Океаните се затоплиха рекордно
Средната световна температура на океанската повърхност е достигнала 21.06 градуса по Целзий през февруари, което е нов рекорд, съобщи Службата на ЕС в областта на изменението на климата „Коперник“, цитирана от Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Средната температура на океанската повърхност през февруари задминава предишния рекорд от 20.98 градуса, поставен през август 2023 г., показват данните на „Коперник“.
- Обезпокоителните стойности за океаните излизат, след като стана ясно, че февруари е бил най-топлият втори месец от годината в историята, както и девети последователен месец с подобно постижение за февруари.
- Макар че рекордът на средната температура на морската повърхност на световно ниво изключва полярните океани, нещата и там не са розови.
- Покритите с лед площи в морето в Арктика са достигнали най-ниското си ниво през февруари, нареждайки се на трето място в историята с 28% под средното ниво.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Учените предупредиха, че вероятно за четвърти път ще се случи световно масово обезцветяване на корали в южното полукълбо, предизвикано от затоплящи се води, и то може да е най-лошото в историята.
Обезцветяването на коралите се случва при топлинен стрес, при който се освобождават цветните, полезни водорасли, които живеят в тъканите им, оставяйки само блед скелет. Това ги прави уязвими от глад и болести и голяма част от тях умират. Това може да доведе до срив на крехките рифови екосистеми, тъй като бреговите ивици остават незащитени от ерозия и бури, а риболовът е недостатъчен.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„По-изненадващото е, че температурите на морската повърхност са на рекордни нива из региони далеч от центъра на влияние на El Niño, например тропическата част на Атлантическия океан и Индийския океан“, казва климатологът Ричард Алън от University of Reading.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Явлението El Niño започна да отслабва миналия месец и учени заявиха, че то може да премине в по-прохладното La Niña по-късно тази година. Въпреки това температурите на въздуха над океаните остават на необичайно високо ниво
El Niño, който се случва на всеки две до седем години, е топлата фаза на Южното колебание, квазипериодично изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан. Характеризира се с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана и достигаща до крайбрежието на Южна Америка. Тези условия са свързани с високо атмосферно налягане в западния Тихи океан и ниско налягане в източните му части.
Метеорологичните условия обикновено продължават от девет до 12 месеца, но могат да обхванат и по-дълъг период, като в миналото носят повече валежи в части от Южна Америка, Африка, Централна Азия и южната част на САЩ, като същевременно причиняват суши в Австралия, Индонезия, части от Южна Азия, Централна Америка и Северна Южна Америка