Най-харесваните модели от 5 майсторски класа и 5 корпоративни обучения за HR маркетинг
“Кажи ми как, не просто какво”. Всеки в бизнес среда, а и в живота си, е изживял известната максима за приложимост, а не за съвет от обучител или член от екипа. Максимата се свързва с Луис Герстнер – бивш изпълнителен директор на IBM, и е приложима в много области. Затова решихме да споделим петте най-харесвани модели от практическите майсторски класове и корпоративни обучения за HR маркетинг, които проведохме в последните няколко месеца. Ще ви е интересно, че един и същи модели се припознават от хора от различни компании и на различни позиции.
Какви са основните предизвикателства
Всяко обучение и майсторски клас започва с предварително посочени предизвикателства от участниците. През обученията са преминали над 120 души от компании от телеком, банки, ИТ, инфраструктура, търговия, производство. Сред основните посочени предизвикателства са:
- Как да се постави правилната стратегическа рамка
- Как да се разбере дали и кое наистина работи
- Какви типове съдържание за какви аудитории на коя фаза
- Дали и кое съдържание да се реклами
- Как да се работи за специфични позиции
В тази статия за списание Forbes на Жоро Малчев, управляващ съдружник в Xplora, водеща агенция за интегриран дигитален маркетинг и в Xplora Academy, компания за обучения за дигитален маркетинг, можете да прочетете как обученията могат оптимално да се вписват в придобиването на приложими знания от екипите.
Ето и най-харесваните, от гледна точка на приложимост, и разбиране. В майсторските класове, и разбира се в обученията, участват по няколко души от даден екип в компания и това осигурява единни модели за работа и обща рамка за планиране, реализация, анализ и скалиране.
Модел 1: Потребителска пътека
Потребителската пътека е обективна – тя е какво сме планирали да види даден потребител и къде като точка на контакт (конкретна социална мрежа, търсачка, форум, физическо събитие, лично съобщение). И каква интеракция сме предвидили след това, за да имаме потребителска пътека. И какво ще се случи след тази интеракция.
Това позволява ефективност – точните хора да правят правилните за нас неща, и то по ефикасен начин – да влагаме ресурсите там, където работят най-добре и да не насочваме ресурси в неработещи канали, формати и интеракции.
В тази статия за списание Forbes ще откриете акценти, както и 10 минутно видео по темата за Потребителска пътека за HR маркетинг, от първото издание на Forbes HR & Employer Branding Forum & Awards.
Модел 2: Метод на инверсията
Методът на инверсията е “обратното” на потребителската пътека. Този метод се прилага много в науката, и разбира се – в детективските романи и филми. Инверсията означава, че тръгваме от крайното състояние и връщаме назад какво друго следва да е вярно. И така няколко стъпки назад.
В случая на HR маркетинг например – за да имаме майки с малки деца, които постъпват на работа при нас, то преди това те следва да са консумирали убедително съдържание – от други майки в компанията или от блогове за майки, че компанията ни е mother-friendly. А преди това следва да е вярно, че има няколко майки, които имат конкретни истории как нашата компания за тях не просто “става” за майки, а е наистина предпочитано място за работа за майки.
Можете да прочетете повече за този метод, и то с конкретни примери, в Linkedin бюлетина на Жоро Малчев за маркетинг с над 8 300 абонати.
Модел 3: Съвременната потребителска фуния като фази в отношенията
Има много модели за описване на потребителската фуния, но в дигиталната ера е най-приложимо да се работи с фази в отношенията на потребител с една компания. Затова моделът 5A, детайлно представен с Маркетинг 4.0 на Филип Котлър, е един от най-приложимите, с фази:
- Aware – конкретни потребители знаят за компанията, като е важно колкото хора знаят да знаят и за какво биха я препоръчали (в случая като работодател)
- Appeal – част от тези потребители са привлечени от съдържанието, създавано от компанията, а ние имаме задача да планираме как те да имат какви действия да предприемат по фунията
- Ask – потребителите започват да питат и тук е едно от най-големите предизвикателства за създаване на правилната потребителска пътека в HR маркетинг
- Act – конкретни потребители действат, като имаме различни действия за различни потребители.
- Advocate – малък брой, но ключови потребители мога, а ние трябва да съдействаме по правилния начин ще са адвокати на стойността на компанията като работодател
И един пример – на обученият по employer branding за три от топ 30 български компании неизменно изкачаше темата за различните фази и действия за различните типове кандидати и служители.
Модел 4: STEPPS модел
Моделът STEPPS е създаден от Джона Бъргър и покрива 6 елемента, които позволяват, при правилното комбиниране, да създаваме оптимално съдържание за потребителите. Някои от елементите, които се харесват като приложимост от екипите човешки ресурси са социална валута, емоция и практическа стойност.
Модел 5: KISS модел
Моделът Keep, Improve, Start, Stop е един от най-приложимите при динамичната среда – мнго инициативи, много активности и възможности. Нерядко не стига времето за задълбочен анализ, или липсва нуждната аналитична дигитална инфраструктура. Или нямаме данни, защото анализираме конкурент или референтна компания.
Но моделът дава отличен модел какво страничен наблюдател би казал:
- Какво да се запази, защото е отлично
- Какво да се подобри, защото си личи, че се полагат усилия, но може конкретно нещо да се подобри
- Какво да започне да се прави, защото не се прави
- Какво да се спре да се прави, защото пречи
Моделът е много приложим и “мощен”, затова и във Forbes Bulgaria има три стаяти за него от Жоро Малчев – първата е “От нула до браво” в бизнес ситуация, втората е “Целуни слабата комуникация за сбогом” за подобряване на комуникациите, а последната “Как да не попадаме в ситуации Исках, но нямах желание”.
Storytelling за HR маркетинг
Всяка компания има най-харесван продукт или услуга – в случая на майсторските класове на Xplora Academy това е Storytelling за HR маркетинг. В него се покриват ключови модели, като някои от тях са изброени в тази статия. Но се навлиза в детайл за моделите за планиране на стълбове на съдържание, видове съдържание според канала, отделни рамки за посланията и разбира се – всеки планира и показва какво ще направи. И получава детайлна обратна връзка по KISS модела. А третото надградено издание е на 20 и 21.03.2024.
https://xplora.academy/masterclass-hr-marketing-storytelling2
А ако ви е интересно какви са нуждите и предизвикателствата на управители, HR директори и мениджъри, employer branding мениджъри и специалисти, рикрутъри – в края на документа можете да видите и техните отзиви.
Xplora е агенция за интегриран дигитален маркетинг, която води обучения и оказва маркетинг услуги по създаване на стратегии и реализирането им за клиенти като Schneider Electric, Сладкарници Неделя, Primex, Tesy, Acronis, Amadeus, dev.bg, Viessmann, VM Finance Group и други.
Xplora Academy предоставя безплатни ресурси с детайлни примери от множество бизнеси, както и курсове и майсторски класове за дигитален маркетинг.