Swiss Air е първата авиокомпания, която плаща за изтегляне на въглерод от въздуха
Швейцарската компания Climeworks, която изсмуква въглерода от въздуха и го съхранява под земята в твърда форма, си партнира със Swiss Air Lines за премахване на тонове CO2 от името на европейската авиокомпания в това, което изглежда е първата сделка от този вид.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Седемгодишното партньорство между двете базирани в Цюрих компании продължава до края на десетилетието, каза за Forbes Ян Вурцбахер, съосновател и съизпълнителен директор на Climeworks. Той и главният изпълнителен директор на Swiss Air Дитер Вранкс казаха, че това е първият проект за директно улавяне на въглерод в авиоиндустрията, въпреки че и двамата отказаха да предоставят подробности за това колко тона CO2 ще бъдат премахнати съгласно сделката и колко авиокомпанията плаща за услугата.
- Част от уловения въглерод може в крайна сметка да се използва за производство на устойчиво авиационно гориво, вместо да се съхранява.
- Climeworks, която събра около 800 милиона долара и се оценява на 1.9 милиарда долара, започна да експлоатира Orca, първата в света широкомащабна инсталация за улавяне на въглерод в Исландия през 2021 г.
- Съоръжението използва големи вентилатори, за да засмуква CO2 от околния въздух и след това да го смесва с вода, за да се създаде твърд материал, който чрез тръбопроводи се отвежда за съхранение под земята. Тя е в състояние да премахне 4000 тона CO2 годишно, но компанията изгражда много по-голямо съоръжение близо до Рейкявик, наречено Mammoth, което е предназначено да премахва 36 хил. тона годишно.
- Преди сделката със Swiss Climeworks обяви многогодишни проекти за премахване на въглерод с JP Morgan Chase, Microsoft, BCG, Stripe и застрахователя Swiss Re.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Имаме много клиенти от финансовата индустрия или сектора на услугите, но това е първият път, когато авиокомпания ще използва услугите ни“, каза Вурцбахер. „Това не е като стоманодобивна фабрика, но е авиокомпания – от индустрия с тежки емисии – която стигна до заключението, че (отстраняването на въглероден диоксид), по-специално директното улавяне, може да бъде нещо ценно.“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Директното отстраняване на CO2 е бързо развиваща се област на чистите технологии, популяризирана като критично допълнение към усилията за отказване на транспортната, производствената и енергийната промишленост от изкопаемите горива. Но за да се забавят ефектите от изменението на климата, ще трябва да се елиминират хиляди гигатона CO2 годишно.
За разлика от въглеродните компенсации, кредити, които авиокомпаниите и други компании са закупували в продължение на много години, свързани с неща като засаждане на дървета или изграждане на вятърни паркове, компаниите за директно премахване на въглерод казват, че са в състояние да измерят точно колко CO2 улавят.
ЦЕЛИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ВЪГЛЕРОДНИТЕ ЕМИСИИ
„Swiss International Air Lines си поставиха за цел да намалят CO2 наполовина до 2030 г. и да бъдат нулеви до 2050 г.“, каза изпълнителният директор Вранкс пред Forbes. Заедно с модернизирането на своя флот до по-чисти самолети и преминаването към устойчиви горива, проектът Climeworks „е друг компонент за постигане на тези цели“.
Една от причините Swiss да не споделя твърда цел за тонове CO2, които Climeworks ще премахне от нейно име, е, че директното улавяне на въздуха все още е нова технология и може да не е най-евтиният вариант.
Авиокомпаниите представляват 12% от глобалните емисии на CO2 от транспортната индустрия през 2022 г., според Международната агенция по енергетика. Целта на Swiss за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г. се споделя от индустрията.
В момента се оценява, че разходите могат да достигнат до 1000 долара и да се използват 2000 киловат часа енергия за всеки тон извлечен CO2. Според Вурцбахер, Climeworks не се е фокусирала върху намаляване на енергийните разходи до минимум или върху постигане на най-ниската възможна цена в опит да увеличи общата капацитетна способност за елиминиране на CO2, въпреки че и двете ще се подобрят с времето.
Climeworks ще се изправи пред повече конкуренция на пазара за директно премахване на въглерод, тъй като някои енергийни компании и конкурентни стартъпи влизат в този сектор. Equatic, компания със седалище в Лос Анджелис, работи по комерсиализирането на процес за премахване на CO2 от океана, който счита, че може да бъде много по-евтин и енергийно ефективен – с цена колкото 100 долара на тона. Все пак, тази технология е на по-ранен етап.
„Не мисля, че ще има една технология, която да решава само този проблем“, каза Вурцбахер. „И след 20 години ще има няколко.“