Глобалните въглеродни емисии достигнаха нов рекорд въпреки силния ръст на ВЕИ
Глобалните емисии на въглероден диоксид CO2 достигнаха нов рекорд през 2023 г., но увеличението беше по-малко от предходната година поради силното разширяване на възобновяемите източници, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ) в петък.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според годишния доклад за емисиите на CO2 на МАЕ за 2023 г. свързаните с енергията емисии на въглероден диоксид са достигнали рекордно ниво от 37.4 милиарда тона, което е увеличение от 410 милиона тона спрямо предходната година.
- Годишното увеличение е по-малко от 490 милиона тона, отчетени през 2022 г., поради силния растеж на чистите енергийни източници.
- Емисиите от въглища, най-мръсното изкопаемо гориво, представляват 65% от увеличението.
- Екстремните засушавания по света допринесоха основно за нарастването на емисиите през миналата година, тъй като те доведоха до спад в производството на водноелектрическа енергия и накараха страни като САЩ и Китай да се обърнат към изкопаеми горива, за да покрият дефицита.
- Докладът отбелязва, че без този дефицит емисиите от производството на електроенергия биха намалели през 2023 г.
- Агенцията каза, че икономическият растеж след пандемията както в Индия, така и в Китай е бил „енергийно интензивен“, докато повишената зависимост от изкопаеми горива през 2023 г. поради слабите валежи доведе до повишаване на емисиите на CO2 съответно със 190 милиона тона и 565 милиона тона.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Между 2019 г. и 2023 г. растежът на чистата енергия е два пъти по-голям от този на изкопаемите горива, каза агенцията. Без това разширяване глобалното увеличение на емисиите на CO2 би било три пъти по-голямо.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Преходът към чиста енергия премина поредица от стрес тестове през последните пет години – и демонстрира своята устойчивост. Пандемия, енергийна криза и геополитическа нестабилност – всички те имаха потенциала да провалят усилията за изграждане на по-чисти и по-сигурни енергийни системи. Вместо това видяхме обратното в много икономики“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
Около 0.5%. Това е нивото на годишно увеличение на глобалните емисии през последното десетилетие. Това е най-бавният темп на растеж на емисиите на CO2 след Голямата депресия. Емисиите в развитите икономики са намалели с около 4.5% през 2023 г., свеждайки общото им ниво на емисии под това, което са били преди петдесет години. За разлика от предишни периоди на значителни спадове в емисиите, подпомогнати от икономическа стагнация или рецесии, спадът през 2023 г. идва, когато БВП на развитите икономики нарасна с 1.7%.