Витоша Венчър с портфейл от 107 компании
Витоша Венчър Партнърс, една от компаниите, които управляваха средства от Фонда на фондовете отчита успешен мандат с портфейл от 107 стартъпи, сделките за част от които предстои да бъдат приключени. В началото на този месец бяха обявени още пет инвестиции с общо вложение от 1.490 млн. евро. Инвестиционният период на петте управляващи дружества, които бяха избрани от Фонда на фондовете да подпомагат чрез инвестиции малки и средни предприятия приключи в края на 2023 г., но те все още обявяват последните сделки и крайни резултати.
“Радостни сме, че изпълнихме мандата изцяло, въпреки, че не успяхме да инвестираме в предварително предвидените 125 компании”, каза Макс Гурвиц, управляващ партньор във фонда. Според него въпреки по-късия от нормалното срок (заради забавяне на процедурата), екипът се е справил и е постигнал заложените цели.
“Имаме много добра комбинация от селективност и бройка, защото от една страна не можехме да инвестираме в най-големите компании, а от друга трябваше да попълваме голям брой компании в портфейла си” сподели Стоян Недин, партньор във Витоша Венчър. Той допълни, че през инвестиционния период са разгледани около 2500 компании преди да изберат тези в които да инвестират.
Екипът на Витоша Венчър Партнърс управлява фонд в размер на 50.7 млн. лв., от които 49.1 млн. лв. са публични средства, предоставени чрез Фонд на фондовете. Малки и средни предприятия на етап Ускоряване (акселерация) получаваха финансиране от 30 хил. лв. до 100 хил. лв. Между 30 хил. лв. и 2 млн. лв. бяха предвидени за инвестиции в компаниите, които са по-напреднали в разработването на своя продукт или създаването на прототип.
Въпреки изтичането на инвестиционният период, работата на фондовете не спира, не само във Витоша Венчър Партнърс, така и в другите. “Сега обявихме тези пет сделки, ще има и други, които не са анонсирани, защото тепърва ще се затварят рундове за финансираме в които участваме. Нашата работа не свършва, много важна част от нея тепърва започва и ние трябва да работим с компаниите от портфейла ни. Да си основен съдружник в 107 компании изисква голяма отговорност и много работа”, каза Макс Гурвиц за Forbes.
До края на 2029 г. тече период, в който петте фонда трябва да излязат от инвестициите си в компаниите от портфейлите им. “Вече имахме оферта за изход, но при нас идеята е да не правим бързи изходи от инвестиция, а да максимизираме стойността на всяка компания. Основният ни фокус ще е развитие и стратегическа помощ, да се осъществяват планове за нови пазари и продукти”, допълни Стоян Недин.
След края на инвестиционния период на фондовете, които инвестираха в стартиращи фирми и такива в ранен етап на развитие, в момента възможностите за финансиране са много малко. Фондът на фондовете вече обяви нова процедура, в която има много подадени заявления за участие. Екипът на Витоша Венчър също е подал своите заявления за включване в новата процедура.
“Убеден съм, че този път ще е по-бързо като срок обявяването на спечелилите кандидати за управление на средствата и няма да има толкова много време до новата възможност за финансиране на млади компании”, сподели Гурвиц. Със своя втори фонд Витоша Венчър Партнърс подава заявление за участие в процедурата за трите обявени нови фонда. Според процедурата обаче може да участва в само един от тях.
Във вторият фонд съдружници са Макс Гурвиц, Марин Илиев и Стоян Недин. Според Недин набрания от първия фонд опит е сериозен и екипа има увереност и желание да събере повече източници за финансиране в допълнение на средствата от Фонда на фондовете. И при спечелване на някоя от позициите да разшири инвестициите в регионален мащаб.
НОВИТЕ ИНВЕСТИЦИИ
Обявените поредни пет инвестиции на Витоша Венчър Партнърс са в компаниите:
- Kikimora.io – Платформа за автоматизирано следене и управление на критични рискове в сферата на киберсигурност (инвестиция 350 000 евро при рунд от 653 000 евро)
- Team Schedule – SaaS решение за големи компании с ERP системи позволяващо на мениджъри и служители да планират и отчитат работно време, групови смени, почивки и т.н. (600 000 евро в рунд от 1 млн. евро)
- ECEON – Разработка и производство на няколко модела роботи за складова логистика, позволяващи автономно пренасяне на материали, товари, палети и други в складови пространства с помощта на изкуствен интелект (200 000 евро)
- Krik.bg – Първа е-коммерс платформа ефективно обединяваща европейски доставчици и купувачи на авточасти втора употреба, чрез умни анализи на големи количества данни (140 000 евро в рунд от 346 000 евро)
- HROS.io – Платформа за иновативно набиране на висококвалифицирани човешки ресурси чрез референции (200 000 евро).