция. Въпреки това може да се каже, че състоянието им е нараснало с по-малко в сравнение с това на много други богати семейства. Измеренето увеличение е само 8% от 2020 г. насам. Това се дължи на затрудненията на акциите на Walmart, на милиардите, платени в данъци, на четирите млрд. долара благотворителни дарения и на по-високата оценка на дела на Walmart на името на сина на Сам – Джон Уолтън, починал през 2005 г., който не е включен в семейното богатство. За съпоставка, S&P 500 има растеж от 29% за този период.
Междувременно семейство Марс се издига до №. 2 с обща нетна стойност от 117 млрд. долара. Това е почти двойно повече от стойността им преди десетилетие.
Някои семейства имат много по-голямо богатство отколкото са имали преди няколко години. Освен фамилиите Уолтън и Марс (които са забогатяли със съответно 20 и 23 млрд. долара), потомците на Самюъл Трует Кати, основателя на Chick-Fil-A починал през 2014 г., имат придобита най-голямо абсолютно богатство (увеличение от 19,4 млрд. долара). Потомците на основателя на Enterprise Rent-A-Car, Джак Тейлър, починал през 2016 г., отбелязаха най-голямото процентно увеличение (със 144%).
Семейството на Сам Хеймън, починал през 2009 г., е единственото, което за първи път се появява в списъка на най-богатите семейства на Forbes. Приблизителната им нетна стойност е 19.2 млрд. долара. Тяхната компания Standard Industries е най-известна с бизнеса си за покриви. Но индустриалният конгломерат скоро влезе в новините като потенциален купувач на Air Mail – стартъп, съоснован от бившия редактор на Vanity Fair, Грейдън Картър.
Все пак не всички семейства се радват на такива успехи. Четири от тях, които през 2020 г. са имали стойност над 10 млрд. долара, губят статута си. Сред тях са семейство Саклер от Purdue Pharma с приблизителна нетна стойност от 5.2 млрд. долара, чието предложение за уреждане на всички граждански искове срещу тях беше обжалвано пред Върховния съд. Наследниците на нюйоркските магнати в областта на недвижимите имоти Сол и Ървинг Голдман също бележат загуба в богатството си от приблизително 2.2 млрд. долара.
Ето и окончателната класация на Forbes на 45-те най-богати семейства в Америка. Изключили сме определени милиардери, на които се приписва цялото семейно състояние и които фигурират в списъка The Forbes 400 на най-богатите американци. Броят на членовете на семействата е оценка на живите потомци на основателите (и техните партньори). Прогнозните състояния са изчислени въз основа на цените на акциите към 16 януари 2024 г.
Династиите на десетократните милиардери:
-
Уолтън
Нетно богатство: 267 милиарда долара
Източник: Walmart
Роден град: Бентънвил, Арканзас
Членове на семейството: Поне 39
Въпреки че през последното десетилетие продадените акции на Walmart са на стойност от около 22 млрд. долара, седемте милиардери, потомци на Сам и Бъд Уолтън, съоснователите на компанията, все още притежават около 45% от акциите на фирмата. Най-големият син на Сам, Роб, участва в борда на Walmart заедно с племенника на Роб, Стюарт, и зетя Грег Пенър, който замени Роб като председател на търговската верига през 2015 г. и като контролиращ собственик на отбора от НФЛ Denver Broncos през октомври. Състоянието на фамилията расте благодарение на седемте спортни отбора, като Los Angeles Rams и Арсенал, собственост на Стан Кронке, съпруг на дъщерята на Бъд – Ан Уолтън Кронке.
-
Марс
Нетно богатство: 117 милиарда долара
Източник: Бонбони, храна за домашни любимци
Членове на семейството: Поне 37
Жаклин и Джон Марс, заедно с четирите дъщери на своя брат Форест младши, починал през 2016 г., притежават гиганта в производството на бонбони и храни за домашни любимци Mars. Базираната в Маклийн, Вирджиния, компания притежава десетки емблематични марки, сред които M&Ms, Snickers и Pedigree. През 2022 г. приходите на компанията възлизат на около 47 млрд. долара. Франк Марс (починал през 1934 г.) започва да продава бонбони с маслен крем от кухнята си през 1911 г. Джон, който сега е на 88 години, е последният член на семейството, заемал поста главен изпълнителен директор до 2001 г. Синът на Жаклин – Стивън Баджър, и дъщерята на Форест младши – Виктория, участват в борда на директорите.
-
Кох
Нетно богатство: 116 млрд. долара
Източник: Koch Industries
Роден град: Уичита, Канзас
Членове на семейството: Поне 19 души
88-годишният Чарлз Кох поема конгломерата Koch Industries, на стойност 125 млрд. долара, когато баща му Фред умира през 1967 г. Кох се занимава с всичко – от нефтопреработка до хартиени кърпи. Чарлз и Джулия Кох, вдовицата на брат му Дейвид, притежават дял от 42% с право на глас. Братята и сестрите Бил и Фредерик са изкупени от Чарлз и Дейвид през 1983 г., което предизвиква две десетилетия съдебни спорове за изплащането на около 800 млн. долара. Чарлз не е фен на Тръмп: Неговата организация с нестопанска цел Stand Together и Koch Industries са предоставили по 25 млн. долара на PAC, подкрепяйки Ники Хейли за президент.
-
Cargill-MacMillan
Нетно състояние: 60.6 милиарда долара
Източник: Cargill Inc.
Членове на семейството: Поне 100
Разширеното семейство, което включва 21 милиардери, притежава приблизително 88% от Cargill, най-голямата частна компания по приходи в САЩ. Основана през 1865 г. от У. Каргил като компания за съхранение на зърно, фирмата има приходи от 177 млрд. долара и е основен играч в зърнопроизводството, произвеждайки царевичен сироп, нишесте и фураж за добитък. Уитни Макмилън е последният член на семейството, който заема поста главен изпълнителен директор от 1976 до 1995 г.
-
Johnson
Нетно богатство: 44.8 милиарда долара
Източник: Fidelity
Членове на семейството: Поне 12
Абигейл Джонсън, внучка на основателя на Fidelity Investments, Едуард Джонсън II, починал 1984 г., стана главен изпълнителен директор на гиганта през 2014 г. и председател две години по-късно. Под нейно ръководство активите на Fidelity нараснаха от 2 трлн. долара на 4.4 трлн. долара, като същевременно разшириха устойчивите фондове и приеха Биткойн. Братът на Абигейл – Едуард IV, управлява инвестиционната компания Pembroke Real Estate, която е собственост на Fidelity. Баща ѝ, Едуард “Нед” Джонсън III (починал през 2022 г.), ръководи фирмата в продължение на четири десетилетия.
-
Прицкер
Нетно състояние: 41.6 млрд. долара
Източник: Хотели, инвестиции
Роден град: Чикаго
Членове на семейството: Поне 82 души
Третото поколение на династията Hyatt Hotels може да се похвали с 10 милиардери, сред които Пени Прицкер, бивш министър на търговията на САЩ, губернаторът на Илинойс Джей Би Прицкер (най-богатият избран служител в страната), режисьорката Джиджи Прицкер, продуцент на филма “Очите на Тами Фей” и Том Прицкер, настоящ председател на Hyatt Hotels. Състоянието на семейството започва през 1957 г. с покупката на един мотел в Лос Анджелис. В началото на 2000-те години семейство Прицкер прекарват години в съдебни дела един срещу друг, докато през 2005 г. се споразумяват да разделят състоянието.
-
Johnson
Нетно богатство: 38.5 млрд. долара
Източник: S.C. Johnson
Членове на семейството: поне 70
Самюъл Къртис Джонсън купува фирма за паркетни настилки през 1886 г. и две години по-късно разработва восък за под. Днес S.C. Johnson притежава марки като Windex, Shout, Ziploc и Raid. Семейството все още контролира изцяло частната компания на стойност 11.2 млрд. долара (според приблизителна оценка на продажбите). Хърбърт Фиск Джонсън III, пра-пра-правнук на основателя, е председател и главен изпълнителен директор. Сестра му Хелън Джонсън-Лейполд е председател и главен изпълнителен директор на Johnson Outdoors, публично търгувана компания, която продава екипировка за гмуркане, къмпинг печки и палатки.
-
Кати
Нетно богатство: 33.6 милиарда долара
Източник: Chick-fil-A
Роден град: Атланта
Членове на семейството: Поне 47
Първото семейство на пърженото пиле е изминало дълъг път откакто С. Кати открива първото Chick-fil-A в търговски център в Атланта през 1967 г. Веригата има над 3000 обекта и се управлява от Андрю, внука на основателя, който през 2021 г. наследява баща си Дан като главен изпълнителен директор. През 2022 г. ресторантите са реализирали продажби на стойност 6.4 млрд. долара, а през следващата година Chick-fil-A планира да открие първия си обект във Великобритания. Веригата, която традиционно е затворена в неделя, може да се наложи да промени политиката си за нови договори със седем обекта по магистралата в щата Ню Йорк, ако бъде приет предложеният щатски закон, изискващ местата за почивка да предлагат храна седем дни в седмицата.
-
Дънкан
Нетно богатство: 30 млрд. долара
Източник: Тръбопроводи
Роден град: Хюстън
Членове на семейството: Поне 13
Дан Дънкан основава компанията за нефто- и газопроводи Enterprise Product Partners през 1968 г. с 10 000 долара и няколко партньори. Оттогава тя се превръща в предприятие, обхващащо около 50 000 мили тръбопроводи и генериращо годишни приходи от над 58 млрд. долара. Съдружниците отдавна не са тук, а състоянието на Дънкан, което той оставя на четирите си деца, се е утроило след смъртта му благодарение на богатите дивиденти и бързо растящата цена на акциите. Ранда Дънкан Уилямс, най-голямото му дете, е председател на управителния съвет от 2013 г. насам и е единственият Дънкан, който все още има роля в бизнеса.
-
Кокс
Нетно състояние: 26.8 млрд. долара
Източник: Медия
Роден град: Атланта
Членове на семейството: Поне 37
Медийният гигант Cox Enterprises включва Cox Communications (кабелни и широколентови услуги), Cox Automotive (Autotrader, Kelley Blue Book и Manheim) и вестници, включително Atlanta Journal-Constitution. Алекс Тейлър, 49-годишният главен изпълнителен директор, е четвъртото поколение членове на семейството, които ръководят компанията, чиято стойност сега е 22.1 млрд. долара в продажби. През юли Джеймс Чеймбърс, братовчед на Тейлър и самоопределящ се като комунист, обяви в социалните медии, че е продал акциите си обратно на компанията в знак на протест срещу финансовата подкрепа на семейството за Центъра за обучение на обществената безопасност в Атланта, който обучава полицаи и пожарникари.
-
Лаудер
Нетно богатство: 25,9 милиарда долара
Източник: Estée Lauder
Роден град: Ню Йорк
Членове на семейството: Поне 20
Семейство Лаудер са загубили 16.5 млрд. долара през последните 12 месеца, тъй като акциите на техния козметичен конгломерат са се сринали с 50%. Акциите паднаха драстично, след като компанията постигна по-ниски финансови резултати от очакваните в Азия. Понастоящем бизнесът се управлява от Фабрицио Фреда, който не е член на семейството, но поне шест наследника на бизнеса, основан през 1946 г., заемат позиции в него, включително пет места в управителния съвет.
-
Хънт
Нетно богатство: 24.8 милиарда долара
Източник: Петрол
Роден град: Далас
Членове на семейството: Повече от 100
Историята гласи, че патриархът на семейството Х. Хънт е версията от истинския живот на Дж. Юинг от известния сериал “Далас”. Попечители на най-големите му деца, Маргарет и Х. Хънт III, продават Hunt Petroleum на XTO Energy през 2008 г. за 4.2 млрд. долара в брой и акции. Рей Лий и У. Хърбърт притежават съответно Hunt Oil и Petro-Hunt. Децата на сина на Х.Хънт, Ламар, починал през 2006 г., притежават отбора от НФЛ Kansas City Chiefs.
-
Нюхаус
Нетно състояние: 24.1 млрд. долара
Източник: Condé Nast, вестници
Роден град: Ню Йорк
Членове на семейството: Поне 24
Братята Доналд и Самюъл “Си” Нюхаус-младши наследяват Condé Nast от баща си Сам Нюхаус, издателството на Vogue и Vanity Fair, както и неговата компания майка Advance Publications. Бизнесът е основан през 1922 г., когато купува всекидневника Staten Island. Самюъл ръководи бизнеса, докато той придобива престижни издания като Wired, GQ и The New Yorker, докато Доналд, който вече е на 94 години и е пенсионер, ръководи вестникарското подразделение от 1979 г. Синовете на Доналд – Стивън и Майкъл, и синът на Самюъл – Си III, са съпредседатели на Advance, а братовчедът на Доналд и Си – Джонатан, е председател на Condé Nast. Advance притежава и дялове в сайта Reddit и в телевизионната и филмова компания Warner Bros. Discovery.
-
Хърст
Нетно състояние: 22.4 млрд. долара
Източник:
Hearst Corp.
Роден град:Ню Йорк
Членове на семейството: Поне 67
Уилям Рандолф Хърст, син на заможен миньор, купува San Francisco Examiner през 1887 г., когато е на 23 години, и след това придобива още много издания, включително предшественика на Good Housekeeping. С напредването на времето той става вдъхновението за главния герой в шедьовъра на Орсън Уелс от 1941 г. “Гражданинът Кейн”. Днес семейната корпорация Hearst Corp., която е на стойност 11.8 млрд. долара (според приходите за 2022 г.), се ръководи от внука Уилям Р. Хърст III и включва 200 списания, 76 вестника, 35 телевизионни станции, компанията Fitch, както и дялове в кабелните телевизионни мрежи A&E, ESPN и Lifetime, и други бизнеси.
-
Буш
Нетно състояние: 20 млрд. долара
Източник: Anheuser-Busch
Членове на семейството: Поне 21
Близо 130 години след основаването на пивоварната Anheuser-Busch, семейството е принудено да продаде оставащия си дял при придобиване от InBev през 2008 г. Били Буш, правнук на основателя на Budweiser Адолфус Буш, управлява собствена пивоварна и е автор на книгата Family Reins: The Extraordinary Rise and Epic Fall of an American Dynasty. Синът му Аугуст и дъщеря му Хейли инвестират в недвижими имоти чрез AB Capital. Те притежават три хотела в Южна Флорида и са инвеститори в нов проект, наречен Onix, в Делрей Бийч, както и в други многофамилни и търговски проекти. Братовчед им Стивън произвежда бърбъна Walker’s Cay. Петима други управляват Grant’s Farm – парк за животни.
- Рейес
Нетно богатство: 19.9 млрд. долара
Източник: Дистрибуция на вода и бира
Роден град: Чикаго
Членове на семейството:Поне 39
Братята Джуд и Кристофър и баща им Джоузеф купуват малък дистрибутор на бира в Южна Каролина през 1976 г. за 740 000 долара. С разрастването на бизнеса си, Reyes Holdings, те придобиват дистрибутора на храни Martin Brower, а клиенти им стават McDonald’s и Chick-fil-A. Техният Reyes Coca-Cola Bottling разпространява сода, като Крис и Джуд са мажоритарни собственици и съпредседатели на компанията с оборот от 40 млрд. долара. Четирима братя от семейството работят за бизнеса, включително Дюк, който е главеният изпълнителен директор.
-
Смит
Нетно богатство: 19.8 млрд. долара
Членове на семейството: поне 165
Байрон Л. Смит основава Northern Trust през 1889 г. като банка за богаташите на Чикаго. По-късно той пуска обява, търсейки инвестиции за бизнес за производство. Група инвеститори се отзовават и през 1912 г. заедно основават производителя на промишлено оборудване Illinois Tool Works. Семейството все още притежава поне 9% от публично търгуваната компания Illinois Tool Works (на стойност 7 млрд. долара) и съобщава, че притежава 1% от акциите на Northern Trust (на стойност 200 млн. долара). Единственият член на семейството, който все още участва, е правнукът на Смит, Дейвид Б. Смит младши, който е в управителните съвети на двете компании.
-
Милстоун-Уинтър-Хейман
Нетно състояние: 19.2 млрд. долара
Дейвид Милстоун и Дейвид Уинтър са изпълнителни директори на Standard Industries, индустриален конгломерат на стойност 11 млрд. долара (2022 г. приходи), който включва компанията за покривни покрития GAF и фирмата за химикали W.R. Grace, която придоби през 2021 г. за 7 млрд. долара. Двамата също така контролират и Standard Investments, която купува акции в публични компании и инвестира в стартиращи предприятия. Бизнесът датира от 1983 г., когато Сам Хейман печели битката за придобиване на GAF. Милстоун и Уинтър са негови зетьове, които стават изпълнителни директори през 2009 г.
-
Тейлър
Нетно богатство: 19 млрд. долара
Източник: Enterprise Rent-A-Car
Членове на семейството: 14
Джак Тейлър основава компанията Enterprise Rent-A-Car през 1957 г., след като служи на USS Enterprise през Втората световна война. Синът му Анди го наследява като главен изпълнителен директор от 1991 до 2013 г. и купува National и Alamo. Дъщерята на Анди, Криси Тейлър, която сега е на 47 години, става главен изпълнителен директор през 2020 г. През октомври тя преименува бизнеса, който струва 35 млрд. долара,на Enterprise Mobility. Внучката на Джак – Каролин Киндъл, е главен изпълнителен директор на St. Louis City SC – първият отбор от Мейджър Лийг Сокър, чийто мажоритарен собственик е жена.
-
Бът
Нетно богатство: 18.8 млрд. долара
Източник: Супермаркети
Членове на семейството: Поне 56
Приходите на H-E-B, веригата за хранителни стоки с 430 магазина в Тексас и Мексико, достигат 46.3 млрд. долара през фискалната 2023 г., което е с 12% повече от 2022 г. Флорънс Бът основава H-E-B през 1905 г., след като съпругът ѝ е диагностициран с туберкулоза и не може повече да работи. Синът ѝ Хауърд Бът поема управлението през 20-те години на ХХ век и разширява дейността си в цял Тексас. Чарлз, синът на Хауърд, ръководи компанията от 1971 г. до 2021 г., когато предава поста на главен изпълнителен директор на племенника Хауърд Бът III. Семейството притежава около 90% от компанията, а останалата част е собственост на служителите.
-
Зиф
Нетно състояние: 18.5 млрд. долара
Източник: Инвестиции, издателство
Членове на семейството: Поне 15 души
Уилям Бърнард Зиф-старши е съосновател на издателството за списания Ziff Davis, най-известно със заглавията си Car and Driver и PС. Тримата милиардери, които са му внуци, превърнаха приходите от продажбата през 1994 г. на стойност 1.4 млрд. долара във високоефективна инвестиционна група. След като в продължение на две десетилетия вземаха съвместни финансови решения, през 2014 г. те закриха хедж фонда. Хедж фондът Och-Ziff, който те създават през 1994 г. и който става публичен през 2007 г., по-късно е ребрандиран като Sculptor Capital Management и е закупен от Rithm Capital през ноември за 720 млн. долара.
-
Дюпон
Нетно състояние: 18,1 млрд. долара
Източник: DuPont
Членове на семейството: Поне 3500 души
DuPont de Nemours, основан от химика Елеутер Ирене Дюпон през 1802 г., започва като производител на барут. Днес това е една от най-големите химически компании в САЩ. Тя е базирана в Уилмингтън, Делауеър и генерира 13 млрд. долара продажби през 2022 г. Тер И. Дюпон е син на бившия губернатор на Делауеър Пийт Дюпон и е седмото поколение в ръководството на компанията и единственият член на семейството в борда на директорите. Той е и президент на благотворителната фондация на семейството Longwood Foundation.
-
Дорънс
Нетно богатство: 17 млрд. долара
Източник: Campbell Soup
Членове на семейството: Поне 87 души
155-ата година за кралете на супата беше посрещната със смесени чувства.Campbell Soup Co. отчете 9.4 млрд. долара приходи за фискалната 2023 г., което е с 9% повече от предходната година, но цената на акциите ѝ спаднаха с повече от 20% спрямо април миналата година. Семейство Дорънс притежава 38% от компанията, чието начало е поставено през 1869 г. от изобретателя на кондензираната супа Джон Т. Дорънс (починал през 1930 г.).Трима членове на семейството са в управителния съвет: Мери Алис Малоун, внучка на Дорънс, нейният братовчед Арчболд ван Бюрен и племенникът ѝ Бенет Дорънс младши.
-
Браун
Нетно богатство: 16.5 млрд. долара
Източник: Jack Daniel’s
Членове на семейството: Поне 25
Компанията Brown-Forman, основана в Луисвил, Кентъки, от Джордж Гарвин Браун през 1870 г., е известна най-вече със своето уиски. Сред марките са Jack Daniel’s, Old Forester и Woodford Reserve. Тя притежава също така Tequila Herradura, Fords Gin и Diplomático Rum, който закупи през януари 2023 г. за 725 млн. долара.Семейство Браун притежава приблизително 50% от публично търгуваната фирма. Кембъл Браун, пра-пра-правнукът на основателя, е председател. Трима други членове на семейството са част от управителния съвет.
-
Колер
Нетно състояние: 1.,2 млрд. долара
Източник: Тоалетни, смесители
Членове на семейството: Поне 20
Kohler, иконата в производството на смесители за мивки и тоалетни, води началото си от 1873 г. и фабриката Sheboygan Union Iron & Steel Foundry. Джон Майкъл Колер и негов съдружник я купуват и започват да произвеждат чугунени земеделски инструменти. Прочутата линия за баня започва, когато Колер покрива корито за вода с емайл, и получава вана. Днес компанията продава и мебели, керамични плочки, генератори и двигатели. Kohler притежава две голф игрища в Уисконсин и хотел Old Course в Сейнт Андрюс, Шотландия. Съобщава се, че през 1998 г. Херберт Колер-младши (починал през 2022 г.) и сестра му Рут (починала през 2020 г.), внуци на основателя, са откупили 300 акционери, за да консолидират собствеността в своя клон на фамилията. Синът на Херберт – Дейвид, е четвъртото поколение главни изпълнителни директори от семейството.
-
Джонсън
Нетно богатство: 16 млрд. долара
Източник: Johnson & Johnson, New York Jets
Членове на семейството: Поне 8
New York Jets не са печелили Суперкупата от 55 години насам, но отборът е бил чудесна инвестиция за семейство Джонсън, което е спечелило парите си от фармацевтичния гигант Johnson & Johnson. Робърт “Уди” Джонсън IV, американският посланик във Великобритания при президента Тръмп, ръководи покупката за 635 млн. долара на отбора от НФЛ на семейството през 2000 г. Днес стойността на франчайза се оценява на 5.6 млрд. долара (без дълга). Братът на Уди – Кристофър, последният жив от петимата му братя и сестри, е заместник-председател на Jets.
-
(равенство) Майър
Нетно състояние: 15.9 млрд. долара ● Източник: Супермаркети
Членове на семейството: Поне 18 души
Хендрик Майър отваря първия си магазин за хранителни стоки в Мичиган през 1934 г. Той и синът му Фредерик стават пионерите в областта на супермаркетите през 1962 г. с откриването на Thrifty Acres в Гранд Рапидс, който съчетава универсален магазин с магазин за хранителни стоки под един (много голям) покрив. Понастоящем компанията управлява повече от 240 магазина. Синовете на Фредерик Ханк и Дъг управляват компанията като съпредседатели от 1990 г. до 2017 г. Сега Ханк е председател, а Дъг и третият брат, Марк, са членове на управителния съвет. Синът на Ханк – Питър, е избран за член на Конгреса през 2020 г. След като гласува за отстраняването на Доналд Тръмп от длъжност през следващата година, той губи първичните избори на републиканците през 2022 г. Сега той се кандидатира за Сената.
-
(равенство) Мариот
Нетна стойност: 15.9 млрд. долара
Източник: Хотели
Членове на семейството: Поне 100
Дж. Мариот започва да се занимава с хотелиерство през 1957 г., когато открива най-големия в света хотел за мотористи в Арлингтън, Вирджиния. Marriott International, в която семейство на все още притежава дял от 16%, понастоящем управлява близо 8700 обекта с над 30 имена, включително Westin, Sheraton и Ritz-Carlton. Внукът на Дж. Мариот, Дейвид, е председател от 2022 г. насам. Братът на Дейвид, Джон, съди семейството си през 2017 г., твърдейки, че наследството му е било прекъснато по религиозни причини, след като се е развел със съпругата си. Семейство Мариот отрича и въпросът е уреден тихомълком извън съда.
-
(равенство) Страйкър
Нетна стойност: 15.9 млрд. долара
Източник: Медицинско оборудване
Членове на семейството: Поне 11 души
Д-р Хоумър Страйкър е хирург-ортопед, починал през 1980 г., който изобретява болнично легло, позволяващо преместване на пациентите, и основава Stryker Corp. през 1941 г. Оттогава компанията се превръща в един от най-големите производители на медицинско оборудване и ортопедични импланти в света, като през 2022 г. продажбите ѝ възлизат на 18.4 млрд. долара. Внучката на Хоумър Ронда Страйкър участва в управителния съвет и заедно с братята и сестрите си притежава приблизително 10% от компанията. Акциите на Stryker са скочили с 36% от 2020 г. насам на фона на увеличаването на ортопедичните процедури. Ронда и съпругът ѝ дават 100 млн. долара на колежа Spelman, което е най-голямото дарение, правено някога на исторически чернокожо училище.
-
Краун
Нетно състояние: 14.7 млрд. долара
Източник: отбрана, инвестиции
Членове на семейството: Поне 24
Хенри Краун, който отпада от гимназия, основава компания за доставка на чакъл, въглища и вар през 1919 г., която се слива с General Dynamics през 1959 г. Той се присъединява към борда на директорите през следващата година. В средата на 60-те години е принуден да напусне General Dynamics, но до 1970 г. е контролиращият акционер на фирмата. Неговите потомци все още притежават 10% от General Dynamics (на стойност 7.1 млрд. долара), както и дял в JPMorgan. Те са също съсобственици на 20 ски курорта (включително Aspen в Колорадо и Deer Valley в Юта). Джеймс Краун, главен изпълнителен директор на Henry Crown & Co. и внук на Хенри, загива при автомобилна катастрофа на писта в Колорадо през юли миналата година на 70-тия си рожден ден.
-
Хаслам
Нетно състояние: 14,4 млрд. долара
Източник: Cleveland Browns
Роден град: Ноксвил, Тенеси
Членове на семейството: Поне 33
Братята Джими и Бил Хаслам продадоха през януари оставащия им дял от 20% в компанията Pilot Flying J, основана от баща им през 1958 г., на Berkshire Hathaway. Сделката отбеляза края на съдебен спор, в който всяка от страните обвиняваше другата, че е манипулирала счетоводството на компанията. Семейството продаде 39% от Pilot на Berkshire през 2017 г. за 2.8 млрд. долара и 41% през януари 2023 г. за 8.2 млрд. долара. Джими и съпругата му са собственици на отбора от НФЛ Cleveland Browns, а Бил, бивш губернатор на Тенеси, придобива миноритарен дял в професионалния хокеен отбор Nashville Predators през 2023 г.
-
(равенство) Чао
Нетно богатство: 14,2 млрд. долара
Източник: Химикали, строителни продукти
Членове на семейството: Поне 21
Т.Т. Чао премества семейството си от Тайван в САЩ и през 1986 г. основава концерна за нефтохимически и строителни продукти, базиран в Хюстън и известен понастоящем като Westlake Corporation. Компанията е основен производител на PVC тръби за водопроводни инсталации и един от най-големите производители на пластмаса в Северна Америка, използвана за производство на торбички и опаковки. Семейството притежава 73% от акциите на стойност 12.8 млрд. долара. От 2004 г. насам синовете Джеймс и Алберт са съответно председател и главен изпълнителен директор.
-
(равенство) Ролинс
Нетно богатство: 14,2 млрд. долара
Източник: Orkin
Членове на семейството: Поне 10
Синове на фермер от епохата на депресията, Уейн и Джон забогатяват рано с регионални радиостанции. Братята постигат голям успех, когато купуват Orkin през 1964 г. за 62 млн. долара. Националната верига за унищожаване на насекоми е крайъгълният камък на публично търгуваната семейна компания Rollins Inc. Синът на Уейн – Гари, се оттегля от поста главен изпълнителен директор през 2023 г., но остава председател. През септември семейството се освободи от 9% дял за повече от 1.5 млрд. долара преди данъчно облагане. То все още притежава близо 40% от компанията на стойност 21 млрд. долара. Деветгодишната семейна вражда относно разпределението на парите беше окончателно уредена през 2019 г.
-
Мелън
Нетно състояние: 14.1 млрд. долара
Източник: Банково дело
Членове на семейството: поне 200
Съдия Томас Мелън е ирландски имигрант, който купува недвижими имоти в Питсбърг с доходите от юридическата си кариера. През 1869 г. той открива банката T. Mellon & Sons. Синът му Андрю Мелън увеличава семейната хазна, като инвестира в компании, които се превръщат в Alcoa и Gulf Oil. От 1921 г. до 1932 г. той е министър на финансите на САЩ. Запален колекционер на произведения на изкуството, Андрю основава Националната художествена галерия във Вашингтон и ѝ подарява стотици творби. По-късните поколения също дават значителна част от състоянието си на благотворителни фондации (които Forbes не брои към нетното състояние на семейството). Миналата година Тимъти Мелън, внук на Андрю, дари 5 млн. долара за президентската кампания на Робърт Ф. Кенеди-младши.
-
Хюз
Нетно състояние: 13.8 млрд. долара
Членове на семейството: Поне 12
Близо 2 милиона американци са натрупали толкова много вещи, че не могат да ги поберат в домовете си. Public Storage, съоснована от Б. Уейн Хюз старши, се възползва от това свръхпотребление, като разполага с 3000 обекта в 40 щата и осем държави, където хората могат да приберат боклуците си. Двете деца на Уейн – Тамара Густавсон (член на борда на директорите на Public Storage) и Б. Уейн Хюз-младши – притежават приблизително 13% от компанията с пазарна капитализация от 50 млрд. долара. Семейството притежава фермата Spendthrift Farm в Кентъки, която заедно с други е собственик на Authentic, победителя в Kentucky Derby през 2020 г.
-
Бас
Нетно състояние: 13.3 млрд. долара
Източник: Петрол, инвестиции
Членове на семейството: Поне 20
Четиримата братя Бас – Сид, Едуард, Робърт и Лий – наследяват малко състояние от чичо си, петролния магнат Сид Ричардсън, през 1959 г. Те превръщат това наследство в милиарди, като инвестират в хедж фондове, недвижими имоти и акции на ExxonMobil. Робърт е помогнал за създаването на инвестиционни магазини, сред които Oak Hill Advisors. Ед притежава Sundance Square, район от 37 квартала във Форт Уърт. Лий има ранчота за добитък в Тексас. Колекцията от произведения на изкуството на покойната съпруга на Сид, Ан, която включва творби на Ротко и Моне, донесе 363 млн. долара на търг през 2022 г.
-
Фармър
Нетно състояние: 12.5 млрд. долара
Източник: Униформи
Членове на семейството: Близо 40
По време на Голямата депресия оставените без работа циркови артисти Док и Амелия Фармър събират парцали, почистват ги и ги препродават. От това скромно начало техният внук Дик Фармър превръща семейната компания в Cintas, лидер в отдаването на униформи за работното място под наем и в комерсиалното почистване, която той ръководи като главен изпълнителен директор, а след това и като председател в продължение на почти 40 години. Неговият син Скот сега е председател на фирмата с приходи от 8.8 млрд. долара,която има над 1 млн. клиенти и доставя униформи за всички – от шефовете на казина до обслужващия персонал на плувни басейни. Същевременно тя предоставя услуги и консумативи за почистване на тоалетни и др. Семейството е обещало поне 70 млн. долара на университета Маями в Охайо, алма матер на Скот и Дик, чието училище, Farmer School of Business, е открито през 2009 г.
-
Саймън
Нетно богатство: 11.6 млрд. долара
Източник: Търговски центрове
Членове на семейството: Поне 43
Simon Property Group, основана през 1960 г. от Хърб Саймън и брат му Мелвин, е един от най-големите наемодатели на търговски центрове в страната, с дялове в 163 мола и аутлета, както и в десетки други имоти в цялата страна. Компанията, която се управлява от сина на Мелвин – Дейвид, се възстанови от пандемията и сега инвестира около 1.5 млрд. долара, за да добави апартаменти и хотели към портфолиото си. Неотдавна Хърб продаде 15% от Indiana Pacers от НБА на другия милиардер Стивън Рейлс за приблизително 360 млн. долара. Той все още притежава 80% от франчайза.
-
Дженкинс
Нетно състояние: 11.2 мрлд. долара
Източник: Супермаркети
Членове на семейството: Поне 29
Publix Super Markets е най-голямата фирма в САЩ, собственост на служители. Около 250 000 служители, заедно с бивши служители, притежават общо 80% от компанията.(Останалата част принадлежи на семейство Дженкинс.) Приходите през 2022 г. достигат 54.5 млрд. долара, което е с 13.6% повече от предходната година. Уилям “Ед” Креншоу, внук на основателя, е председател на предприятието, а други двама членове на семейството – Дженифър Дженкинс и Хауърд Дженкинс – също са членове на управителния съвет. Джордж Дженкинс основава Publix, който има 1360 магазина в осем щата, през 1930 г., след като напуска конкурента Piggly Wiggly.
-
Симплот
Нетна стойност: 11.1 млрд. долара
Източник: Агробизнес
Членове на семейството: Най-малко 23 души
Кралят на картофите Дж. Симплот, който отпада от осми клас, създава първите замразени картофи, който могат да се продават, през 40-те години на миналия век. Това довежда до споразумение с Рей Крок за доставката на пържени картофи за McDonald’s – сделка, която продължава се поддържа 57 години по-късно. Семейната компания J.R. Simplot Co. продава и торове, чието търсене се е увеличило на фона на недостига на доставки от Украйна и Русия. Синът на Джей Скот е председател, а дъщеря му Гей е член на управителния съвет.
-
Джонсън
Нетно състояние: 10.5 млрд. долара
Източник: Взаимни фондове
Членове на семейството: Поне 26
Рупърт Джонсън основава Franklin Resources през 1947 г. и заедно със синовете си Чарлз и Рупърт младши управлява гиганта в областта на взаимните фондове, известен също като Franklin Templeton, в продължение на почти половин век. Чарлз, който сега е на 91 години, се пенсионира като председател през 2013 г., а Рупърт-младши, който е на 83 години, остава заместник-председател. Дъщерята на Чарлз, Джени Джонсън е настоящият главен изпълнителен директор, а синът му Грег е председател на публичната компания, която управлява активи за над 1.4 трилиона долара. Грег е и председател на бейзболния отбор от Мейджър лигата San Francisco Giants, от който семейството притежава приблизително 26%.
-
Рокфелер
Нетно състояние: 10.3 млрд. долара
Източник: Петрол, инвестиции
Членове на семейството: Поне 200
Потомците на Джон Д. Рокфелер – основателят на Standard Oil и първият американски милиардер – са най-малко 200. Част от парите на фамилията се управляват от Rockefeller Capital Management, чийто мажоритарен собственик е хедж фондът на милиардера Андреас Халворсен, Viking Global Management, както и от канадската милиардерска фамилия Десмаре. Филантропията на Рокфелер е дълбока. Тий основава Чикагския университет през 1890 г., както и медицинския университет “Рокфелер” 11 години по-късно. Фондация “Рокфелер”, която раздава около 175 млн. долара годишно, разполага с около 5.3 млрд. долара нетни активи.
-
Тиш
Нетно състояние: 10.1 мрлд. долара
Източник: Разнообразни
Членове на семейството: Поне 47 души
Семейство Тиш има дълбоки корени в Ню Йорк, където е базиран техният конгломерат Loews Corp. (застраховане, хотели, енергетика, опаковки). Основателите, братята Боб и Лари, са родени в Бруклин. Боб е бил председател на Бюрото за посетители на града, което спомага за популяризирането на прозвището “Голямата ябълка” с рекламна кампания от 70-те години. Училището по изкуства “Тиш” на Нюйоркския университет е кръстено на тях. Семейството притежава 50% от отбора на НФЛ New York Giants – дял, закупен за 75 млн. долара през 1991 г., който сега се оценява на 3.2 млрд. долара. Синът на Лари – Джеймс, е главен изпълнителен директор на Loews, а синът на Боб – Джонатан, е съпредседател.
-
Бехтел
Нетно състояние: 10 млрд. долара
Източник: Строителство, инженерство
Членове на семейството: Поне 8 души
През 2022 г. инженереният гигант Бехтел печели 10-годишен договор на стойност 3 млрд. долара от федералното министерство за енергетика за експлоатация на единственото в страната дълбоко подземно хранилище за ядрени отпадъци в Карлсбад, Ню Мексико. Основана през 1898 г. от Уорън Бехтел, компанията е известна с това, че помага за изграждането на някои от най-големите и технически сложни инфраструктурни проекти в света, включително язовирната стена Хувър и тунела под Ламанша. Наследникът от пето поколение Брендън Бехтел е главен изпълнителен директор от 2016 г. насам.
-
Глейзър
Нетно състояние: 10 млрд. долара
Източник: Недвижими имоти, спортни отбори
Членове на семейството: 29
Шестте деца на магната на търговски центрове Малком Глейзър, включително съпредседателите на “Манчестър Юнайтед” Аврам и Джоел, продадоха една четвърт от своя 68% дял в английския футболен клуб на британския милиардер Джим Ратклиф през декември. Сделката, оценяваща отбора на 5.4 млрд. долара, бе приветствана от феновете, които се оплакваха от американската собственост след поглъщането на отбора от Малкълм за 1.4 млрд. долара през 2005 г., което бе подплатено с дългове. Братята и сестрите Глейзър все още са собственици на Tampa Bay Buccaneers от НФЛ. Баща им придобива франчайза за 192 млн. долара през 1995 г., който сега се оценява на 4 млрд. долара.