Преследвач на истории, автор на рубликата “Градски находки” и седмичния бюлетин на Forbes България. Отразявам новини в сферата на технологиите и българската бизнес среда.
Ако не сте опитвали да разрешите пъзела Wordle, то поне със сигурност за последните три години сте чували за играта на думи, която предизвика огромен фурор в интернет. Главоблъсканицата на английски език вдъхнови много разработчици да направят версии на същата игра, но всички те могат да изчезнат съвсем скоро от онлайн пространството заради дело, заведено от “The New York Times”.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- “The New York Times” купи Wordle през 2022 г. Сега американската медия подава няколко сигнала за нарушения на Закон за авторското право в цифровото хилядолетие (DMCA) заради клонинги на Wordle, създадени от програмисти на GitHub.
- От “The New York Times” виждат в тези версии редица сходства, включително по отношение на геймплей и визуалното оформление на плочките с големина 5х6 и цветове в сиво, жълто и зелено. Изданието е категорично, че става дума за плагиатство, съобщават от The Verge и 404 Media.
- Вече няколко са подадените заявки за премахване на игрите, копиращи Wordle. Твърди се, че версиите са направени “недобросъвестно”, а геймплейът е копиран едно към едно.
- През януари “The New York Times” погна две версии на пъзела на корейски и бошняшки. Тази седмица бяха подадени допълнителни искания срещу Wirdle – вариант, създаден от I Hear Dee през 2022 г. за популяризиране на езика Shaetlan.
- На прицел попадна и Reactle, клонинг на Wordle с отворен код, създаден с помощта на React, TypeScript и Tailwind.
- Кодът на Reactle е копиран около 1900 пъти, според GitHub, което позволява на разработчиците да надграждат върху него, за да създадат голямо разнообразие от вдъхновени от Wordle игри, които използват различни езици, теми и визуални стилове, някои от които според 404 Media се различават от Wordle.
- Програмистът, създал клонингът на Wordle в React JS е Чейс Уакерфъс. Самият той е свалил играта от интернет пространството, защото “не желае да влиза в юридическа битка с The Times”.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“The Times няма проблем с лица, създаващи подобни игри с думи, които не нарушават търговските марки на “The Times” Wordle или защитената с авторски права игра. The Times предприе действия срещу потребител на GitHub и такива, споделили кода, за да защитят правата върху интелектуалната собственост по отношение на Wordle”, посочват в своя позиция до 404 Media от изданието.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
Wordle беше пусната на пазара през октомври 2021 г. и само за няколко месеца (до началото на януари 2022 г.) дневните потребители надхвърлят 2 млн. души.
