Ще стане ли Вивек следващият Тръмп?
Нереалистичните обещания и умението да продава инвестициите си превръщат 38-годишния Вивек Рамасвами в милиардер. Този сценарий допринася за ранното му издигане. Независимо че излезе от надпреварата в кандидатпрезидентски избори през 2024 г., той ще стане още по-богат и по-влиятелен, точно както го е планирал
В най-горещата сутрин на, изглежда, най-горещия август в историята Вивек Рамасвами седи хладнокръвно върху мек кожен диван в автобуса на предизборната си кампания, хапва ябълка и е изпълнен с вяра в себе си. 36 часа по-рано 38-годишният новак в политиката стана новоизгрялата звезда в първия дебат на републиканците за излъчване на номинация за първичните кандидатпрезидентски избори през 2024 г. „Интуицията ми говори, че аз ще бъда официалният кандидат, че ще спечеля общите избори с огромна преднина – казва той. – Мисля, че съм по-близо до Тръмп през 2015 г., отколкото Тръмп е днес до успеха си през 2015 г. Само веднъж човек може да бъде аутсайдер.“
Това е едно от най-верните му твърдения (въпреки че Рамасвами отпадна от надпреварата след първичните избори в Айова в средата на януари, бел. ред.). Преди осем години Доналд Тръмп преобърна всички политически прогнози. Той се кандидатира за президент като бизнесмен без никакъв политически опит, без реалистична платформа и последствия от скандали, които биха погребали кариерата на всеки политик. Вместо това той беше олицетворение на недоволството, което, съчетано с невероятния му инстинкт за създаване на послания, му позволи да се справи и да перфорира билета си за Белия дом.
Ето защо кампанията на Рамасвами е важна. Оказва се, че Тръмп не е бил изключение от правилото – както подчертават представителите на неговата непровеждаща се кампания в момента – а по-скоро еталон. Рамасвами е поредният магнат, който обича да създава тв хитове и често да прави неточни, понякога скандални и силно изопачени изявления, които да вдигат рейтинга му.
Докато политическите експерти анализират възхода на Рамасвами, отговорите са очевидни за всеки, следил бизнес кариерата му. „Това ще бъде най-високата възвръщаемост на инвестициите, постигана някога във фармацевтичната индустрия“, казва той пред Forbes в интервю за корицата на списанието през 2015 г. Малко преди това е провел най-голямото публично предлагане на акции в областта на биотехнологиите, а две години по-рано е бил и в селекцията „30 под 30“.
Ключовата фраза е: възвръщаемост на инвестициите. Възвръщаемостта е в основата на почти всичко в света на Рамасвами – от избора на образование до приятелствата и бизнес дейностите. Тя е заложена в името на холдинга, който е формирал по-голяма част от богатството му – Roivant Sciences. Тя обяснява и защо Рамасвами е решил да се кандидатира за президент, как води кампанията си и какво ще прави с новопридобитата си слава.
Възвръщаемостта на инвестициите е важна за инвеститора, както и за предприемача или бизнес мениджъра. В политиката възвръщаемостта се свързва със стремежа да се постигнат възможно най-високи резултати в социологическите проучвания при възможно най-малко усилия, а не с кампания, съсредоточена върху най-добрите принципи на управление. Рамасвами отлично е усвоил умението да общува с аудиторията, обещавайки да закрие ФБР и Министерството на образованието, да уволни 75 на сто от федералните служители и да спре помощта за Украйна. Както самият Рамасвами отбеляза, той се опитва да надмине Тръмп, а подкрепата за него в социологическите проучвания нараства в крак с патоса на неговите изказвания.
Но има и друг начин за получаване на възвръщаемост от инвестициите – кандидатирането за президент се отразява чудесно върху профила на всеки. Това са разбрали множество неполитически опортюнисти, нарцисисти и спекуланти в двата края на политическия спектър – от Херман Кейн, през Мариана Уилямсън, Бен Карсън, до Робърт Кенеди-младши. Сега Рамасвами прави иновация в тази формула – под формата на инвестиционния фонд Strive Asset Management, който съответства на неговата политическа реторика. Така за милиардера се появява още един начин да спечели, дори да загуби изборите.
★ ★ ★
Решимостта на Рамасвами на всяка цена да постигне възвръщаемост се корени в детството му. Родителите му напускат Индия, за да търсят по-добър живот в САЩ, въпреки че принадлежат към кастата на брамините и имат отлични професионални качества. Баща му започва работа в General Electric като инженер, а майка му работи като психиатър в Merck. Установяват се в Охайо и в крайна сметка изпращат най-големия си син Вивек в йезуитското училище St. Xavier край Синсинати, за да може частното елитно училище да го катапултира далеч в живота.
В университета в Харвард Рамасвами се превръща в машина – млад и красив чаровник с безгранична амбиция. Става председател на политическия съюз, състезава се в клубния отбор по тенис, изявява се като либертарианския рапър Da Vek, работи за известния учен по стволови клетки Дъглас Мелтън и е съосновател на платформа за набиране на средства за студенти предприемачи. Дори апетитът му е безграничен. „Никога не съм виждал човек да яде толкова много като него – казва Ансън Фрерикс, приятел на Рамасвами от гимназията, който по-късно му помага да основе Strive. – Когато седнеш да се храниш с него, той си поръчва три или четири ястия.“
През лятото той често пътува до селото на баща му в Южна Индия, където вижда как кастовата система ограничава възможностите, и това затвърждава вярата му в американската икономическа система. „Не е нужно да се самобичуваме за капитализма – казва той, обръщайки се към препълнена закусвалня в Милфорд, щата Ню Хемпшир. – Спрете да се извинявате за капитализма.“
След университета обаче той е привлечен не от капитализма на бизнес лидери като Джеф Безос от Amazon или Фил Найт от Nike, а от сделките, в които се търсят ефективност и високи резултати. Първата му работа е в хедж фонда QVT, където работи като анализатор – докато, верен на репутацията си на машина, едновременно учи и завършва право в Йейл. „Гений – казва за него основателят на няколко биотехнологични фирми Реймънд Шинази, с когото младият анализатор се сприятелява, след като изкупува акциите на компанията му Pharmasset. – От него научих много неща за инвестирането.“
За Рамасвами възвръщаемостта е най-важна от всичко. Шинази си спомня, че са разговаряли за една от другите му инвестиции – в Inhibitex, и нейното експериментално лекарство за хепатит С, което Шинази определя като „боклук“. Шинази помни отговора на Рамасвами: „Това няма значение. Смята се, че котировките ще бъдат добри. Ние знаем, че компанията е токсична. Знаем, че компанията не е перфектна. Но ние печелим. Това е най-важното.“ Рамасвами отрича да е казал това и отбелязва, че Pharmasset се е конкурирала с Inhibitex. Но Inhibitex наистина се оказва токсична – Bristol Myers Squibb я купува за над 2 млрд. долара през 2011 г., но бързо я отписва след едно катастрофално клинично изпитване.
На 28-годишна възраст Рамасвами започва самостоятелна дейност, като получава подкрепа от 100 млн. долара от бившия си работодател и от други места. Нарича фирмата си Roivant Sciences от съкращението ROI (Return On Investments). Неговата теза е, че фармацевтичните гиганти разполагат с много лекарства, чието разработване е било изоставено и които могат да струват цяло състояние, ако някой се заеме с тях. По същество не става дума за създаване на нещо ново, а за извличане на печалба от вече създаденото. „Почти всяка вечер след работа той вечеряше с някой изпълнителен директор или с някой важен бизнесмен – спомня си бивш високопоставен служител в Roivant. – Това, което Вивек осъзна, е, че в света на фармацията много малък брой играчи контролират много, много големи суми пари, и така със сравнително малко срещи може да се сключат множество сделки и да се направи голям бизнес.“
Освен това той работи повече от почти всеки друг. „Този човек отделяше по 100 часа седмично в продължение на десетилетие, за да изгради Roivant – това не е нормално“, казва Джанак Джоши, негов познат предприемач от сферата на здравеопазването.
През 2015 г., една година след основаването на Roivant, 29-годишният младеж отменя медения си месец и води съпругата си да открие сесията на Нюйоркската фондова борса в деня на първичното публично предлагане на акции на Axovant – едно от подразделенията на Roivant. Най-ценният актив на фирмата е нашумелият потенциален препарат за лечение на алцхаймер, преминал през четири неуспешни клинични изпитвания. Рамасвами е придобил правата за това лекарство за сумата от 5 млн. долара. Борсовият дебют на Axovant се превръща в най-голямото IPO във фармацевтичния сектор до момента и в края на първия ден капитализацията на компанията достига почти 3 млрд. долара. Две години по-късно Рамасвами осигурява инвестиция от 1.1 млрд. долара за Roivant под ръководството на SoftBank и обещава да въведе в клиничните изпитвания високите технологии и изкуствения интелект чрез ново дъщерно дружество – Datavant. Месец по-късно лекарството за алцхаймер на Axovant се проваля при петото клинично изпитване, което срива акциите на компанията. (Сега стойността на компанията е под 30 млн. долара и тя е в процес на ликвидация.)
„Корпоративната стратегия беше да се увеличава стойността на Roivant – разказва един от бившите мениджъри в компанията. – Лекарствата бяха начин да го постигнем.“ През 2019 г. японският конгломерат Sumitomo плаща 3 млрд. долара за пет от дъщерните дружества на Roivant, за достъп до технологиите на компанията за разработване на лекарства и за 11% дял в Roivant при оценка от 9 млрд. долара. Получавайки част от парите като условие на сделката, Рамасвами прибира около 140 млн. долара след облагане с данъци. Останалите му дялове в Roivant съставляват по-голяма част от му богатството му. По времето на Рамасвами Агенцията за контрол на храните и лекарствата в крайна сметка одобрява пет от лекарствата на Roivant и той бърза да изтъкне това в речите си, макар че компанията никога не е излизала на печалба, а миналата година е реализирала загуба от 1 млрд. долара при приходи от 61 млн. долара.
★ ★ ★
Доналд Тръмп провежда своите кампании така, както прави бизнес – с прости послания, които се повтарят постоянно, независимо каква е истината; с фанатична мания към визуалните атрибути; желание да използва чужди пари, без значение колко има в собствената си сметка.
Вивек Рамасвами провежда кампании като Вивек Рамасвами. Първо, той влага много енергия. Рамасвами прекарва почти целите си дни и нощи с избирателите и ги ухажва, както правеше с инвеститорите. В това отношение той много прилича на Бил Клинтън. „Вивек е наистина добър в това да създава впечатление, че му пука какво казвате – обяснява бивш служител на Roivant, който е работил под ръководството на Рамасвами в продължение на години. – Той е много добър в това да присъства, да ви накара да почувствате, че ви слуша.“ Когато не говори пред тълпи от избиратели, той спори с водещи на новинарски предавания по кабелните телевизии, дава брифинги на журналисти в автобуса на кампанията си или в частния си самолет, участва в подкасти, записва епизоди за собствения си подкаст Vivek Show, пише провокативни туитове, снима видеоклипове, в които разказва за себе си, или се събира със съветниците си, за да обсъди следващите си стъпки.
Младежкото темпо на кампанията му, при положение че изборите, изглежда, ще бъдат сблъсък между двама души, родени през 40-те години на миналия век, съответства на младежкия му стил – той пее рап на песента на Еминем Lose Yourself и играе тенис с влиятелния в социалните мрежи Джейк Пол. „Ще ви кажа какво се случва с нашето поколение, с нас, милениалите, и с хората, които са по-млади от мен – проповядва вегетарианецът от индийско-американски произход пред група предимно бели републикански величия от Айова, които похапват чийзбургери на Polk GOP Summer Sizzle край Де Мойн. – Ние сме гладни за кауза; гладни сме за цел.“
Тази енергия допринася за възвръщаемостта на политическите му инвестиции. Всяко медийно попадение, всеки запомнящ се миг, всяко впечатление – това са инвестиции, които Рамасвами прави в собствения си политически капитал. Коефициентът на възвръщаемост нараства с всяко търсене в Google и с всеки нов последовател в социалните медии: в X (бивша Twitter) той има 1.3 млн. читатели, като аудиторията скача пет пъти, когато през февруари той обявява, че ще участва в кандидатпрезидентската надпревара, а в Instagram последователите му са 640 хил. души – огромен 25-кратен ръст, показват данните на сайта за статистически проучвания Social Blade.
Бизнесменът осъзнава, че прекрачването на границите привлича внимание. От дървената веранда в задния двор на дома си в Амхърст, щата Ню Хемпшир, той заявява: „Обявявам се против гражданството по рождение за нелегалните имигранти. И ще отида дори още по-далеч“, казва той, като предлага гражданите на САЩ да полагат изпит по гражданско образование, за да могат да гласуват – провокативно и вероятно противоконституционно предложение. „Напоследък имах възможност да опозная по-добре Илън Мъск и очаквам той да бъде мой интересен съветник – казва той пред препълнено заведение в Нютон, щата Айова, преди да похвали Мъск за съкращаването на 75% от служителите в Twitter. Резултатът от изявлението му е нова вълна от онлайн новини, а два дни по-късно Мъск изразява подкрепата си за кандидатирането на Рамасвами за вицепрезидентския пост.
Почти никой не е очаквал предизборна кампания на Рамасвами през 2024 г., включително и самият Рамасвами. „Мога да потвърдя, че няма да се кандидатирам за ловец на кучета, президент или сенатор“, казва той на срещата на върха на Forbes/Shook Top Financial Advisors Summit през октомври 2022 г., седейки редом с бившия държавен секретар Майк Помпео, който тогава загатва, че самият той би могъл да се кандидатира. „Радвам се да го чуя“, отвръща Рамасвами.
Бизнесменът от индийско-американски произход започва да се занимава с политика едва през 2020 г. След като се сблъсква с недоволство в Roivant за това, че първоначално отказва да подкрепи протестите под надслов Black Lives Matter („Животът на чернокожите е важен“), той започва да публикува позиции в Wall Street Journal, в които осъжда изпълнителните директори за техните социални програми, както и цензурата на ИТ гигантите спрямо Тръмп след нахлуването в Капитолия на 6 януари. Рамасвами започва да се появява редовно по Fox News. „Интересите ми бавно и постепенно започнаха да се разширяват“, казва той пред Forbes.
Така се поставя началото на онова, което се превръща не само в тема на бестселъра на New York Times – Woke Inc., и на двете му продължения, но и в негова политическа платформа. В книгата, излязла от печат само няколко месеца след като се оттегля от поста главен изпълнителен директор на Roivant, той прави дисекция на лицемерието на корпоративна Америка, като например начина, по който компаниите и тяхната „управленска класа“ се преструват, че се грижат за проблемите на околната среда и социалната справедливост, за да отвлекат вниманието от собствените си недостатъци. Според Рамасвами всички предприятия трябва да се върнат към доктрината на Милтън Фридман – главното са печалбите и акционерите, а останалото се решава от само себе си.
В Strive Вивек съчетава своите бизнес и политически интереси. Основана през януари 2022 г., компанията, която продава дялове в борсово търгувани фондове на инвеститори, смята, че възвръщаемостта на инвестициите може да бъде постигната чрез изоставяне на ESG принципите, които може да подкопаят стойността за акционерите. ExxonMobil – добре, Disney – зле, а инвестиционните посредници, които не разбират това, са изключително зле. „Създадох моята фирма за управление на активи Strive, за да се конкурирам с фондове като BlackRock, State Street и Vanguard, противопоставяйки се на ESG-картела“, споделя той пред посетителите в заведението в Айова.
„В крайна сметка Вивек е търговец“, казва един от бившите служители на Roivant. Гласоподавателите са съгласни.
★ ★ ★
Разбира се, да гледате на всичко през призмата на възвръщаемостта на инвестициите и да казвате на аудиторията си точно това, което иска да чуе, има и своите недостатъци, защото понякога влиза в противоречие с онова, за което се борите. Но това не пречи на кандидата за включване в сборника с биографии на политици „Профили на смелостта“ (създаден от Джон Кенеди през 1956 г.).
Нека се върнем в юни 2020 г. към суматохата в началото на пандемията и протестите след убийството на Джордж Флойд. Тогава в качеството си на главен изпълнителен директор на Roivant Рамасвами превръща Деня на отмяната на робството – 19 юни, в неработен празник за компанията и го нарича „важен етап“ в историята на САЩ. Но вече в качеството си на кандидат за президент той определя 19 юни като „безполезен“, което предизвика поредната лавина от медийни заглавия.
В Roivant бизнесменът поддържа добри делови отношения с Федералната агенция, която отговаря за безопасността на храните и лекарствата (FDA). Според Дейвид Мичъл, бивш ръководител на отдел „Регулаторни въпроси“ в Roivant, след избухването на COVID-19 Рамасвами е поддържал директни отношения с представители на агенцията, за да обсъжда разработваното от Roivant лекарство. Но в Айова милиардерът определя фармацевтичната индустрия като „корумпирана катастрофа“ и нарича управителната агенция „корумпирана“. „Вивек е разумен бизнесмен и няма да си създаде врагове сред тези, които го регулират“, казва Триша Маклафлин, говорител на кампанията на Рамасвами.
В книгата Woke, Inc. милиардерът пише, че се „смята за природозащитник“ и че за него „много е важно качеството на въздуха, който хората дишат“, но като кандидат за президент възхвалява ползите от въглищата и казва, че „програмата за борба с промените в климата“ е „една измама“.
Първоначално звездата от Бръшляновата лига, когото мнозина смятат за гений, залита към конспиративната теория QAnon, включително намеква, че „11 септември“ е дело на американското правителство. (По-късно Рамасвами отрича да е казвал подобно нещо, но се появява запис, който го опровергава.) Когато една жена от Ню Хемпшир го пита какво би направил срещу „разрастващата се педофилия“ и „извратеняците, които изнасилват децата ни“, Рамасвами не пропуска момента да благодари на създателите на филма, посветен на трафика на деца – Sound of Freedom („Звукът на свободата“), който силно се харесва на привържениците на теорията QAnon, спечелвайки си по този начин бурни аплодисменти.
„Вивек, когото мислех, че познавам, не е публичната личност, която виждаме днес“, казва Доналд Беруик. Той помага на администрацията на Обама да контролира застрахователните програми Medicare и Medicaid и повече от две години е член на консултативния съвет на Roivant. „Реториката и разговорите, които водихме, бяха за социално отговорно поведение. Или той е сменил плочата, или винаги е вярвал в това, което казва сега“, категоричен е Беруик.
★ ★ ★
За разлика от Тръмп, Рамасвами е готов сам да финансира предизборната си кампания. Той е вложил в нея около 16 млн. долара. Почти цялата сума е осчетоводена като заем за кампанията, но въпреки че се е оттеглил от ежедневните бизнес дейности, тя може да се разглежда и като маркетингов разход, и то доста добър. През годината, откакто седеше на сцената на Forbes и твърдеше, че няма да участва в никакви избори, цената на акциите на Roivant се е увеличила над два пъти, а активите, под управление от Strive, са се удвоили до над 1 млрд. долара, превръщайки го в един от най-бързо развиващите се малки фондове в САЩ.
„Убеден съм, че се кандидатира за президент, защото вярва, че ще бъде страхотен президент – казва бившият главен юрисконсулт на Службата за правителствена етика на САЩ Дон Фокс, – но със сигурност му е минало през ума, че това няма да навреди на неговата марка или на стойността на Strive.“ Представителката на предизборната му кампания Маклафлин определя подобно твърдение като „идиотско“. Фрерикс, съоснователят на Strive, разсъждава по-прагматично и смята, че с издигането на кандидатурата си неговият партньор може да „разшири клиентската база“. Междувременно мнозина от подкрепилите неговата фирма, подкрепят и кампанията му. „Strive беше нещо необичайно и аз исках да подкрепя Вивек – казва Шинази, който също се занимава с инвестиции. – За мен това е въпрос на приятелство. Не става дума дали е „добра инвестиция“. Няма да загубя пари с Вивек. Никога не съм губил.“
В тази надпревара Рамасвами изглежда единственият сигурен победител. Вече стана ясно, че фармацевтичният магнат няма да бъде кандидатът на републиканците догодина. Но на политическия фронт той се позиционира така, че да бъде възприеман като сериозен съперник след четири години.
Що се отнася до сферата на влияние, милиардерът вече има огромна популярност, която ще му осигури още повече награди, книги и покани за участие в тв ефира. А благодарение на Strive предприемачът е намерил начин да си осигури възвръщаемост и известност. Това е доста солидна възвръщаемост на инвестициите – с много възможности.