Фурор и исторически успехи на церемонията за наградите Оскар
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Без изненади по отношение на победителите приключи бляскавата церемония по връчването на наградите Оскар. “Опенхаймер” обра статуетките в основните категории, Били Айлиш взе Оскар за музиката към филма “Барби” и се записа в историята, а Ема Стоун напълно очаквано и заслужено спечели статуетката за най-добра женска роля за образа на Бела в “Клети създания”. Какво още се случи в “Долби тиътър” снощи?
Фурорът на “Опенхаймер”
“Опенхаймер” се превърна в невероятен касов хит, събирайки над 953 млн. долара приходи и множество похвали от страна на критиката.
Филмът спечели общо седем награди. Драмата за бащата на атомната бомба победи “Барби”, “Клети създания”, “Маестро”, “Убийците на цветната луна” и други претенденти за може би най-важната статуетка, която филмовата академия връчва – за най-добър филм. Това е първият филм на Кристофър Нолан, спечелил Оскар в тази категория.
Самият Нолан пък победи съперниците си в категорията за най-добър режисьор. Робърт Дауни Джуниър получи отличието за най-добра поддържаща мъжка роля.
Напълно очаквано Килиън Мърфи грабна Оскар за превъплъщението си в Робърт Опенхаймер.
“Направихме филм за човека, създал атомната бомба и за добро или лошо – живеем в света на Опенхаймер. Искам да посветя тази награда на миротворците по целия свят”, каза актьорът от сцената по време на благодарствената си реч.
“Опенхаймер” спечели наградата за операторско майсторство, както в категорията за оригинална музика и монтаж.
Ема Стоун се нареди до най-големите
С наградата си за най-добра женска роля за филма “Клети създания” Ема Стоун се нареди до звезди от ранга на Мерил Стрийп, Джоди Фостър, Елизабет Тейлър и други, превръщайки се в една от актрисите, спечелили две награди Оскар на едва 35-годишна възраст. Другото отличие е за ролята й във филма “Ла Ла Ленд”.
“Това е наистина разтърсващо. Това не е само моя награда. Не става дума за мен. Става дума за екип, събрал се, за да създаде нещо много по-голямо от себе си. И това е най-хубавата част от правенето на филми – всички ние заедно. За мен е чест да споделя тази награда с всеки от актьорския състав, екипа, с всеки човек, вложил любов и грижа в създаването на този филм”, каза Стоун на сцената.
“Клети създания” отнесе статуетката в категорията за костюми, грим и прически, дизайн и продукция.
Били Айлиш влезе в историята
Били Айлиш спечели за втори път наградата за най-добра песен към филм. “What Was I Made For” е част от саундтрака на “Барби”. Песента бе сочена за победител още преди самата церемония.
Оскарът за Били Айлиш и брат й Финиъс е второто подобно отличие. Дуото спечели статуетка и за музиката към филма за Джеймс Бонд “Смъртта може да почака” през 2022 г.
Айлиш е първата певица, спечелила два пъти най-престижните отличия – “Оскар“, “Грами“ и “Златен глобус“. Освен това 22-годишната звезда се превърна и в най-младият изпълнител с две статуетки “Оскар” зад гърба си.
Айлиш и Финиъс изпълниха “What Was I Made For” на бляскавата церемония – вторият път, в който младата певица и нейният брат излизат на сцената в “Долби тиътър”.
Останалите отличени с Оскар
Най-добър документален филм – “20 дни в Мариупол”.
Най-добра актриса в поддържаща роля – Давайн Джой Рандолф в “Заседналите” (The Holdovers).
Най-добър международен филм – “Зона на интерес”, Великобритания.
Най-добър анимационен филм – “Момчето и чаплата”, Япония.
Оригинален сценарий – “Анатомия на едно падане”.
Адаптиран сценарий – “Американска литература”.
Най-добър късометражен документален филм – “Последният магазин за ремонти” (The Last Repair Shop).
Най-добър късометражен игрален филм – “Чудната история на Хенри Шугар” (The Wonderful Story of Henry Sugar).
Най-добър късометражен анимационен филм – “Войната свърши! Вдъхновен от музиката на Джон и Йоко” (War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko).
Визуални ефекти – “Годзила минус едно”.
Звук – “Зона на интерес”.